DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

2 yıllık Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümü, açıldığı ilk zamanlarda popüler bölümlerden bir tanesiydi. Mezunları da rahat bir şekilde iş bulabiliyor veya kamu kurumlarına atanabiliyordu. Ancak bu popülerlik zamanla bir dezavantaja dönüştü; zira onlarca üniversite bu bölümü açmaya başladı. Şu an çoğunluğu ücretli özel üniversite olmak üzere birçok üniversitede eğitim vermeye devam ediyor.

Bir bölümün iş imkanlarının geniş olması, o bölümün tercih edilmesinde en büyük etkendir.  Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği de iş imkanları açısından birçok bölüme nazaran daha iyi olduğu için çokça tercih edilmektedir Bu durum, taban puanlarının yüksek olmasına sebep olmuştur. Sizler için bu bölümün iş olanaklarını, maaşlarını, atamalarını ayrıntılı bir şekilde ele aldık. Dilerseniz bölümü daha yakından tanıyalım.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Nedir?

Havayolu şirketleri ile hava alanlarında görev alacak işletmeciler yetiştiren, eğitim süresi 2 yıl olan bir önlisans programıdır.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Bölüme yerleşmek isteyenler YKS’ye girmeli ve TYT puan türünden yeterli puanı almalıdır. Bölümü tercih etme hakkı kazanmak için en az 150 puan alınması gerekse de bölüme yerleşmek için daha yüksek puanlar lazım olmaktadır.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Bölüm mezunlarına “Sivil Hava Ulaştırma İşletmecisi” unvanı verilmektedir. Bölümün başlıca iş olanakları ve çalışma alanları şunlardır:

-Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü
-Hava Alanları
-Hava Limanları
-Havaalanı Yer Hizmetleri
-Havacılık Kurumları
-Havayolu Şirketleri
-İkram Ve Kargo Şirketleri
-Bölümü bitirenler, Türk Hava Yolları ve Özel Hava Şirketlerine bağlı uçaklarda görev alabilirler.


Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Ne İş Yapar?

Yukarıda saydığımız iş alanların birinde görev yapan mezunlar genellikle şu görevleri yerine getirirler:

-Çalıştığı işletmede para, malzeme ve insangücünün en verimli şekilde kullanılması ve uçakların kârlı bir biçimde çalıştırılması için yönetim planları hazırlar ve bu planların uygulanmasını sağlar.
-Çalışmaları denetler ve gerekli aksaklıkların giderilmesini sağlar.
-Uçakların yük ve yolcu miktarları bakımından tam kapasite ile çalıştırılması için gerekli tedbirleri alır.
-Çalıştığı işletmeye bağlı olan yahut olmayan uçak, yük, yolcu hareketlerinin bağlantı ve organizasyonunu yapar.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Kamu kurumlarına atanarak memur statüsünde çalışan mezunlar 3500-4000 lira dolaylarında maaş alırlar. Özel sektörde ise maaşlar çok değişkendir. Mezunların bir kısmı 5-6 bin lira gibi dolgun maaşlarla çalışırken, kimisi de asgari ücret seviyesinde maaşlar almaktadır. Anlayacağınız, alacağınız maaş, çalıştığınız kurum veya kuruluşa göre veya sizin kendinizi geliştirmişlik düzeyinize gör değişebilmektedir.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Atamaları

Son birkaç yılda yapılan atamalarda bu bölüm mezunlarından sadece bir kişi resmi kurumlara memur unvanı ile atanmıştır. Bu kişi 83 puanla sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne VHKİ kadrosuna atanmıştır. Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği KPSS taban puanları 83 civarındadır demek yanlış olmayacaktır. Ancak her atamada bölüme kontenjan ayrılmamaktadır.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Dikey Geçiş Bölümleri

Bölüm mezunlarının dikey geçiş yapabileceği birçok lisans programı vardır. Yılda bir defa yapılan DGS sınavını girip yeterli puanı alanlar, aşağıda yer alan bölümleri tercih ederek bir tanesine geçiş yapabilmektedir. Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği DGS bölümleri şunlardır:

--Uluslararası Lojistik
--Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi 
--Ulaştırma ve Lojistik 
--Turizm İşletmeciliği
--Teknoloji ve Bilgi Yönetimi
--Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği 
--Seyahat İşletmeciliği
--Lojistik Yönetimi 
--Lojistik
--İşletme Yönetimi 
--İşletme
--Havacılık Yönetimi 

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Yorumlar


Güzel bir bölüm gibi görünse de iş bulmak veya bulamamak tamamen sizin elinizdedir. Bu bölümü bitirip de herhangi bir alanda göreve başlayanların ortak fikri şudur: Bu bölümden mezun olup iyi bir iş bulmak için kendinizi çok iyi geliştirmeniz gerekir. En azından bir yabancı dili çok iyi konuşmanız ve iletişim becerilerinizin de yüksek olması gerekir. Tüm bunlar bile yeterli değildir. Aktif ve girişken biri olmalısınız ki bu sektörde kendinize bir yer edinebilesiniz. Aksi takdirde yukarıda sıraladığımız kurum veya kuruluşların birinde belki de asgari ücrete tabi bir meslek elemanı olabilirsiniz.

1 yorum

 1. Unknown
  Değerli Genç Arkadaşlarım,

  Yakında tercih yapacaksınız. Eğer sonunda iş sahibi olmak istiyorsanız, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği ile ilgili SHGM'den akredite olan iki yıllık okullara bakmanızı öneririm. Sonra da bu okulların akademik kadrosunu incelemeniz ve deneyimlerine bakmanızdır. Bölümü kitaptan okuyarak anlatılmasının size kazandıracağı sadece genel kültür olacaktır. Bunu zaten siz de yapabilirsiniz, okula gitmeye gerek yok. AÖF Havacılık Yönetimi bölümü bu amaçla kuruldu.

  İşe girmek istiyorsanız İngilizce öğrenin ve sertifika veren iki yıllık Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği programını seçin. Maltepe Üniversitesi MYO yeni açılmış bir bölüm. Neredeyse tüm yetkileri var. Evinizin yakınlığına göre Kapadokya Üniversitesi, Arel Üniversitesi, THK...

  Bu okulların hangisi olduğunu aşağıdaki listede linki göreceksiniz.

  http://web.shgm.gov.tr/tr/havacilik-isletmeleri/2067-yetkili-havacilik-egitim-kuruluslari
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.