DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

2 yıllık Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri bölümü, resmi devlet kurumlarına atanma ihtimali sıfıra yakın olmasına rağmen en çok tercih edilen ve taban puanları yüksek olan ender bölümlerden bir tanesidir. Bölümü devlet üniversitelerinde de okumanız mümkün; ancak Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri bölümü olan üniversiteler çoğunlukla ücretli özel üniversitelerden oluşmaktadır.

Siz değerli üniversite adayları için birçok kaynağı araştırdık, bölüm öğrencilerinin yorumlarını dinledik ve bu ayrıntılı tanıtım yazısını hazırladık. Bölümü tercih etme gibi bir düşünceniz varsa, tüm bu bilgileri göz önünde bulundurmanız ve gerekirse anlamadığınız hususları bizlere sormanız yararınıza olacaktır. Bölümün iş olanaklarını, maaşlarını, KPSS atamalarını ve dikey geçiş bölümleri gibi bilgilerini aşağıdaki başlıklarımızdan bulabileceksiniz.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Bölümü Nedir?

Hava alanları ile hava yolu işletmelerinde görev alacak kabin memurları yetiştiren bir önlisans programıdır. Eğitim süresi 2 yıl olan bölümde, öğrenciler staj görmektedir. Stajlar, ilgili sektröre ait işletmelerde yapılmaktadır. Bölüm öğrencilerinin iş bulması için bu stajların büyük bir önemi vardır. Şayet bu staj uygulamalarında, staj yaptığınız işletmenin yöneticilerinin gözüne girebilirseniz, kendinizi ispatlayabilirseniz henüz öğrenci iken bile iş teklifi alabilirsiniz.

Bu nedenle bölüm öğrencilerine tavsiyemiz, daha ilk seneden kendilerini iyi geliştirmeleri ve mutlaka yabancı dil öğrenmeleridir. Yabancı dil olmadan bu sektörde iş bulmanın çok zor belki de imkansız olacağını bilmelisiniz.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Bölümü okutan tüm üniversiteler bu bölüme öğrenci alımını TYT  puanı ile yapmaktadır. Bu bölümü okutan bir devlet üniversitesinde okuyabilmeniz için en az 280 puan almanız gerekir. Öyle ki birçok üniversitenin taban puanları 350-400 puanın üzerindedir.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Bölümü bitirenler “Kabin Memuru ” unvanı alırlar. Meslekte ilerledikleri zaman kabin amiri olmaları da mümkündür. Bölümün başlıca çalışma alanları şunlardır:

-Hava Alanları
-Hava Limanları
-Çeşitli Hava Kurumları
-Sektör İle İlgili Tüm İşletmeler

Bölüm mezunlarının kabin memuru olarak görev alabilmeleri için, Türk Hava Yolları Kabin Memuru İşe Alım Kriterleri özel şart olarak kabul edilmektedir. Bölüm mezunları genellikle şu unvanlarla görev almaktadır:

-Bilet Satış
-Dispeçer
-Ground Operation
-Kabin memuru
-Load Master
-Operation

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Bölümü Ne İş Yapar?

Yolcu taşıyan hava araçlarında gerekli emniyet ve güvenlik tedbirlerinn uygulanmasından ve yolcu konforundan sorumlu olurlar.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Kabin memurları çalışılan alana göre değişmekle birlikte Kabin Memuru maaşları 4000-5000  lira arasındadır. Kamuya atananlar için ise Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri maaşları 4 bin lira dolaylarındadır.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Bölümü Atamaları

Bu bölümde KPSS ile atanma yoktur, daha doğrusu şimdiye kadar yapılan atamalarda bölüme kontenjan verilmediği için herhangi bir resmi kuruma memur olarak atanan olmamıştır.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Dikey Geçiş Bölümleri

Bölümü başarı ile bitirenler aşağıda yer alan lisans programlarından istedikleri birisine dikey geçiş yapma hakkına sahiptir. Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri DGS bölümleri şunlardır:

--Uluslararası Lojistik
--Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi 
--Ulaştırma ve Lojistik 
--Turizm ve Otelcilik
--Turizm İşletmeciliği
--Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği 
--Seyahat İşletmeciliği
--Lojistik Yönetimi 
--Lojistik
--Havacılık Yönetimi 

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Bölümü Yorumlar

Bu bölümün en püf noktası çok iyi derecede dil bilmektir. Bir dili ana dili gibi konuşan, bununla birlikte ikinci bir yabancı dil bilenler çok daha kolay bir şekilde iş bulabilecektir. İnsanlarla olan iletişiminizin kuvvetli olması, bakımlı ve tertipli biri olmanız, güler yüzlü olmanız da sizler için bir avantaj olacaktır.

4 yorum

 1. Yakup
  Bu yorum yazar tarafından silindi.
 2. Unknown
  Türkçe hariç 2 dil daha bilmem yeterli midir(arapça Kürtçe)
  • Unknown
   En önemli dil ingilizce aslında kürtçe yerine ingilizce ve arapça bilseniz sizin için daha çok avantaj olacaktır.
 3. Adsız
  Bence bu bölümü okumaktansa harhangi bir yabancı dil (Mütercim tercümanlık, İngilizce öğretmenliği vb.) bölümü okuyup "Kabin Memurluğu" ile ilgili bir sertifika eğitimi (halk eğitimde 3 ay, özel kurslarda 1 aydan daha kısa süren bile var) tamamlamak daha mantıklı olur
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.