Sosyal Hizmetler Bölümü Nedir Ne İş Yapar Maaşları

2 yıllık Sosyal Hizmetler bölümü, ülkemizin gerçekten ihtiyaç duyduğu bir bölümdür. Sizler de takdir edersiniz ki ülkemizde şiddete maruz kalmış birçok kadın veya çocuk var. Sokakta yaşayan insanların sayısı da az değil. İşte Sosyal Hizmetler bölümünün temel gayesi herhangi bir sebeple yardıma muhtaç kalmış insanlara yardım elini uzatacak, yardıma muhtaç bu insanların barındıkları kurumlarda görev alabilecek meslek elemanları yetiştirmektir

Sosyal Hizmetler bölümü 2 yıllık eğitim veren bir önlisans programıdır. İsim olarak buna benzer bir lisans programı da bulunmaktadır. Her ikisini karıştırmamak gerekir. Şayet sizler de iki yıllık Sosyal Hizmetler bölümünü merak ediyor ve üniversite tercihleriniz arasında göstermek istiyorsanız, bölüm hakkında yazdığımız bu yazı fazlası ile işinize yarayacaktır.

Sosyal Hizmetler Bölümü Nedir?

Özellikle yardım ve bakıma muhtaç olan bireylerin yaşadığı/barındığı devlet kurumları ile özel sektördeki bazı birimlerde görev alacak deneyiml meslek mensupları yetiştiren bir önlisans bölümüdür. Aldığınız puana göre bölümü dilerseniz devlet üniversitesinde parasız olarak; dilerseniz de özel üniversitelerde ücretli olarak okuyabilirsiniz.

Sosyal Hizmetler Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Önlisans Sosyal Hizmetler okumak isteyenler YGS’ye girip YGS-5 puan türünde yeterli puanı alarak bölümü tercih etmelidir. Tercih hakkı kazanmak için 150 puan almak gerekse de bölüme yerleşme taban puanları devlet üniversitelerinde çok daha yüksektir.

Sosyal Hizmetler İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Sosyal Hizmetler mezunları gerek kamu kurumlarında gerekse de çeşitli özel kuruluşlarda çalışma imkanına sahiptir. Resmi kurumlarda memur statüsü ile görv alabilmek için iki yılda bir gerçekleştirilen KPSS önlisans oturumuna katılmalı ve yeterli puanı almalısınız. Ancak özel sektörde KPSS şartı aranmaz. Şayet sizde aranan özelliklere sahipseniz, bireysel başvuru ile herhangi bir özel kurum veya kuruluşta işe başlayabilirsiniz. 2 yıllık Sosyal Hizmetler iş olanakları şunlardır:

-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Bağlı Kuruluşların Çeşitli Birimleri
-Çocuk Esirgeme Kurumları
-Devlet Yurtları
-Engelli Bakım Ve Rehabilitasyon Merkezleri
-Engellilere Yönelik Özel Eğitim Kuruluşları
-Huzurevleri
-Kadın Sığınma Evleri
-Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
-Yaşlı Bakım Merkezleri
-Belediyelerin Sosyal Yardım ve Hizmet Birimleri

Sosyal Hizmetler Bölümü Ne İş Yapar?

Sosyal Hizmetler bölümünü bitirenlere Sosyal Çalışmacı unvanı verilir. Görev aldıkları kuruma göre yaptıkları işler değişebilir. Başlıca görevleri şunlardır:

-Korunmaya ve bakıma muhtaç bireylerin çeşitli sorunlarını çözmeye çalışır.
-Bu sorunların toplum içinde artmaması ve azaltılması için çeşitli araştırmalar yapar ve gerekli tedbirleri alır.
-Bakıma muhtaç yaşlıların huzurevine yerleştirilmesini sağlar.
-Kimsesi olmayan çocukların çeşitli devlet kurumlarına yerleşmeleri için gerekli çalışmaları yapar.
-Fakirlikle boğuşan, maddi yardıma ihtiyacı olan insanların belirlenerek bu kişilere gereken yardımların yapılmasını sağlar.
-Muhtaç insanlara yardım etmek için lazım olan maddi kaynakların temin edilmesini sağlar.

Sosyal Hizmetler Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Kamuda çalışanlar için Sosyal Hizmetler maaşları 2500-2800 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde alınan maaşlar çoğunlukla asgari ücret seviyesindedir. Kişinn çalıştığı kurum veya bulunduğu kademe ve derece maaşın daha yüksek veya düşük olmasına sebep olabilmektedir.

Sosyal Hizmetler Bölümü Atamaları

2015 yılında yapılan bir KPSS atamasında yaklaşık 10 kişi alınmış ve 2 yıllık Sosyal Hizmetler KPSS taban puanı 87 olmuştur. 2017’de ise sadece bir kişi 90 puanla atanabilmiştir. Genel atama puanları 87-92 arasındadır.

Sosyal Hizmetler Dikey Geçiş Bölümleri

Sosyal Hizmetler 2 yıllık mezunlarının geçiş yapabileceği iki bölüm bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Sosyal Hizmet, diğeri ise sosyolojidir. DGS’de başarılı olup bu iki bölümden herhangi bir tanesine dikey geçiş yaptığınızda eğitim hayatınıza 3. Sınıftan devam edersiniz.

Sosyal Hizmetler Bölümü Yorumlar


Bölümde bir zamanlar umut vardı; fakat yıllar geldikçe bölümün iş imkanları daralıyor. Bu durumun en büyük sebebi de bölümün hem birçok ücretli üniversitede hem de Anadolu Üniversitesi açıköğretim bünyesinde açılmasıdır. Düşünün AÖF ikinci üniversite kapsamında her sene binlerce kişi 2 yıllık Sosyal Hizmetler bölümüne sınavsız ve puansız kayıt yapıyor. Hal böyle iken binlerce mezun birikiyor ve atanmak çok daha zor hale geliyor. Bu bölümü tercih edecek olanlar bilmeli ki bölümün KPSS taban puanları kolay kolay düşmeyecektir. KPSS’den en az 87 almayı göze almayanlar ya bölümü tercih etmemeli ya da bölümü bitirdikten sonra özel sektöre razı olmalıdır.

2 yorum

Merhaba ben aöf işletme lisans mezunuyum ikinci üniversite olarak sosyal hizmetler bölümünü okumak istiyorum. Amacım bir kreş açabilmek. Sadece bu bölümü okuyarak ve 1-2 yıl çalıştıktan sonra kreş açabilir miyim acaba ��

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.