DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Spor Yönetimi Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Spor Yönetimi Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

2 yıllık Spor Yönetimi bölümü, onlarca üniversitede ve açıköğretim bünyesinde okutulmasına rağmen kamuda iş olanakları çok sınırlı olan bir bölümdür. Bölümün mezunlarının en büyük dezavantajı bölümün AÖF kapsamında da okutulmasıdır; zira her sene binlerce kişi bu bölüme kayıt yaptırıp mzun olmaktadır. Bu da, mezunların istihdam olanaklarının daralmasına neden olmaktadır.

Sizler de AÖF Spor Yönetimi veya örgün Spor Yönetimi bölümünü okumak, tercih etmek istiyorsanız aşağıda verdiğimiz bilgileri dikkate almalısınız. Öncelikle bu bölümü neden okumak istediğinizi belirlemeli ve o doğrultuda tercih yapmalısınız.

Spor Yönetimi Bölümü Nedir?

Spor sektörü ile ilgili alanlarda görev alacak spor yöneticilerinin yetiştirildiği 2 yıllık bir bölümdür. Bölümü TYT puanı ile okuyabileceğiniz gibi; şayet herhangi bir bölüm okuyor veya herhangi bir bölüm mezunu iseniz, bu bölümü sınavsız ve puansız olarak da açıktan okuyabiliyorsunuz. Ayrıntılı bilgiyi merak edenler yorum yazsınlar lütfen.

Spor Yönetimi Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

TYT puan türü ile öğrenci alan 2 yıllık spor Yönetimi bölümü için girmeniz gereken tek sınav YKS’dir. AÖF Spor Yönetimi bölümü için YKS puan türü dikkate alınmamaktadır. Sınavsız ikinci üniversite kapsamında tercih etmek için sınava bile gerek yoktur.

Spor Yönetimi İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Spor Yönetimi iş olanakları ne yazık ki geniş değildir. Zaten devlete atanmak neredeyse olanaksızdır. KPSS alımlarında bölüm mezunlarına kontenjan verilmediği için, bölüm mezunları kendi bireysel çabaları ile özel sektörde iş bulmalıdır. Spor Yönetimi iş imkanları çalışma alanları şunlardır:

-Amatör ve Profesyonel Liglerdeki Spor Kulüpleri
-Belediyelerin Kültür ve Spor Daire Başkanlıkları
-Çeşitli Devlet Kurumları
-Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Merkez ve İl Teşkilatları
-Medya Hizmetleri Alanları
-Özel Spor Kursları
-Özel Spor Tesisleri
-Sporcu Eğitim Merkezleri
-Sportif Danışmanlık Büroları
-Turizm Sektörü

Spor Yönetimi Bölümü Ne İş Yapar?

Bölüm mezunlarının görevleri çalıştıkları kurum veya yere göre değişebilir. Ancak genellikle yönetici veya antrenör konumunda çalışırlar. Kurslarda çeşitli spor dallarında öğrencileri eğitirler veya spor kulüplerinde takımları çalıştırırlar.

Spor Yönetimi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Kamuya atanan bir Spor Yönetimi mezunu maaşı 3200-4000 lira dolaylarında olabilir. Özel sektörde ise maaşlar çok değişken oluğu için net bir oran vermek mümkün değildir.

Spor Yönetimi Bölümü Atamaları

Bu bölüm mezunlarına bugüne kadar devlet kurumlarına KPSS puanı ile atanma hakkı verilmedi. Ancak şu bilinmelidir ki herhngi bir KPSS atamasında bölüme kontenjan verilse dahi atama puanları çok yüksek olacaktır; çünkü bölümden mezun olup da işsiz dolaşan binlerce kişi var şu anda.

Spor Yönetimi Dikey Geçiş Bölümleri

2 yıllık spor Yönetimi bitirenler aşağıda yer alan üç farklı bölümden istedikleri bir tanesine dikey geçiş yapma hakkına sahiptir. Bunun için DGS’den yeterli puanın alınması gereklidir. Spor Yönetimi DGS bölümleri şunlardır:

--İşletme
--İşletme Yönetimi 
--Spor Yöneticiliği

Spor Yönetimi Bölümü Yorumlar


İşin ucunda spor olunca gençler bir hayli hevesleniyor bölüme. Forumlardan okuduğumuz yorumlardan anladığımız kadarı ile bölümü okumak isteyen adayların büyük bir kısmı Beden eğitimi Öğretmeni olma hevesi ile bölümü okumak istiyor. Oysa 2 yıllık bölüm okuyarak öğretmen olmak mümkün değildir. Bir bölümü tercih etmeden önce o bölümü tüm yönleri ile araştırmanız, geleceğiniz için son derece önemlidir. Size hiçbir faydası olmayacak bir bölüm okumaktansa, gerekirse bir iki sene daha üniversite sınavlarına çalışıp iyi bir bölüm kazanmak çok daha mantıklıdır.

5 yorum

 1. Adsız
  İki yıllık spor yönetimi bölümünü DGS ile spor yöneticiliğine tamamlayıp 4. yılın sonunda beden eğitimi öğretmeni olabiliyor muyuz.
  • Adsız
   evet spor yöneticiliği okurken formasyon alıp ya da bitince öğretmenlik yapabilirsiniz
 2. Unknown
  sınavsız ve puansız derken nasıl oluyor?
 3. Unknown
  sınavsız nasıl geçiş saglıyabiliyoruz sadece yksye girmeniz yeterlidir deniyor aöf leri için lütfen bu konuda yardımcı olur musunuz?
 4. Unknown
  Sınavsız geçiş nasıl oluyor?
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.