DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Nedir Maaşları İş İmkanları

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Nedir Maaşları İş İmkanları

En iyi sağlık bölümleri arasında yerini alan bölümlerden bir tanesi de 2 yıllık Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterli bölümüdür. Bu arada ‘’döküman’’ değil de ‘’doküman’’ şeklinde yazılması gerektiğini de belirtelim; zira Google aramalarında hep yanlış aranmış.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümünün iyi bir bölüm olması, atamasının çok sayıda yapılması ve özel hastanalerde de mezunların kolayca iş bulmasından kaynaklanmaktadır. Evet, KPSS taban puanları sizlere biraz yüksek gelebilir; ancak en azından KPSS’ye çalıştığınızda bir şekilde devlete atanabileceğinizi bilmeniz bile çok güzel bir şey. Hele de devlete ataması hiç olmayan bölümleri gördükten sonra...

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Nedir?

Devlet hastaneleri ile özel hastanelerde sağlık teknikeri unvanı ile görev alacak meslek elemanlarının yetiştirildiği bir önlisans programıdır. Onlarca üniversitede okutulan bu bölümü dilerseniz ücretli üniversitelerde daha düşük bir taban puanı ile de okuyabilirsiniz.

AÖF Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü

2019-2020 eğitim-öğretim yılında Anadolu Üniversitesi, açıköğretim sınavsız ikinci üniversite kapsamında bu bölümü de açtı. Artık dileyen üniversite mezunları ile üniversite öğrencileri de bu bölüme sınavsız olarak kayıt yaptırabilecekler. Aslında bölüm mezunları veya öğrencileri için bu çok kötü bir durum; zira birkaç sene içinde binlerce mezun birikecek ve KPSS atama puanları bir anda fırlayacaktır.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Artık bölüme iki farklı şekilde yerleşebiliyorsunuz. Birinci yol YKS’ye girip TYT puan türünde yeterli puanı almak. İkinci yol ise Anadolu Üniversitesi AÖF Tıbbi Dokümantasyon ve Skreterlik bölümüne direkt kayıt yapmak. Açıköğretim hakkında detaylı bilgi isteyenler aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak bize sorularını sorabilirler. Örgün öğretim okumak isteyenlerin TYT’ye girmesi şart.

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Mezunlar tüm kamu sağlık kurumları ile her türlü özel hastane ve sağlık kuruluşunda çalışabilmektedir. KPSS ile atananların büyük bir bölümü kamu hastaneleri ile üniverite hastanelerine atanmaktadır. Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik iş olanakları şunlardır:

-Adli Tıp Kurumları
-Ambulans Şirketleri
-Devlet Hastaneleri
-Medikal Malzemenin Satış Ve Tanıtım İşleri
-Özel Hastane Ve Klinikler
-Özel Muayenehane Hekimliği
-Sağlık Ocakları
-Tıbbi Yazılım Şirketleri
-Üniversite Hastaneleri

Yukarıda sayılan resmi kurum ve kuruluşlara atanmak için KPSS Önlisans oturumunda gerekli puanı almanız şart. Ancak özel hastane ve kliniklerde çalışmak için KPSS’ye girme şartı bil yoktur. İlgili hastaneye bireysel başvuruda bulunarak göreve başlamanız mümkündür.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Ne İş Yapar?

Kamu hastanelerinde vey özel sağlık kuruluşlarında görev alan Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik mezunlarının yaptığı işler şunlardır:

-Görev aldığı sağlık kurum veya kuruluşundaki hastaların tedavileri, yatışları, taburcuları; ölen kişi sayısı gibi tüm bilgilerin kayıtlarını tutar, bunları gerekirse tablo haline getirir, düzenler ve hastane yönetimine teslim eder.
-Çalıştığı kurumun her türlü bilgisinin istatistiklerini tutar, cetvel haline getirir ve ilgililere sunar.
-Sağlık sektöründeki gelişmeleri takip eder.
-Hasta kaydı yapar, hastaların tedaviye alınmasını sağlar.
-Tıbbi raporları yazar.
-Gerektiğinde sağlık kurum veya kuruluşunun arşivini düzenler.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Devlet ve üniversite hastanelerinde çalışan sağlık teknikerlerinin maaşı 3500-3750 lira dolaylarındadır. Hastanelerin farklı döner sermaye ve performans ödemeleri, her ilde veya hastanede çalışanların birbirinden farklı maaşlar almasına sebep olmaktadır. Anlayacağınız A hastanesinde çalışan biri ile B hastanesinde çalışan birinin maaşı birebir aynı değildir. Özel hastanelerde bu maaş biraz daha düşük olabilmektedir. Genellikle özel hastanelerde 2500-3500 liraya çalışmak mümkündür.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Atamaları

Bölüme her atamada kontenjan verilmektedir. Özellikle 2018 ve 2019 yıllarında yapılan atamalarda KPSS taban puanı 82 civarında olmuştur. Çok sayıda kişi alınmasına rağmen puanların yüksek olması mezun sayısı ile ilgilidir. Zira her sene binlerce kişi bu bölümden mezun olmaktadır. Mezun sayısı arttıkça KPSS atama puanları da yükselmektedir.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Dikey Geçiş Bölümleri

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, yöneticilik ve işletmecilik alanı ile ilgili olduğu için dikey geçiş yapılan bölümler de bu alanla ilgilidir. Bölüm mezunları aşağıda yer alan lisans bölümlerine dikey geçiş yapabilmektedir:

--İşletme
--İşletme Yönetimi 
--Sağlık İdaresi 
--Sağlık Yönetimi

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Yorumlar

KPSS atama puanı yüksek sayıldığı için bölümü fazlası ile övemiyoruz. Ancak sizler de takdir edersiniz ki neredeyse tüm 2 yıllık bölümler öldü. Onlarca 2 yıllık bölümün develete ataması hiç olmuyor. Bu bölümde ise her sene onlarca kişi devlet kurumlarına atanabiliyor. Atanamayanlar da özel hastanelerde kolayca görev yapabiliyor. Bu nedenle her şeye rağmen şu an için en iyi 2 yıllık sağlık bölümleri arasında saymamız mümkün.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümünün Geleceği Var mı?


İşte, geldik zurnanın zort dediği yere. İşler bu sene tamamen değişti. Neden mi? AÖF yüzünden. Düşünün ki sizler TYT’ye sıkı çalıştınız ve yüksek puanla bu bölümü kazandınız. Başka bir arkadaşınız ise taban puanı en düşük olan bir 2 yıllık bölüme yerleşti. İşte 2017-2018’den itibaren o arkadaşınız hiçbir sınava girmeden, puana tabi tutulmadan AÖF Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümüne kayıt yapabilecek ve beraber mezun olacaksınız. AÖF yani Anadolu Üniversitesi açıköğretim Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümüne alınacak öğrencilerin bir sınırı bile yok. İsteyen herkes bölüme kayıt yapabilecek. Haliyle birkaç sene içinde on binlerce mezun birikmiş olacak ve 82 puanla atanabilen mezunlar için KPSS taban puanları 90’lara fırlayacak. Anlayacağınız, birkaç kuruş daha fazla kazanmak için bu bölümü de öldürdüler. Kısacası ülkemizde eğitimin içine ettiler desek yeridir.

6 yorum

 1. Unknown
  Bu bölümü okumadan da saydıkları işlere girebilirsiniz arkadaşlar.Daha iyi bölümler tercih edin okuduğunuza değsin
  • Unknown
   Bu bölümü okumadan bu saydıkları işe rahat giremezsiniz çünkü kurslara gidilse bile ordan verilen belgeye değil ilk diplomaya bakılıyor
 2. Unknown
  Nasıl olacak o iş? Degmez mi diyorsunuz
 3. Unknown
  Tıbbi görüntüleme tekniklerini öneriyormusunuz?
 4. Unknown
  Sınavsız geçiş olayı diye bişey yok aöf de okumak içinde tytde barajı geçmen gerekiyor
 5. Unknown
  Tamamen saçma bir düşünce. Bahsettiğiniz şekilde TYT barajı zar zor geçen bir insanın kpss den alıp alabileceği maksimum puan 75-80 Dolayısıyla rekabet tamamen 85 ve üzeri alan üç beş bin insanın arasında geçen birşey. Yani o puanları zaten alamayacaksa ülkenin tamamı bölümden mezun olsa ne farkeder?
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.