[AY'IN EN ÇOK OKUNANLARI]$type=carousel$cols=3$color=#e74c3c$ico=1

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Nedir Maaşları İş İmkanları

PAYLAŞ:

En iyi sağlık bölümleri arasında yerini alan bölümlerden bir tanesi de 2 yıllık Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterli bölümüdür. Bu arada ‘’...

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Nedir Maaşları İş İmkanları

En iyi sağlık bölümleri arasında yerini alan bölümlerden bir tanesi de 2 yıllık Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterli bölümüdür. Bu arada ‘’döküman’’ değil de ‘’doküman’’ şeklinde yazılması gerektiğini de belirtelim; zira Google aramalarında hep yanlış aranmış.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümünün iyi bir bölüm olması, atamasının çok sayıda yapılması ve özel hastanalerde de mezunların kolayca iş bulmasından kaynaklanmaktadır. Evet, KPSS taban puanları sizlere biraz yüksek gelebilir; ancak en azından KPSS’ye çalıştığınızda bir şekilde devlete atanabileceğinizi bilmeniz bile çok güzel bir şey. Hele de devlete ataması hiç olmayan bölümleri gördükten sonra...

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Nedir?

Devlet hastaneleri ile özel hastanelerde sağlık teknikeri unvanı ile görev alacak meslek elemanlarının yetiştirildiği bir önlisans programıdır. Onlarca üniversitede okutulan bu bölümü dilerseniz ücretli üniversitelerde daha düşük bir taban puanı ile de okuyabilirsiniz.

AÖF Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü

2019-2020 eğitim-öğretim yılında Anadolu Üniversitesi, açıköğretim sınavsız ikinci üniversite kapsamında bu bölümü de açtı. Artık dileyen üniversite mezunları ile üniversite öğrencileri de bu bölüme sınavsız olarak kayıt yaptırabilecekler. Aslında bölüm mezunları veya öğrencileri için bu çok kötü bir durum; zira birkaç sene içinde binlerce mezun birikecek ve KPSS atama puanları bir anda fırlayacaktır.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Artık bölüme iki farklı şekilde yerleşebiliyorsunuz. Birinci yol YKS’ye girip TYT puan türünde yeterli puanı almak. İkinci yol ise Anadolu Üniversitesi AÖF Tıbbi Dokümantasyon ve Skreterlik bölümüne direkt kayıt yapmak. Açıköğretim hakkında detaylı bilgi isteyenler aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak bize sorularını sorabilirler. Örgün öğretim okumak isteyenlerin TYT’ye girmesi şart.

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Mezunlar tüm kamu sağlık kurumları ile her türlü özel hastane ve sağlık kuruluşunda çalışabilmektedir. KPSS ile atananların büyük bir bölümü kamu hastaneleri ile üniverite hastanelerine atanmaktadır. Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik iş olanakları şunlardır:

-Adli Tıp Kurumları
-Ambulans Şirketleri
-Devlet Hastaneleri
-Medikal Malzemenin Satış Ve Tanıtım İşleri
-Özel Hastane Ve Klinikler
-Özel Muayenehane Hekimliği
-Sağlık Ocakları
-Tıbbi Yazılım Şirketleri
-Üniversite Hastaneleri

Yukarıda sayılan resmi kurum ve kuruluşlara atanmak için KPSS Önlisans oturumunda gerekli puanı almanız şart. Ancak özel hastane ve kliniklerde çalışmak için KPSS’ye girme şartı bil yoktur. İlgili hastaneye bireysel başvuruda bulunarak göreve başlamanız mümkündür.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Ne İş Yapar?

Kamu hastanelerinde vey özel sağlık kuruluşlarında görev alan Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik mezunlarının yaptığı işler şunlardır:

-Görev aldığı sağlık kurum veya kuruluşundaki hastaların tedavileri, yatışları, taburcuları; ölen kişi sayısı gibi tüm bilgilerin kayıtlarını tutar, bunları gerekirse tablo haline getirir, düzenler ve hastane yönetimine teslim eder.
-Çalıştığı kurumun her türlü bilgisinin istatistiklerini tutar, cetvel haline getirir ve ilgililere sunar.
-Sağlık sektöründeki gelişmeleri takip eder.
-Hasta kaydı yapar, hastaların tedaviye alınmasını sağlar.
-Tıbbi raporları yazar.
-Gerektiğinde sağlık kurum veya kuruluşunun arşivini düzenler.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Devlet ve üniversite hastanelerinde çalışan sağlık teknikerlerinin maaşı 3500-3750 lira dolaylarındadır. Hastanelerin farklı döner sermaye ve performans ödemeleri, her ilde veya hastanede çalışanların birbirinden farklı maaşlar almasına sebep olmaktadır. Anlayacağınız A hastanesinde çalışan biri ile B hastanesinde çalışan birinin maaşı birebir aynı değildir. Özel hastanelerde bu maaş biraz daha düşük olabilmektedir. Genellikle özel hastanelerde 2500-3500 liraya çalışmak mümkündür.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Atamaları

Bölüme her atamada kontenjan verilmektedir. Özellikle 2018 ve 2019 yıllarında yapılan atamalarda KPSS taban puanı 82 civarında olmuştur. Çok sayıda kişi alınmasına rağmen puanların yüksek olması mezun sayısı ile ilgilidir. Zira her sene binlerce kişi bu bölümden mezun olmaktadır. Mezun sayısı arttıkça KPSS atama puanları da yükselmektedir.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Dikey Geçiş Bölümleri

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, yöneticilik ve işletmecilik alanı ile ilgili olduğu için dikey geçiş yapılan bölümler de bu alanla ilgilidir. Bölüm mezunları aşağıda yer alan lisans bölümlerine dikey geçiş yapabilmektedir:

--İşletme
--İşletme Yönetimi 
--Sağlık İdaresi 
--Sağlık Yönetimi

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Yorumlar

KPSS atama puanı yüksek sayıldığı için bölümü fazlası ile övemiyoruz. Ancak sizler de takdir edersiniz ki neredeyse tüm 2 yıllık bölümler öldü. Onlarca 2 yıllık bölümün develete ataması hiç olmuyor. Bu bölümde ise her sene onlarca kişi devlet kurumlarına atanabiliyor. Atanamayanlar da özel hastanelerde kolayca görev yapabiliyor. Bu nedenle her şeye rağmen şu an için en iyi 2 yıllık sağlık bölümleri arasında saymamız mümkün.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümünün Geleceği Var mı?


İşte, geldik zurnanın zort dediği yere. İşler bu sene tamamen değişti. Neden mi? AÖF yüzünden. Düşünün ki sizler TYT’ye sıkı çalıştınız ve yüksek puanla bu bölümü kazandınız. Başka bir arkadaşınız ise taban puanı en düşük olan bir 2 yıllık bölüme yerleşti. İşte 2017-2018’den itibaren o arkadaşınız hiçbir sınava girmeden, puana tabi tutulmadan AÖF Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümüne kayıt yapabilecek ve beraber mezun olacaksınız. AÖF yani Anadolu Üniversitesi açıköğretim Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümüne alınacak öğrencilerin bir sınırı bile yok. İsteyen herkes bölüme kayıt yapabilecek. Haliyle birkaç sene içinde on binlerce mezun birikmiş olacak ve 82 puanla atanabilen mezunlar için KPSS taban puanları 90’lara fırlayacak. Anlayacağınız, birkaç kuruş daha fazla kazanmak için bu bölümü de öldürdüler. Kısacası ülkemizde eğitimin içine ettiler desek yeridir.

YORUMLAR

BLOGGER: 4
 1. Bu bölümü okumadan da saydıkları işlere girebilirsiniz arkadaşlar.Daha iyi bölümler tercih edin okuduğunuza değsin

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu bölümü okumadan bu saydıkları işe rahat giremezsiniz çünkü kurslara gidilse bile ordan verilen belgeye değil ilk diplomaya bakılıyor

   Sil
 2. Nasıl olacak o iş? Degmez mi diyorsunuz

  YanıtlayınSil
 3. Tıbbi görüntüleme tekniklerini öneriyormusunuz?

  YanıtlayınSil

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,260,4 YILLIK BÖLÜMLER,177,AÖF BÖLÜMLERİ,17,DGS,238,GENEL,20,KONU ANLATIMI,1,KPSS,1,KPSS PUANLARI,212,MAAŞLAR,6,MESLEK REHBERİ,4,MİS,3,ÖĞRENCİLERE TAKTİKLER,3,REHBERLİK,8,TYT,5,TYT PUANLARI,165,ÜNİVERSİTESİLER,8,YGS-LYS REHBERİ,1,
ltr
item
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi: Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Nedir Maaşları İş İmkanları
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Nedir Maaşları İş İmkanları
https://1.bp.blogspot.com/-zTxj5eI-ycw/XdSkTY_X8qI/AAAAAAAAAbc/zbdTyWrJQlI3PlEhc5yrin7BEhP6GS4XgCNcBGAsYHQ/s320/99337F24-4B0A-4A9A-9EF3-88C355360609.jpeg
https://1.bp.blogspot.com/-zTxj5eI-ycw/XdSkTY_X8qI/AAAAAAAAAbc/zbdTyWrJQlI3PlEhc5yrin7BEhP6GS4XgCNcBGAsYHQ/s72-c/99337F24-4B0A-4A9A-9EF3-88C355360609.jpeg
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi
https://www.universiterehberi.org/2017/09/tbbi-dokumantasyon-ve-sekreterlik.html
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/2017/09/tbbi-dokumantasyon-ve-sekreterlik.html
true
1164847078140124939
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Yayın Bulunmadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE DEVAMINI OKU Cevapla Cevaplama İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aramanıza uygun bir yayın bulunamadı Ana Sayfaya Geri Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şİmdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftayı geçmiş Takipçiler Takip Et BU YAYIN ÖZELDİR Açmak için lütfen paylaşın. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy