DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Turizm Animasyonu Bölümü Nedir Ne İş Yapar?

Turizm Animasyonu Bölümü Nedir Ne İş Yapar?

2 yıllık Turizm Animasyonu bölümü eğlenerek okuyabileceğiniz çok zevkli bir bölüm; ancak iş bulma konusunda sıkıntı yaşamanız da olası. Bu bölümden mezun olduktan sonra kolayca iş bulmak için kendinizi her alanda iyi geliştirmeli, yabancı dili çok iyi seviyede öğrenmelisiniz. Bölümde başarılı olmak için çeşitli yeteneklere de sahip olmanız gerekiyor. 

Bildiğiniz gibi Turizm Animasyonu, çeşitli otel ve benzeri işletmelerde turistleri dinlendirmek ve eğlendirmek amacı ile yapılmakta ve bu gaye ile eğitim verilmektedir. Bu nedenle dans gösterileri olsun, tiyatro ve drama olsun ve diğer sahne gösterilerinde başarılı bir performans göstermeniz gerekiyor. Turizm Animasyonu bölümünü tercih etmek isteyenler, kendilerine yardımcı olabilecek bilgileri bu yazıda bulabilecektir. Yazımızı dikkatle okumanızı ve kafanıza takılan her türlü soruyu sormanızı tavsiye ediyoruz. Şimdi bakalım Turizm Animasyonu nedir, ne iş yapar?

Turizm Animasyonu Bölümü Nedir?

Turizm ve eğlence sektöründe faaliyet gösteren çeşitli işletmelerde animatör olarak görev alacak meslek elemanları yetiştiren bir önlisans programıdır. Eğitim süresi 2 yıl olan bu bölümü devlet üniversitelerinde okuyabileceğiniz gibi özel üniversitelerde okuma imkanına da sahipsiniz.

Turizm Animasyonu Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Turizm Animasyonu bölümüne öğrenci alımı TYT puan türü ile yapılmaktadır. Bölümü okumak isteyenler TYT’ye girmeli ve bu puan türünde minimum 150 puan almalıdır. Ancak özellikle devlet üniversitelerinin ve özel üniversitelerin tam burslu kontenjanlarının taban puanları daha yüksek olduğu için dha yüksek puanlar almanız gerekmektedir. 150, sadece baraj puanıdır.

Turizm Animasyonu İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Bölümü başarı ile bitirenlere “Animatör” unvanı verilir. Mezunların başlıca iş olanakları özel işletmelerdir. Yani devlet kurumlarına atanmak neredeyse imkansızdır. Başlıca iş imkanları ve çalışma alanları şunlardır:

-Oteller
-Eğlence Merkezleri
-Halk Eğitim Merkezleri (Usta Öğretici Olarak)
-Belediyeler
-Tur ve Organizasyon Şirketleri
-Özel Tiyatrolar
-Televizyon Kanalları
-Animasyon Ajansları

Turizm Animasyonu Bölümü Ne İş Yapar?

Turizm Animasyonu mezunları çalıştıkları işletmelere göre farklı görevler üstlenebilirler. Temel amaçları özel işletmelerde veya konaklama merkezlerinde bulunan turist veya müşterileri eğlendirmek, dinlendirmek ve onlara güzel anlar yaşatmaktır. Bu gaye ile çeşitli sahne gösterileri hazırlar ve gerçekleştirirler. Kimi zaman bir dans gösterisi yapar, kimi zaman bir tiyatroyu canlandırır veya müşterilerin beklentileri ve ilgileri doğrultusunda benzer sosyal faaliyetlerde bulunurlar.

Turizm Animasyonu Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Turizm Animasyonu maaşları kişiden kişiye farklılık gösterir; zira mezunlar kamuda değil de özelde çalışırlar. Ancak alacakları maaşlar 2500-3500 lira dolaylarında olacaktır. Büyük işletmelerde çalışanların daha yüksek maaş alması da mümkün olmaktadır.

Turizm Animasyonu Bölümü Atamaları

Turizm Animasyonu mezunlarının kamuya KPSS ile atanması imkansız; çünkü KPSS atamalarında bu bölüme hiç kontenjan verilmiyor. İlle de kamuda memur olarak görev almak isteyenler KPSS’de 90 üzeri puan almalı ki 3001 kodlu memurluk kadrolarını tercih ederek devlete atanabilsin.

Turizm Animasyonu Dikey Geçiş Bölümleri

Bölüm mezunları kendi alanları ile ilgili şu 4 yıllık bölümlere dikey geçiş yapma imkanına sahiptir.
--Drama ve Oyunculuk 
--Oyunculuk
--Sahne Sanatları 
--Tiyatro

Turizm Animasyonu Bölümü Yorumlar

Açıkçası her mezunun iş bulması kolay olmayacaktır. Acı bir gerçektir ki otel veya eğlence merkezleri eleman alırken birçok hususu dikkate almaktadır. Örneğin tipiniz bile işe alınıp almamanızda etkili olabilir. Çok özür dileyerek söylüyorum ki özel işletmeler örneğin tip ve fizik olarak güzel bayanlara öncelik vermektedir. Bu nedenle şayet böyle bir özelliğiniz yoksa, tercih edilmeniz için kendinizi gösterebileceğiniz bir yeteneğiniz vs. olmalı.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.