DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Turizm Rehberliği Bölümü Nedir Nerede Çalışır Hakkında Bilgi

Turizm Rehberliği Bölümü Nedir Nerede Çalışır Hakkında Bilgi

Turizm alanı ile ilgili gerek lisans gerekse de önlisans düzeyinde eğitim verilen birçok bölüm bulunmaktadır. Bu bölümlerden bir tanesi de 2 yıllık Turizm Rehberliği bölümüdür. Böüm hakkında merak ettiğiniz her şey bu tanıtım yazısında yer alıyor.

Turizm Rehberliği Bölümü Nedir?

Turizm alanında hizmet veren özel işletme ve kuruluşlarında turizm rehberliği yapacak deneyimli meslek elemanlarının yetiştirildiği bir önlisans programıdır.

Turizm Rehberliği Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Turizm Rehberliği TYT puanı ile tercih edilmektedir. Bu bölüm için TYT’ye girmeniz yeterlidir. Bölüm için ayrı bir dil sınavı filan yapılmamaktadır. 2 yıllık bir bölümdür ve birçok üniversitede bulunmaktadır.

Turizm Rehberliği İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

2 yıllık Turizm Rehberliği mezunları genellikle turistik oteller ile seyahat acenlerinde görev almaktadır. İyi bir alanda iş bulmanız için kendinizi çok iyi yetiştirmiş olmanız gerekir. Çoğunlukla ikinci bir yabancı dili bilmeniz şart koşulabilir. Bu nedenle eğitim hayatınız boyunca sadece bir dile odaklanmayın. Elinizden geldiğince ikinci yabancı dili öğrenmeye ve konuşmaya çalışın. Turizm Rehberliği iş olanakları şunlardır:

-Turizm acenteleri
-Turistik oteller
-Tur ve organizasyon şirketleri
-Tercüme büroları
-Serbest zamanlı çalışma imkanı
-Hava alanları
-Kültür ve Turizm Bakanlığının ilgili birimleri


Turizm Rehberliği Bölümü Ne İş Yapar?

Mezunlar görev aldıkları alana göre farklı işler yapabilirler. Bir seyahat firmasında genellikle turistik turlara katılarak turistlere rehberlik edersiniz. Tercüme bürolarında çeşitli kitap ve eserleri çevirirsiniz yahut bir hava alanının çeşitli birimlerinde görev alarak yabancı turistlere rehberlik edersiniz.

Turizm Rehberliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özelde çalışan turizm rehberliği maaşları 3000-3500 lira dolaylarındadır. Farklı rehberlerin farklı maaşlar alması söz konusu olabilir. Bu nedenle net bir maaşın olduğunu söylemek mümkün değildir.

Turizm Rehberliği Bölümü Atamaları

Bölüme şimdiye kadar kontenjan verilmediği için herhangi bir devlet kurumuna atanan olmadı. Bölümü tercih edecek adaylar, özel sektörde çalışmak zorunda kalacağını bilmelidir.

Turizm Rehberliği Dikey Geçiş Bölümleri

2 yıllık Turizm Rehberliği bitirenler aşağıda yer alan lisans programlarına dikey geçiş yapma hakkına sahiptir. Dikey geçiş ile bu bölümlere geçenler öğrenimlerine üçüncü sınıftan devam ederler.

--Seyahat İşletmeciliği
--Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği 
--Turizm Rehberliği
--Turizm İşletmeciliği

Turizm Rehberliği Bölümü Yorumlar

Özelde iş bulmanız pek kolay değildir. Ancak araştırırsanız birçok farklı sektörde kendinize ekmek çıkaracağınızı öğrenebilirsiniz. Aslında burada püf nokta bölümü bitirmek değil, yabancı dili çok iyi bir şekilde öğrenmektir. Bunu başardıktan sonra size ekmek kazandıracak birçok alan var.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.