Uçak Teknolojisi Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

2 yıllık Uçak Teknolojisi bölümü, çoğunluğu özel olmak üzere birçok üniversitede okutuluyor. Birçok mecrada en iyi 2 yıllık bölümler arasında sayılıyor. Ancak iyi olmasa devlete atamasının olması konusunda değil, özel sektörde dolgun maaşla çalışma imkanının bulunmasından kaynaklanıyor. Tabii bölüm eski değerini artık korumuyor; zira çok az üniversitede okutulduğu zaman mezunlar daha rahat bir şekilde iş bulabiliyordu. Şimdi ücretli ücretsiz birçok üniversite bu bölümü açtığı için mezun sayısı arttı ve iş bulmak da zorlaştı.

Uçak Teknolojisi hakkında hazırladığımız bu tanıtım yazısı ile beraber, bölüm hakkında merak ettiğiniz her bilgiye ulaşmış olacaksınız. Bölüm ile ilgili merak ettiğiniz konuları bize ayrıca sorabilirsiniz; böylece hem bizim bilgimizden hem de bölümü okuyan veya bölümden mezun olanların fikir ve tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.

Uçak Teknolojisi Bölümü Nedir?

Havacılık sektörü ile ilgili işletmelerde bakım ve onarım teknikeri olarak çalışacak deneyimli meslek elemanları yetiştiren 2 yıllık bir bölümdür. Eğitim süresi 2 yıldır. Dersleri sayısal ağırlıklı olduğu için sizleri zorlayabilir. Eğitim süresi boyunca gördüğünüz staj uygulaması ile hem meslekte deneyim kazanırsınız hem de henüz öğrenci iken bile iş bulma imkanı elde edersiniz.

Uçak Teknolojisi Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Uçak Teknolojisi bölümü okumak isteyenler YGS’ye girerek YGS-1 puan türünde yeterli puanı almalıdır; zira bölüme öğrenci alımı YGS1 üzerinden yapılıyor. Bu puan türünden yüksek puan almanız için sayısal testlerden iyi netler çıkarmanız gerekir.

Uçak Teknolojisi İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Uçak Teknolojisi mezunlarına ‘’Uçak Teknikeri’’ unvanı verilir. Mezunlar uçak sanayisinde ve her türlü havacılık işletmesinde iş bulma imkanına sahiptir. Bölümün iş imkanları ve çalışma alanlarını şu şekilde listeleyebiliriz:
-Havacılık sektöründe imalat yapan işletmeler
-Bakım ve onarım yapan işletmeler
-Hava alanları
-Bölümün okutulduğu üniversiteler

Uçak Teknolojisi Bölümü Ne İş Yapar?

Uçak Teknikeri, çalıştığı birime göre farklı görevler üstlenebilmektedir. Genel görevlerini, yaptığı işleri şu şekilde sıralayabiliriz.

-Üretimi yapılacak olan parçaların teknik resimlerini çizer.
-Uçakların ve benzeri araçların düzenli bakımlarını yapar.
-Arızalanan uçak veya parçaların bakım ve onarımlarını sağlar.
-Çeşitli parçaların montajını sağlar.
-Kendisine verilen diğer görevleri yerine getirir.

Uçak Teknolojisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Bölüm mezunlarının en büyük avantajı genellikle dolgun ücretlerle çalışmalarıdır. Uçak Teknolojisi maaşları özel sektör için 3-4 binleri bulmaktadır. KPSS ile resmi kurumlara atananlar memur olarak maaş aldıkları için maaşları 2700 lira civarındadır.

Uçak Teknolojisi Bölümü Atamaları

Son birkaç yılda bu bölüme KPSS atamalarında kontenjan açılmadı. Sadece 2014-2015 yıllarında bir kişi 70’li bir puanla bir üniversiteye tekniker olarak atandı.

Uçak Teknolojisi Dikey Geçiş Bölümleri

2 yıllık Uçak Teknolojisi bitirenler istedikleri takdirde aşağıda yer alan bölümlere dikey geçiş yaparak lisans mezunu olma fırsatını elde edebilirler. Dikey geçiş konusunda belki de en şanslı bölümlerden bir tanesi 2 yıllık Uçak Teknolojisi bölümüdür; zira geçiş yapabilecekleri bölümler hem sayı olarak çok fazla hem de bütün bölümler iş imkanları en yüksek 4 yıllık bölümler arasında yer alıyor. Bölümü okuyan öğrencilere tavsiyemiz, DGS’yi ciddiye alarak sıkı çalışmaları ve bu bölümlerden birine dikey geçiş yapmalarıdır.

--Elektrik Mühendisliği
--Elektrik--Elektronik Mühendisliği 
--Elektronik Mühendisliği
--Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği 
--Enerji Sistemleri Mühendisliği 
--Havacılık ve Uzay Mühendisliği  
--Makine Mühendisliği
--Otomotiv Mühendisliği 
--Pilotaj
--Uçak Elektrik--Elektronik 
--Uçak Gövde -- Motor
--Uçak Gövde -- Motor Bakım 
--Uçak Mühendisliği
--Uçak ve Uzay Mühendisliği

Uçak Teknolojisi Bölümü Yorumları


Uçak Teknolojisi gerçekten de iş imkanı olan bir bölümdür. Bölümün sadece KPSS alımlarına bakıp kötü konuşmak mantıklı değildir. Kamuda olmasa da özelde iş bulmak çok zor değildir. Hele ki kendisini geliştiren ve bu sektörün gelişmiş olduğu şehirlerde bulunan üniversitelerde okuyanlar daha kolay iş bulabilecektir.

23 yorum

Merhabalar! Ucak teknoljisi (2 yillik) egitimi aldiktan sonrra thy de pilotluk egitimi almamda herhangi bir sorun yaratir mi arti veya eksileri nelerdir 4 yilliga tamamlarlen otomotiv muhendisligi okusam nasil olur ?

Ya ben bu bolumh okuyup havacılık ve uzay mühendisligine geçiş yapsam tekrar birinci sınıftan mi başlıcam yoksa üç tenmi yardımcı olabilirmisiniz

hayır dgs ile kazandığın okulun şartları vardır bazıları okuduğun yılları kabul eder bazıları etmez ama genellikle edilir onun için seçmek istediğin okulun şartlarına bakman lazım

3.havalimanı açılınca işsiz olmazsın ayrıca okuyacakları engelleyecek gibi bir hakkın yok

yok 3.sınıftan

Bir bayan olarak orada calismam uygunmudur sizce

İki yıl okuduktan sonra pilotaj bölümlerinden tercih edebiliyorum fakat sadece Anadolu üniversitesinde varmış pilotaj bölümü diğerlerinde 100 150 bin lira ödeniyormus 2 yıl pilotaj bölümü için bu dogrumu

Kendisine verilen diğer görevleri yerine getirir.

diye çalışma maddesi var. Sıkıntılı

Bayanlar orda calisamaz cok egilip kalkma var zor

Cok bayanlata gore degil ben bile vazgecmek uzeretim

merhaba ben bu bölümü yazdım sizce nasıl

Dikeu geçiş için ücret ödüyormuyuz?

Bu bölümü okuduktan sonra iş bulma olanağımız gerçekten yüksek mi yoksa iş bulmamız zor mu?

Gayet uygun . Çalışanların %11 i kadın

Bu bölümu okuduktan sonra uçak teknisyeni mı yoksa teknikeri mı oluyoruz?

Aslında düşünülmeli

Merhaba, ben eşit ağırlık öğrencisiyim bu bölümü secebilirmiyim ve daha sonra dikey geçişten yararlanabilirmiyim

Stajımı okuduğum üniversite dışında başka bir üniversitede yapabilir iyim. Yatay geçiş bu bölümde varmı

:) Arkadaşlar bu bolumun 2015 yılı mezunuyum. Havayolu sirketinde iş başvurusunda bulundum. etnik kimlikten dolayı kabul edilmedim ( öyle varsayıyorum çünkü mülakat gayet güzel geçti). Basvuran 22 kişiden 17'si alındı işe. Ben acikta kaldım. Başka bir havayolu şirketini denedim onda da mülakatı gectim. Kapsamlı arastimadan sonra size haber verilecek dediler, 4 gün sonra kabul edilmediğimi soylemek için aradılar. Neyse uzatmadan, şuan Avustralya'dayım. Özel bir şirketin helikopter pilotunun yardimcisiyim. 3000$ maaş alıyorum, ayrica pilotluk kursuna kaydoldum sertifika icin. Etnik kimlik sormadılar, istersen aborjin ol farketmez diyorlar. Tek bir sorun kaldi o da vatandaşlık almak . şuan oturum iznim var :) Türkiye'de aç kalırsınız söylemesi benden..

Arkadaslar şuan 2 yillik elektrik bölümünde okuyorum suan ortalamam 3.86 bölüm degistirip bu bölüme gecmek istiyorum ne düşünürsünüz bu konu hakkinda? (Ege Universitesinde okuyorum)

Uçak Teknolojisi 2. Sınıf öğrencisiyim. Dayınız varsa giremeyeceğiniz yer yok. İngiliz konusunda A2 seviyesinde olmak zornunda. Yağda pasta çalışamam diyorsanız boşuna okumayın. İngilizceniz varsa IQ seviyeniz 10 olsa bile alınırsınız.

dostum nasıl avusturyaya gittin

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.