DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi Bölümü Nedir Ne İş Yapar?

Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi Bölümü Nedir Ne İş Yapar?

2 yıllık Un ve Unlu Mamüller bölümünün diğer adı ‘’Değirmencilik’’tir. Bölümün iş olanakları iyi olmasa da tercih eden öğrenciler bulunmaktadır. Bu içeriğimizi bir önlisans programı olan bu bölüm için hazırladık. Tercih etmek isteyen adaylar bilgileri inceleyebilir ve sormak istediklerini bizlere sorabilir.

Un ve Unlu Mamüller Teknolojisi Bölümü Nedir?

Özel sektörde un ve mamülleri üzerine faaliyet gösteren işletmelerde çalışacak teknikerler yetiştiren bir bölümdür. Sadece Necmettin Erbakan Üniversitesi ile Gaziantep Üniversitesinde okutulmaktadır. Eğitim süresi 2 yıldır.

Un ve Unlu Mamüller Teknolojisi Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Un Ve Unlu Mamüller Bölümün puan türü TYT’dir. Bölümü tercih eden aday sayısı çok az olduğu için çok düşük puanlarla bölüme yerleşmek mümkündür. Girilmesi gereken sınav sadece TYT’dir.

Un ve Unlu Mamüller Teknolojisi İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Bölüm mezunları gıda teknikeri veya ‘’ Un ve Unlu Mamüller Teknikeri’’ unvanı ile görev alırlar. Kamuda iş bulma imkanları neredeyse yoktur. Bölümü bitirenler genellikle ya kendi fırınını, pastanesini açar yahut başkasına ait pastane ve fırınlarda çalışır. Ayrıca gıda analizi yapa laboratuvarlarda çalışma olanağı bulabilmektedirler.

Un ve Unlu Mamüller Teknolojisi Bölümü Ne İş Yapar?

Un Ve Unlu Mamüller Teknolojisi Bölümü mezunlarının işleri çalıştıkları işletmelerde pasta, kek, börek, tatlı çeşitlerinin üretimini yapar veya bunların muhafazası, paketlenmesi işlerinde çalışırlar.

Un ve Unlu Mamüller Teknolojisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

İş imkanları özel sektör ile sınırlı olduğundan dolayı mezunların aldıkları ücretler de düşüktür. Genellikle asgari ücrete tabii olurlar ki asgari ücret de 2020 yılı için Un Ve Unlu Mamüller Tekniker maaşları 2200-2500 lira civarındadır. Bununla birlikte kendi iş yerini açanların yüksek kazançlar elde etmesi gayet mümkündür.

Un ve Unlu Mamüller Teknolojisi Bölümü Atamaları

Kamuda bu sektörde faaliyet gösteren herhangi bir kurum olmadığı için alım da olmamaktadır. Mezunlar yalnızca 3001 kodu ile ataması olan kadrolara başvurabilmektedir ki bu kadroların KPSS taban puanları da 90 puanın üzerindedir.

Un ve Unlu Mamüller Teknolojisi Dikey Geçiş Bölümleri

Mezunlar aşağıda yer alan 4 yıllık bölümlere dikey geçiş yaparak lisans mezunu olma şansını elde edebilirler. Ancak unutulmamalıdır ki aşağıda yer alan bölümlere birçok önlisans mezunu da dikey geçiş yapma hakkına sahiptir. Kontenjanlar da sınırlı olduğu için DGS’ye ciddi bir şekilde çalışmalısınız ki istediğiniz bölüme dikey geçiş yapabilesiniz. Un ve Unlu Mamüller Teknolojisi DGS böllümleri şunlardır:

--Gıda Mühendisliği 
--Beslenme ve Diyetetik 
--Gıda Teknolojisi

Un ve Unlu Mamüller Teknolojisi Bölümü Yorumları

İşin meraklısı değilseniz, yani hamur işlerinden zevk almıyorsanız tercih etmenizi tavsiye etmeyiz. Ancak ben kendi işimi kuracağım, bu işi üniversitede öğrenmek istiyorum diyenlerin okuyabileceği bir bölüm olduğunu söyleyebiliriz.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.