DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik İş İmkanları Maaşları

Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik İş İmkanları Maaşları

Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik bölümü İstanbul Aydın ve İstanbul Gelişim Üniversitelerinde bulunuyor. Her ikisi de ücretli eğitim veren üniversitelerdir; ancak bölümü tam burslu okumak da olanaklıdır. Bölüme ilgi pek olmasa da aslında Rusça, ülkemizde fazlası ile iş görecek dillerden bir tanesidir; zira ülkemize en çok turist gönderen ülkelerden bir tanesi Rusya’dır.

Çeviri bürolarında olmasa da özellikle akdeniz bölgesinin turistik mekanlarında yer alan otellerde ve turizm acentelerinde rahatlıkla iş bulunabilir. Bölüm hakkında ayrıntılı bilgileri alt başlıklarımız dahilinde inceleyebilirsiniz.

Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Bölümü Nedir?

Rusça çeviri hizmeti yapabilecek, Rusçayı çok iyi seviyede konuşup yazabilecek çevirmenlerin yetiştirildiği bir önlisans programıdır. Hazırlık sınıfı okunduğu takdirde bölümün eğitim süres 3 yıldır.

Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

TYT puan türü ile öğrenci alan Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik bölümü için TYT’ye girmek yeterlidir. Girmeniz gereken herhangi bir dil sınavı ve ya YDT oturumu yoktur.

Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Mezunların resmi kurumlara atanması şimdiye kadar mümkün olmamıştır. Ancak çok yüksek puan alarak 3001 kodlu kadroları tercih edenler kamuya atanabilmektedir. Bölümün iş imkanları özel sektör ile sınırlıdır. Başlıca iş olanakları ve çalışma alanları şunlardır:

-Rusça-Türkçe Çeviri Büroları
-Oteller
-Tur şirketleri
-Devlet ve Özel Televizyon Kanalları
-Gazete Ve Dergiler
-Yayınevleri

Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Bölümü Ne İş Yapar?

Mezunlar çeşitli eserleri Rusçadan Türkçeye veya Türkçeden Rusçaya çevirmekte veya tercüman olarak çalışmaktadır. Kimi turistik işletmelerde turist rehberi olarak çalışmaları da mümkündür.

Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Çeviri işleri ile uğraşanlar 3500 lira civarında maaş alabilirler. Tercüman veya turist rehberi olarak görev yapanların maaşı birbirinden farklı olabilir. 2500 lira alan rehber de vardır; 5 bin lira alan da...

Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Bölümü Atamaları

Bölümün kamuya atanma olanağı bulunmamaktadır. Aslında bakarsanız KPSS alımlarında mezunlara kontenjan verildiği takdirde bazı resmi kurumlarda çalışma olanağı vardır; ancak şimdiye kadar kontenjan verilmedi.

Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Dikey Geçiş Bölümleri

Bölümü bitirenler aşağıda yer alan iki lisans bölümünden istediklerine dikey geçiş yapabilirler. Tabii bunu gerçekleştirebilmeleri için DGS’ye girmeleri ve yeterli puanı almaları gerekir. Bu bölümleri okuduktan sonra formasyon alanların öğretmen olma şansı da bulunmaktadır.

--Mütercim-Tercümanlık (Rusça) 
--Rus Dili ve Edebiyatı

Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Bölümü Yorumlar

Biz soracak olursanız onca üniversitede okutulan kıytırık İngilizce bölümleri okuyacağınıza bu bölümü okumanız daha mantıklı olacaktır. İngilizceyi artık herkes biliyor ve konuşuyor; ancak Rusça gibi bir dili ülkemizde kaç kişi konuşabiliyor ki? Hele ki yanı başımızda o kadar iletişim ve etkileşim içinde olduğumuz kocaman Rusya devleti varken ve bize onca turist gönderirken Rusça bilmenin bir ayrıcalık olacağını ve mezunların daha kolay bir şekilde iş bulabileceğini düşünüyoruz. Tabii ki bu bizim şahsi kanaatimiz. Kendiniz için en iyi kararı kendiniz vereceksiniz.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.