DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Yağ Endüstrisi Bölümü Nedir İş İmkanları Nelerdir?

Yağ Endüstrisi Bölümü Nedir İş İmkanları Nelerdir?

Sadece Edirne Trkya Üniversitesinin eğitimini verdiği 2 yıllık Yağ Endüstrisi bölümü, çoğunlukla kendisine verilen kontenjanı dahi doldurmuyor. Bunun en önemli nedenleri bölüm mezunlarına KPSS atamalarında hiç kontenjan verilmemesi ile çalışma koşullarının zor ve ortamın da istenen düzeyde temiz olmamasıdır.

Bize göre bölümün görünürdeki tek avantajı ise bazı 4 yıllık bölümlere dikey geçiş hakkının bulunmasıdır. Dikey geçiş hakkında zaten aşağıda ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Her şeye rağmen bölümü tercih etmeyi düşünenler için, ayrıntılı bir tanıtım yazısı hazırladık. Umarız ki tercih döneminde işinize yarar.

Yağ Endüstrisi Bölümü Nedir?

Yağ üretimi yapan fabrikalarda görev alacak teknikerlerin yetiştirildiği bir önlisans bölümüdür. Dediğimiz gibi tek üniversitede okutulmaktadır. Eğitim süresi 2 yıldır.

Yağ Endüstrisi Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Bölüme yerleşmek isteyenler YKS’ye girmeli ve TYT puan türünde en az 150 puan almalıdır. Zaten bölümü çok az kişi tercih ettiği için çok düşük puanlarla bölüme yerleşmek gayet mümkündür.

Yağ Endüstrisi İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Yağ Endüstrisi mezunları kamuda görev almadıkları için tek istihdam alanları özel sektördür. Yağ üretimi yapan fabrika ve imalathanelerde görev alırlar.
KPSS’de bölüme kontenjan ayrıldığı takdirde belediyelerde veya Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı birimlere atanma imkanları da vardır; ancak dediğimiz gibi kontenjan ayrılmadığı için henüz böyle bir şey gerçekleşmiş değil.

Özellikle yağ üretiminin yapıldığı şehirlerde iş bulma imkanı daha yüksektir. Zaten bölümün Edirne’de açılmasının nedenlerinden bir tanesi de bu bölgede ayçiçek yetiştiriciliğinin yoğun bir şekilde yapılması ve haliyle yağ üretim fabrikalarının kurulmuş olmasıdır.

Yağ Endüstrisi Bölümü Ne İş Yapar?

Yağ Endüstrisi Teknikeri genellikle Gıda mühendisine yardımcı olarak çalışır. Bu doğrultuda yaptığı işler ve yerine getirdiği görevler şunlardır:

-Kendisinden yağ üretilecek olan bitkinin özelliklerini analiz eder.
-Yağın elde edilmesi için planlanan işi uygular.
-Elde edilen yağı laboratuvarlarda analiz eder veya ettirir.
-Yağın uygun koşullarda paketlenmesinde veya şişelenmesinde görev alır.

Yağ Endüstrisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Yağ üretim fabrikalarında çalışan tekniker maaşları 2200-2500 lira dolaylarındadır. Kamuda çalışma olanağı bulanlar ise 2850-3000 lira civarında maaş alma imkanına sahiptir.

Yağ Endüstrisi Bölümü Atamaları

Ne yazık ki Yağ Endüstrisi atamaları yoktur. Kamu sektöründe bu bölüm mezunlarına ihtiyaç duyulmadığı için alım da yapılmamaktadır. Ancak illede devlette memur olmak isteyenler KPSS’de çok yüksek puan alarak 3001 kodlu memurluk kadrolarını tercih ederek memur olabilirler.

Yağ Endüstrisi Dikey Geçiş Bölümleri

Yukarıda kısaca bahsettik, burada biraz ayrıntılarına inelim. YÖK tarafından her sene gerçekleştirilen bir sınav vardır. Bu sınavın adı Dikey Geçiş Sınavıdır. DGS olarak anılır. İşte, herhangi bir önlisans bölümünden mezun olanlar, bu sınava girerek, kendilerine hak tanınan bazı 4 yıllık bölümlere dikey geçiş yapma imkanına sahiptir. Yağ Endüstrisi mezunlarının dikey geçiş yapabileceği bölümler ise şunlardır: (Daha ayrıntılı bilgi için sorularınızı sorabilirsiniz.)

--Beslenme ve Diyetetik 
--Gıda Mühendisliği 
--Gıda Teknolojisi

Yağ Endüstrisi Bölümü Yorumlar

Biz soracak olursanız, bölümün çalışma koşulları gerçekten çok zor. Zaten mezunların yapabilecekleri işleri üniversite okumayan kişiler de yapabiliyor. Şayet dikey geçiş yapma gibi bir düşünceniz yoksa, bölümü yazmadan önce iyi düşünün. Hakkınızda hayırlısı neyse o olsun.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.