DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Yapı Denetimi Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Yapı Denetimi Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

2 yıllık Yapı Denetimi bölümü, üniversite adayları tarafından en çok merak edilen ve tarafımıza soru yöneltilen bölümlerden bir tanesi. Üniversite bölümlerini derlediğimiz uzun soluklu çalışmamızda, bu bölüme de uzun bir yer verdik. Bu tanıtım yazısında Yapı Denetimi iş imkanları, Yapı Denetimi atamaları, Yapı Denetimi maaşları ve Yapı Denetimi dikey geçiş bölümlerini detaylıca açıkladık.

Bölümü tercih edecek olan öğrenciler bölüm hakkında sormak istedikleri her türlü soruyu tarafımıza sorabilir veya bölüm ile ilgili kendi düşüncelerini bizlerle paylaşabilir.

Yapı Denetimi Bölümü Nedir?

Yapı Denetimi Bölümü nedir; Projesi hazırlanmış yapıların kanunlara uygun olup olmadığını belirleyecek, yapımı tamamlamış yapıların denetimini yapabilecek kalifiye teknikerlerin yetiştirildiği 2 yıllık bir önlisans programıdır. Eğitim süresi 2 yıldır. Öğrencilerin meslekte deneyim kazanması amacı ile eğitim süresince 40 iş günü süren staj uygulaması yapılmaktadır.

Yapı Denetimi Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Yapı Denetimi Bölüme TYT puan türü ile öğrenci alınmaktadır. Girilmesi gereken sınav yalnızca TYT’dir. Bu puan türünde yüksek puan almak için sayısal derslere ağırlık vermeniz gerekmektedir. Bölüme rağbet yüksek olmadığı için düşük puanlarla bölüme yerleşmeniz mümkündür.Neredeyse hiçbir üniversitenin bölüm için ayırdığı kontenjanlar dolmamaktadır.

Yapı Denetimi İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Yapı Denetimi mezunları devlete atanamazlar. Aslında devlete atanmaları için herhangi bir yasal engel yok. Bu durum tamamen KPSS kontenjanları ile ilgili. Şayet KPSS alımlarında bölüme kontenjan ayrılırsa, mezunların atanarak görev yapabileceği birçok rsmi devlet kurumu var; ancak şimdiye kadar bölüme hiç kontenjan açılmadı. Yapı Denetimi iş olanakları ve çalışma alanları şunlardır:

-Belediyeler
-Hazır Beton Tesisleri
-Kamu Kurumları
-Yapı Denetim Kuruluşları
-Yapı Malzemeleri Laboratuvarları
-Yapı Denetimi işi ile uğraşan özel mühendislik büroları

Yapı Denetimi Bölümü Ne İş Yapar?

Yapı Denetimi mezunları çoğunlukla bir inşaat mühendisi ve ya mimarın denetim ve sorumluluğu altında çalışmaktadır. Bu doğrultuda yaptığı işleri şu şekilde sıralamak mümkündür. Yapı Denetimi ne iş yapar;

-Yapı projelerinin mevzuata uygunluğunu denetler.
-Projede yer alan detay ve hesapların doğruluğunu ve proje sahiplerinin sicil durum belgelerinin varlığını denetler ve şayet varsa varsa eksik ve hataların düzeltilmesini sağlar.
-Hiçbir eksiği veya hatası olmayan projeleri onaylar.
-Çeşitli ölçme ve hesaplama işlemlerini gerçekleştirir.
-Yetki alanına giren belgeleri imzalayarak ilgili mühendis veya mimara teslim eder.
-Yapının temelinden itibaren inşaatı denetler, gözetim altında tutar ve gerekli müdahalelerde bulunur.
-Beton dökümü yapılmadan önce ilgili denetimleri yaptıktan sonra gerekli izinleri düzenler.
-Yapı genel anlamda bittikten sonra, döşenecek tesisatın uygunluğu gibi durumları kontrol ettikten sonra sıvaya başlanıp başlanmayacağı konusunda belge düzenler.
-Mühendis veya mimar tarafından kendisine verilen diğer görevleri yerine getirir.

Yapı Denetimi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Bazı yerlerde bu bölümden mezun olanların 5000 TL maaş aldıkları ifade edilse de doğruluk payı yoktur; yahut bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdadır. Özel sektörde çalışanların ekserisi 2020-2500 lira arasında maaş ile çalışmaktadır. Hatta asgari ücretle görev yaptığını belirten birçok Yapı Denetimi mezunu bulunmaktadır. Kamuya herhangi bir alım olur da devlete atanan olursa da, alacağı maaş 2700-3000 lira dolaylarında olacaktır.

Yapı Denetimi Bölümü Atamaları

Şimdiye kadar hiçbir atamada bölüme kadro açılmadı. Anlayacağınız bölüm mezunlarının devlete atanma imkanı şimdilik yok.İlerleyen yıllarda yapı denetimi devlet kadrosu açılmasını ümit ediyoruz.

Yapı Denetimi Dikey Geçiş Bölümleri

Yapı Denetim mezunlarının dikey geçiş yapabileceği iki bölüm ‘’İnşaat Mühendisliği, Restorasyon ve Konservasyon’’dur. Bunun dışında bölüme hak tanınan başka bölüm yoktur. İnşaat mühendisliğine dikey geçiş yapmak da biraz zordur; çünkü bu bölüme birçok önlisans programı da geçiş yapma hakkına sahiptir. Yapı Denetim Dikey Geçiş Bölümleri Şunlardır;

-İnşaat Mühendisliği 
-Restorasyon ve Konservasyon

Ayrıca Açık Öğretim Fakültesiden Mezun Kişilerde Yapı Denetim Dikey Geçiş Bölümleri Şunlardır.

-Çalışma Ekonomisi Ve Endüstri İlişkileri
-Uluslararası İlişkiler
-Maliye
-İktisat
-Halkla İlişkiler Ve Reklamcılık
-Kamu Yönetimi
-İşletme
-Konaklama İşletmeciliği
-Halkla İlişkiler Ve Tanıtım

Yapı Denetimi Bölümü Yorumlar

Bölümün okutulduğu üniversite sayısı çok değildir. Var olan üniversiteler de kontenjanlarını dolduramadığı için bölümden her sene az sayıda mezun çıkmaktadır. Dolayısı ile özelde iş bulmak çok zor değildir. Ancak buna rağmen, mezun olduğu halde iş bulamadığından yakınan mezunlar da bulunmaktadır. İş bulmak biraz da sizin kendi çabanıza kalmış bir şeydir.

9 yorum

 1. Adsız
  Ülke de en çok ihtiyaç olan bölümlerden biridir , ancak mazunlarını devlet görmezden gelmektedir.
  YAPI DENETİM BÖLÜMÜ PİŞMANLIKTIR...
 2. Adsız
  Kesinlikle güncellenmesi gereken bir yazı. Yok üniversitelerde yokmuş da dikey geçiş çok zormuş da devlette iş imkanı yokmuş da.
  • Adsız
   Atama olmadığı için devlette iş imkanı olmayabilir. Dikey geçişte atanabilirsiniz fakat diğer tüm bölümlerde geçiş yapabiliyor diyor
 3. Adsız
  Hayatımın yanlışı tamamen intahar sebebi.
 4. Unknown
  2014 senesinde dpü de bitirdim bu bolumu.iyiki okumuşum aylık 6000 tl net gelirim var. cok mutluyum hersey kendi elinizde...
  • Admin
   Değerli yorumunuz için teşekkür. Sizin adınıza mutlu olduk
 5. Unknown
  Sen merde çalışıyosunn
 6. Adsız
  şuan Yeni mezunum liseden ve kafam çok karışık gelen bölümler arasından kafama yatan en cok bu ne yapmalıyım?
  • Adsız
   Bende şuan bu bölümü okuyorum çiziminiz ve matematikiginiz iyiyse yazın dersler çoğunlukla proje ve hesap ağırlıklı dışarda da çevreniz varsa yazın pişman olmazsınız eğlenceli bir bölüm
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.