DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Yapı Ressamlığı Bölümü Nedir Ne İş Yapar İmkanları Maaşları

Yapı Ressamlığı Bölümü Nedir Ne İş Yapar İmkanları Maaşları

Adı  insanı cezbetse de ne yazık ki iş imkanları konusunda şanssız bölümlerden bir tanesidir 2 yıllık Yapı Ressamlığı bölümü. Devlete alımı zaten hiç yok. Özel sektörde ise çalışabileceğiniz belli başlı yerler var. Bölümü tercih edecek olanlar, alt başlıklarımızı detaylıca inceleyerek Yapı Ressamlığı iş imkanları, maaşları, KPSS atamaları ve dikey geçiş bölümleri hakkında detaylı bilgi alabilir ve aklındaki soruları bizlere yönlendirebilirler. Yapı Ressamlığı bölümü olan üniversiteler şunlardır:

-Anadolu Üniversitesi
-Bülent Ecevit Üniversitesi
-Düzce Üniversitesi

Yapı Ressamlığı Bölümü Nedir?

Yapı sektörü ile ilgili kamu kurumlarında veya özel işletmelerde yapı ressamlığı teknikeri olarak görev alacak meslek elemanlarının yetiştirildiği bir önlisans programıdır. Bölümde 2 yıllık bir eğitim verilmekte olup, öğrencilere teorik derslerin yanında staj da yaptırılmaktadır.

Yapı Ressamlığı Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Yapı Ressamlığı Bölümene TYT puanı ile girilmektedir. Bölümü tercih etmek isteyenlerin TYT’ye girmeleri ve baraj puanı olan 150 veya üzeri puan almaları yeterlidir.

Yapı Ressamlığı İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Normal şartlarda mezunların devlet kurumlarında çalışma hakkı bulunmaktadır; fakat gerçekleştirilen KPSS alımlarında Yapı Ressamlığına kontenjan ayrılmadığı için bu henüz mümkün olmamıştır. Mezunlar daha çok özel sektörde iş bulmaktadır. Başlıca iş olanakları ve çalışma alanları şunlardır:

-Bayındırlık Ve İskân Bakanlığı
-Belediyeler
-İnşaat Şirketleri
-İşletmelerin Resim Atölyeleri
-Mimarlık Büroları
-Mühendislik Büroları

Yapı Ressamlığı Bölümü Ne İş Yapar?

Bölüm mezunlarına “Yapı Ressamlığı Teknikeri” unvanı verilmektedir. Görev yaptıkları kurum veya işletmede yaptıkları işler şunlardır:
-Mimar ve mühendislerin hazırladığı projeleri istenilen ölçülere göre çizerler.
-Projelerin uygulanmasında metraj, keşif ve hak ediş hesap ve çizelgelerin hazırlanmasında mimar ve mühendislere yardımcı olurlar.
-Statik proje ve hesaplarının kontrolünü yaparlar.
-Çalışmalarını çeşitli programlar yolu ile bilgisayar üzerinden gerçekleştirirler.

Yapı Ressamlığı Maaşları Ne Kadar?

Kamuda çalışan yapı ressamlığı teknikeri maaşları 2750-3000 lira civarında maaş alabilir; fakat daha önce de belirttiğimiz gibi mezunlar kamuya atanamıyor, özel sektörde çalışıyor. Özel sektörde çalışanlar için Yapı Ressamlığı maaşları 2200-2500 lira arasındadır.

Yapı Ressamlığı Bölümü Atamaları

Bölümün develete ataması yok. Daha doğrusu son yıllarda yapılan atamalarda kontenjan ayrılmadı. Ancak ileride ne olacağını bilmek mümkün değil.

Yapı Ressamlığı Dikey Geçiş Bölümleri

Bölümü bitirenler DGS’ye girip yeterli puanı aldığı takdirde ‘’Mimarlık’’ bölümüne dikey geçiş yaparak bu bölümün 3. Sınıfından eğitim hayatına devam edebilir. Zaten bölümü okuyanların veya tercih etmek isteyenlerin en büyük hayali de budur. Fakat ne yazık ki bu hayali kuranların büyük bir bölümü hayal kırıklığına uğrar; zira DGS taban puanları çok yüksektir; çünkü Mimarlık bölümüne geçiş yapma hakkına sahip olan birçok 2 yıllık bölüm bulunmaktadır.

Yapı Ressamlığı Bölümü Yorumlar

Bütün bölümler hakkında kötü konuşmak istemiyoruz; ama bize başka seçenek de bırakmamışlar. Devlete 0 atama yapılıyorsa o bölümde sorun var demektir. Yapı Ressamlığı bölümü de devlete ataması hiç olmayan ve mezunlarının sadece belli başlı yerlerde iş imkanı bulan bir bölüm. Ancak özellikle çevresinde bu işlerle uğraşan şirketler veya mühendisler/mimarlar olan varsa bölümü tercih edebilir. Aksi takdirde iş bulmanız zor olacaktır.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.