DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Nedir Ne İş Yapar İmkanları Maaşları

Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Nedir Ne İş Yapar İmkanları Maaşları

Dijital Oyun Tasarımı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler bu tanıtım yazımızda yer almaktadır. Dijital Oyun Tasarımı bölümü için aşağıdaki alt başlıklarda ayrıntılı bilgiler verilmiştir.


İÇİNDEKİLER

1 – Dijital Oyun Tasarımı nedir?
2 – Dijital Oyun Tasarımı Hangi Puan Türü ve Girilmesi Gereken Sınavlar Nelerdir?
3 – Dijital Oyun Tasarımı İş İmkanları
4 – Dijital Oyun Tasarımı Ne İş Yapar?
5 – Dijital Oyun Tasarımı Ne Kadar Maaş Alır?
6 – Dijital Oyun Tasarımı Atamaları
7 – Dijital Oyun Tasarımı Formasyon ve Öğretmenliği
8 – Dijital Oyun Tasarımı Nasıl?


Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Nedir?

Bilgisayar oyunları, günümüzde özellikle mobil platformların ve internet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça yaygınlaşmış, cinsiyet ve yaş ayırt etmeksizin geniş kitleler tarafından tüketilen popüler bir mecraya dönüşmüştür.  

Ülkemizde ve İstanbul özelinde tasarım çatısı altında sanat, teknoloji, ekonomi gibi farklı disiplinleri buluşturan yaklaşımıyla öncü olacak ‘Dijital Oyun Tasarımı Lisans Programı’, sektöre nitelikli insan kaynağı sağlamayı ve yaratıcı, yenilikçi projeler ve ekipler çıkartarak, gerek yerel gerekse de küresel düzeyde başarılar elde etmeyi amaçlamaktadır.


Dijital Oyun Tasarımı Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Puan Türü Türkiye'deki bütün üniversiteler Dijital Oyun Tasarımı bölümüne öğrenci alımını YKS,nin birici ve ikinci oturumu TYT(temel yeterlilik testi) AYT(alan yeterlilik testi) puan türleri ile tercih yapılmaktadır.TYT ve AYT puan türüne sahip olarak Dijital Oyun Tasarımı bölümünü tercih etmek isteyen öğrencilerin YKS’nin ilk oturumu olan TYT’den 150 ve üzeri puan alarak 2. Oturuma giriş hakkı kazanmaktadırlar 2. Oturum AYT sınavıdır. Kısacası Dijital Oyun Tasarımı Tercih Edecek Adaylar TYT ve AYT sınavlarına girmeleri ve bölüm için yeterli puanı almaları gerekmektedir. Dijital Oyun Tasarımı 4 yıllık bir bölümdür.

Dijital Oyun Tasarımı İş Olanakları – Mezunları Nerede Çalışır?

Bölüm mezunları Türkiye ve dünya dijital oyun sektöründe alanlarda uzman bireylerin oluşturduğu oyun geliştirme ekipleri içinde yaratıcı ve yönetici pozisyonlarda kariyerlerini çizebileceklerdir. Mezunlar ayrıca oyunsu içerik ve hizmetlerin üretildiği ve sunulduğu eğitim, medya, yazılım, reklam, pazarlama ve eğlence sektörlerinde de çalışma imkanına sahiptirler.

4 Yıllık Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Ne İş Yapar?

Dijital Oyun Tasarımı bölümünden mezun olunca, bu alanda oyun yazılımcısı, sanat yönetmeni, grafik tasarımcı, ses ve görüntü uzmanı, içerik planlayıcı ve senarist olarak çalışabilirsiniz.
Mezun olunca dijital oyun yazılımcısı unvanı alırsınız.

Hayaliniz oyun tasarlamaksa, oyun üretiminin tüm aşamalarını hem teorik hem de pratik olarak sunan bu program ile global bir sektörde hedeflerini gerçekleştirme imkanı bulacaksınız.


Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Dijital Oyun Tasarımı maaşları kamuda farklı, özel sektörde farklıdır. Devlet kurumlarında çalışan Dijital Oyun Tasarımı mezunu maaşı 3000-4000 lira civarında iken özel sektör için Dijital Oyun Tasarımı maaşları asgari ücret ile 3000-3500 lira arasında değişmektedir. Ayrıca özel çalışıp da çok daha yüksek kazançlar elde eden oyun tasarımcıları da bulunmaktadır.


Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Son yıllarda yapılan KPSS atamalarında bu bölüme kontenjan ayrılmadığı için atama olmamıştır.

Dijital Oyun Tasarımı Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Ne yazık ki şu an için bu bölümden mezun olanların öğretmenlik yapacağı herhangi bir alan bulunmamaktadır.

Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Yorumları – Dijital Oyun Tasarımı Nasıl Bir Bölüm İyi mi?

Oyun geliştirme sürecine tasarım odaklı yaklaşan Bölüm, özellikle matematiksel düşünceyi yaratıcılıkla harmanlayabilen öğrencilere hitap etmektedir. Tasarım düşüncesinin ve metotlarının kavranmasıyla, dijital teknolojinin sunduğu olanakların belirli amaçlar doğrultusunda kullanılabilmesi öğrenim hayatları boyunca öğrencilerden beklenen başlıca yeterlilikler arasındadır. Öğrenciler ayrıca oyuncu deneyimi odaklı düşünebilmeli, tasarladıkları oyun sistemlerinin oyuncularda yaratacağı duygusal tepkileri öngörebilmelidir.

Değerli üniversite adayları, Dijital Oyun Tasarımı nedir ne iş yapar ve benzeri tüm sorularla ilgili sorularınızı sorabilir veya yazımıza katkıda bulunmak için Dijital Oyun Tasarımı iş imkanları, maaşları hakkında bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.

7 yorum

 1. Adsız
  Bu bölümde erkeklerin sayısı daha mı fazla? Kızlar fazla tercih etmiyor mu?
  • Damla nur Kuş
   ben bir kızım bunun kızı erkeği yok zaten lise 2 deyim şuan yazılım bölümünde okuyorum bau yu kazanırsam inşllah gidicem
  • Unknown
   Lisenin hangi bölümünden yazılıma geçtiniz,lisans programı için ek puan veriliyor mu
  • Unknown
   kızlar da tercih edebiliyor tabi ama erkeklerin sayısı daha fazla mesela 9 kişiden 8 i erkek öyl söyleyebilirim bende dijital oyun tasarımcılığı istiyorum ve biraz araştırınca karşıma bunlar çıktı
 2. Ömer
  Okumak istiyorum ama boşta kalırım diye korkuyorum öyle bir sıkıntı varmı?
  • Unknown
   ya boşta kalınmaz herkes oyun oynuyor ve oyun tasarlamak yüksek maaşlar kazandırabiliyor hadi diyelim türkiyeden memnun kalmadım yurtdışında bile çalışabilirsin ülkede çok aranıyor bu tür bölümlerden mezun olanlar
 3. Ömer
  Daha yeni bir bölüm olduğu ve mezunlarını bu sene verdiği için çok belli değil. Türkiye de oyun sektörü çok gelişmiş değil bazı küçük oyun şirketleri var kendi oyun şirketini kurabilir yada tek başına evden kendi bilgisayarın ile oyunlar yapıp az da olsa gelir elde etmeye çalışabilirsin bu meslek hem türkiye de hem de dünyada az mezuna sahip olduğu için ve hem dünyada hem de türkiye de oyun sektörü hızla geliştiği için boşta kalacağını sanmıyorum. Eğer çok şanslıysan yada tecrübeliysen yurtdışında bir oyun şirketinde çalışabilirsin
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.