[AY'IN EN ÇOK OKUNANLARI]$type=carousel$cols=3$color=#e74c3c$ico=1

Eczacılık Bölümü Nedir İş İmkanları ve Maaşları

PAYLAŞ:

Eczacılık hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler bu tanıtım yazımızda yer almaktadır. Eczacılık bölümü için aşağıdaki alt başlıklarda ayr...

Eczacılık Bölümü Nedir İş İmkanları ve Maaşları

Eczacılık hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler bu tanıtım yazımızda yer almaktadır. Eczacılık bölümü için aşağıdaki alt başlıklarda ayrıntılı bilgiler verilmiştir.


İÇİNDEKİLER

1 – Eczacılık nedir?
2 – Eczacılık Hangi Puan Türü ve Girilmesi Gereken Sınavlar Nelerdir?
3 – Eczacılık İş İmkanları
4 – Eczacılık Ne İş Yapar?
5 – Eczacılık Ne Kadar Maaş Alır?
6 – Eczacılık Atamaları
7 – Eczacılık Formasyon ve Öğretmenliği
8 – Eczacılık Nasıl?


Eczacılık Fakültesi Bölümü Nedir?

Eczacı, doktorlar tarafından hazırlanan reçetelerde yer alan hazır ilaçları müşteriye satan, hazırlanması gerekli ilaçları hazırlayan, laboratuarda, ilaçların geliştirilmesi ve analiziyle ilgili araştırmalar yapan kişidir. Eczacılık bölümü ise bu eczacıları yetiştiren bir lisans programıdır.

Bölümün eğitim süresi 5 yıldır. Eczacılık fakültelerinde dersler teorik ve pratik olarak yürütülmektedir. Öğrenciler uygulama derslerini fakülte laboratuarlarında sürdürmekte ve eğitim süresi boyunca eczane, hastane ve ilaç fabrikalarında staj yapmaktadırlar.

Öğrenciler eğitimin ilk iki yılında;

- Temel dersler: Fizik, Kimya, Matematik, İstatistik vb.
- Temel sağlık dersleri: Fizyoloji, Biyokimya, Mikrobiyoloji vb.
- Eczacılığın başlangıcı derslerini alırlar.

Eğitimin son iki yılında ise;

- Eczacılıkla ilgili (farmasötik), bitki bilimleri (botanik) kimya ve üretim teknolojisi derslerine ilaç etkilerini inceleyen farmakoloji ve toksikoloji konularına, eczacılık tarihi ve mevzuatına ağırlık verilir.
Bu derslerin yanında programda tüm üniversite öğrencilerinin almakla yükümlü olduğu Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ve Yabancı Dil dersleri yer alır.

Eczacılık Fakültesi Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Eczacılık Bölümü Puan Türü Türkiye'deki bütün üniversiteler Eczacılık bölümüne öğrenci alımını YKS,nin birici ve ikinci oturumu TYT(temel yeterlilik testi) AYT(alan yeterlilik testi) puan türleri ile tercih yapılmaktadır.TYT ve AYT puan türüne sahip olarak Eczacılık bölümünü tercih etmek isteyen öğrencilerin YKS’nin ilk oturumu olan TYT’den 150 ve üzeri puan alarak 2. Oturuma giriş hakkı kazanmaktadırlar 2. Oturum AYT sınavıdır. Kısacası Eczacılık Tercih Edecek Adaylar TYT ve AYT sınavlarına girmeleri ve bölüm için yeterli puanı almaları gerekmektedir. Eczacılık 4 yıllık bir bölümdür. +1 yıl Hazırlık dönemi var 

Eczacılık Fakültesi İş Olanakları – Mezunları Nerede Çalışır?

Eczacı en yakın sağlık danışmanıdır. Kullanılan her türlü ilaçla ilgili en derin bilgiye eczacılar sahiptir. Doktorun olmadığı zamanlarda her türlü sağlık sorunu eczacılara danışılabilir.

Mezun olduktan sonra neler yapılabileceği kişiyle ilgilidir. Herkesin eczacılık fakültesi deyince aklına gelen eczane eczacılığıdır. Bunun dışında hastane eczacısı olabilir, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nda çalışabilir, Türkiye İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğün'de çalışabilir, ilaç firmalarının çeşitli departmanlarında çalışabilir.
Kısaca bahsedecek olursak:

-Eczane Eczacılığı
-Hastane Eczacılığı
-Kamu Eczacılığı
-Endüstri
-Akademisyenlik
-Uzman Eczacılık gibi seçenekler mevcuttur. Bu seçimin; öğrencilik yıllarında edindiği birikimlerle, ilgi ve becerilerine göre yapılması gerekir.

4 Yıllık Eczacılık Fakültesi Bölümü Ne İş Yapar?

ÇALIŞMA ALANLARI
- Özel ve kamu hastane ve laboratuarları
- İlaç endüstrisine yönelik fabrika ve depolar
- Kendilerine ait veya hastanelerde bulunan eczaneler

Son yıllarda bitkisel asıllı ilaçlara olan talebin artması nedeniyle eczacılara yeni iş alanları doğmuştur. Ayrıca kozmetik maddelerin üretim ve araştırma-geliştirme aşamalarında da görev yapan meslek elemanları vardır.

Ülkemizde kamu sektöründe eczacılara olan gereksinim oldukça azalmıştır. Eczacılar özel sektörde üretim ve pazarlama alanlarında çalışabilirler. Ayrıca son yıllarda ilaç tanıtıcısı olarak çalışanlar da bir hayli fazladır. Eczacılar Odasından alınan bilgiye göre mezun olan öğrencilerin % 80i kendi eczanelerini açmaktadır. Ancak eczane açmak oldukça büyük sermaye gerektirmektedir.

Son yıllarda eczane sayısının artması, özellikle büyük şehirlerde kazançların düşük olmasından dolayı, her yıl bir kısım eczane kapanmaktadır. İşletmecilik konusunda kendisini yetiştiren ve yabancı dil bilen mezunların iş bulma olanakları artmaktadır.

GÖREVLERİ
-Reçetede yer alan hazır ilaçları müşteriye sunar, ilaçların kullanımı hakkında müşteriye bilgi verir,
-Reçetesiz satılan ilaçlar konusunda müşteriyi bilgilendirir,
- Kendisi tarafından hazırlanması gerekli olan ilaçları, formüllerine uygun olarak hazırlar veya hazırlanmasını denetler,
-İlaçları laboratuarlarda fiziksel,kimyasal ve mikrobiyolojik yönden kontrol eder,
-Tıbbi veya diğer amaçlar için kullanılan toksin ve zehirli maddeleri hazırlar ve kurallarına göre dağıtımını yapar, bozulmaya karşı önlem alır,
-Özel zehirli maddeleri içeren reçetelerin kayıtlarını tutar; veteriner ilaçları, tarım ilaçları, tuvalet ve kozmetik ürünlerin kullanılmaları konusunda önerilerde bulunur,
-İlaçların araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde birinci derecede görev alır; ilaçların ve kozmetiklerin endüstriyel üretimini ve kalite kontrolünü planlar ve gerçekleştirir,
-Eczane, ecza deposu gibi, ilaçların dağıtım ve satış zincirinde çalışan eczacılar ilaçlarla ilgili giriş belgesi, fatura, reçete gibi tüm kayıtları tutar. Özel zehirli maddeleri psikotrap ve uyuşturucu maddeleri içeren ilaçlarla ilgili tüm kayıtları tutar.

Eczacılık Fakültesi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Kamuya yani devlete bağlı olarak çalışan eczacılar 4500-5000 lira arasında maaş alabilmektedir. Bu maaşa döner sermaye gibi yan ödemeler de dahildir. Serbest çalışanlar, yani eczane eczacılığı yapanların kazançları ise değişkendir, kimisi ayda 5 bin TL kazanırken 10 veya daha üzeri kazanan eczacılar da bulunmaktadır.


Eczacılık Fakültesi Bölümü Atamaları

Bakanlık belli dönemlerde atama yapacağını açıklar, kontenjan listesini yayınlar… Bu liste hastane isimleri ve kaç kontenjan alacağını içerir, tercihlerde beş hastane yazabilirsin. Ve aynı yerleri tercih edenler arasından kura çekilir.

Eczacılık Fakültesi Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Eczacılık mezunlarının günümüz mevzuatına göre öğretmen olma olanağı bulunmamaktadır.

Eczacılık Fakültesi Bölümü Yorumları – Eczacılık Fakültesi Nasıl Bir Bölüm İyi mi?

Ezcazılık bölümü eski popülerliğini kısmen kaybetmiş olsa da hala tercih edilebilecek ender bölümlerden bir tanesidir. Atama konusunda en şanslı lisans programlarındandır. Kazanç konusunda da şanslı sayılır zira gereke devlette çalışanlar grekse de kendi eczanesini işletenler hatırı sayılır paralar elde edebilmektedir.
Değerli üniversite adayları, Eczcılık nedir ne iş yapar ve benzeri tüm sorularla ilgili sorularınızı sorabilir veya yazımıza katkıda bulunmak için Eczcılık iş imkanları, maaşları hakkında bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,259,4 YILLIK BÖLÜMLER,175,AÖF BÖLÜMLERİ,17,DGS,237,GENEL,20,KONU ANLATIMI,1,KPSS,1,KPSS PUANLARI,212,MAAŞLAR,6,MESLEK REHBERİ,4,MİS,3,ÖĞRENCİLERE TAKTİKLER,3,REHBERLİK,8,TYT,5,TYT PUANLARI,165,ÜNİVERSİTESİLER,8,YGS-LYS REHBERİ,1,
ltr
item
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi: Eczacılık Bölümü Nedir İş İmkanları ve Maaşları
Eczacılık Bölümü Nedir İş İmkanları ve Maaşları
https://1.bp.blogspot.com/-CfaH88QcBJo/XZpVj9rmpgI/AAAAAAAAAJM/QTTa4-afe8w6u5HtuWm9JPpk4Q_QpAKpACNcBGAsYHQ/w320-h195/55FF76E5-71B0-411F-A7CD-A8185575CF6F.jpeg
https://1.bp.blogspot.com/-CfaH88QcBJo/XZpVj9rmpgI/AAAAAAAAAJM/QTTa4-afe8w6u5HtuWm9JPpk4Q_QpAKpACNcBGAsYHQ/s72-w320-c-h195/55FF76E5-71B0-411F-A7CD-A8185575CF6F.jpeg
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi
https://www.universiterehberi.org/2017/10/eczaclk-bolumu-nedir-is-imkanlar-ve.html
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/2017/10/eczaclk-bolumu-nedir-is-imkanlar-ve.html
true
1164847078140124939
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Yayın Bulunmadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE DEVAMINI OKU Cevapla Cevaplama İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aramanıza uygun bir yayın bulunamadı Ana Sayfaya Geri Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şİmdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftayı geçmiş Takipçiler Takip Et BU YAYIN ÖZELDİR Açmak için lütfen paylaşın. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy