DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Nedir İş İmkanları ve Maaşları


Son yıllarda birçok lise mezunun gözdesi haline gelmiş olan Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü sahip olduğu değeri korumaya devam ediyor. Ancak ne yazık ki bu bölüm ile ilgili alımlar devlet eli ile gerçekleşmediği için birçok üniversite bölümü seçmekte tereddüt ediyor veya çok istediği halde bölümü tercih etmiyor.  Gastronomi ve Mutfak Sanatları hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler bu tanıtım yazımızda yer almaktadır. Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü için aşağıdaki alt başlıklarda ayrıntılı bilgiler verilmiştir.


İÇİNDEKİLER

1 – Gastronomi ve Mutfak Sanatları nedir?
2 – Gastronomi ve Mutfak Sanatları Hangi Puan Türü ve Girilmesi Gereken Sınavlar Nelerdir?
3 – Gastronomi ve Mutfak Sanatları İş İmkanları
4 – Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ne İş Yapar?
5 – Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ne Kadar Maaş Alır?
6 – Gastronomi ve Mutfak Sanatları Atamaları
7 – Gastronomi ve Mutfak Sanatları Formasyon ve Öğretmenliği
8 – Gastronomi ve Mutfak Sanatları Nasıl?


Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Nedir?

Gastronomi Bölümünün esas amacı gerekli bilgi ve becerilerle donatılmış, uluslararası alanda rekabet edebilecek genç yönetici şefler yetiştirmektir.

Dört yıllık lisans programı süresince öğrencilere restoran, yiyecek – içecek yönetimi, yemek pişirme teknikleri ve sanat – kültür konularında eğitim verilir.Bölümün diğer bir amacı da zengin Türk mutfak kültürünün akademik bir ortamda korunmasını sağlamak ve bu kültürü uluslararası alanda tanıtmaktır. Dört yıllık lisans programı süresince adaylara en temelden en ileri seviyeye kadar yiyecek – içecek işletmeciliğinin ve yemek sanatının tüm incelikleri öğretilmektedir.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Bölümü Puan Türü Türkiye'deki bütün üniversiteler Gastronomi Ve Mutfak Sanatları bölümüne öğrenci alımını YKS,nin birici ve ikinci oturumu TYT(temel yeterlilik testi) AYT(alan yeterlilik testi) puan türleri ile tercih yapılmaktadır.TYT ve AYT puan türüne sahip olarak Gastronomi Ve Mutfak Sanatları bölümünü tercih etmek isteyen öğrencilerin YKS’nin ilk oturumu olan TYT’den 150 ve üzeri puan alarak 2. Oturuma giriş hakkı kazanmaktadırlar 2. Oturum AYT sınavıdır. Kısacası Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Tercih Edecek Adaylar TYT ve AYT sınavlarına girmeleri ve bölüm için yeterli puanı almaları gerekmektedir. Gastronomi Ve Mutfak Sanatları 4 yıllık bir bölümdür.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları İş Olanakları – Mezunları Nerede Çalışır?

Turizm sektörü konaklama, yiyecek ve içecek, seyahat ve ulaştırma alt sektörlerinden oluşan, dinamik ve gelişen bir sektördür. Kişilerin beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasına dönük faaliyetlerde bulunan değişik tür ve yapıdaki işletmelerin tamamını kapsayan yiyecek ve içecek alt sektörü de son yıllarda gerek ulusal gerekse uluslararası düzeylerde büyük  gelişmeler  göstermektedir. 

Yiyecek – içecek endüstrisinin, her geçen gün büyümesi ve kârlılığın yüksek olması bu alana yatırım yapan kişilerin artmasına ve dolayısıyla rekabet koşullarının yoğunlaşmasına neden olmuştur. Bu bağlamda ulusal ve uluslararası pazarlarda faaliyette bulunan yiyecek – içecek işletmelerinin ürettikleri mal ve hizmetlere olan tüketici taleplerindeki artış hem ülke ekonomisine hem de bu hizmet endüstrisinin büyümesine katkıda bulunacaktır.


4 Yıllık Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Ne İş Yapar?

Gastronomi ve Mutfak Sanatları mezunlarını geniş bir iş yelpazesi bekliyor. Yiyecek-içecek işletmeleri ve oteller ilk ve en bilinen iş alanı. Bu alanların mutfaklarında çalışabilecek mezunlar kendi işletmelerini de kurabiliyorlar. Nişantaşı Üniversitesi gibi öğrencilerine işletme bilgisi de sunan üniversiteler, geleceğin şeflerine kendi isimlerini yayma fırsatı da sunuyor.

Mezunların yapabileceği işlerden biri de akademisyenlik. Geleceğin şeflerini ve gastronomi uzmanlarını yetiştirmek isteyenler akademik kariyer seçeneğini seçebiliyorlar.
Ayrıca, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü mezunlarının mutfakta çalışmak gibi bir zorunlulukları yok. Mezunlar restoran zincirlerinde ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında denetçi olarak çalışabiliyorlar. 

Diğer yandan bu bölümü bitirenler köşe yazarlığı yapabilecekleri gibi kendi kitaplarını da yayımlayabiliyorlar. Kısacası yiyecek alanının tümünü kapsayan bir iş yelpazesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü mezunlarını bekliyor.


Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Mezunlar çok değişken maaşlarla işe başlayabiliyor. Sıradan bir restoranda çalışmak da mümkün, ünlü büyük bir turistik restoranda da. Çalışılan şehir de maaşları büyük ölçüde etkileyebiliyor. Gastronomi mezunları 4 bin ila 7 bin lira arasında maaş alabiliyor.


Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Kamuya bu bölümden alım yapılmadığı için henüz oluşmuş bir KPSS puanı yok.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Bu bölümü başarı ile bitirenler formasyon aldıkları takdirde Yiyecek İçecek Hizmetleri alanında MEB okullarında öğretmenlik yapabiliyor. Ayrıca tezsiz yüksek lisans da formasyon yerine geçiyor. Ancak bunlar tek başına yeterli değil. Ayrıca KPSS’den başarılı olmalı ve sözlü mülakatları da geçmelisiniz. Ancak o zaman öğretmen olarak atanabiliyorsunuz.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Yorumları – Gastronomi ve Mutfak Sanatları Nasıl Bir Bölüm İyi mi?

Değerli üniversite adayları, Gastronomi ve Mutfak Sanatları nedir ne iş yapar ve benzeri tüm sorularla ilgili sorularınızı sorabilir veya yazımıza katkıda bulunmak için Gastronomi ve Mutfak Sanatları iş imkanları, maaşları hakkında bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.

5 yorum

 1. Unknown
  Üniversite olarak devlet mi tercih edilmeli yoksa özel mi ?
 2. Unknown
  Özel
 3. Unknown
  Neden özel
 4. esmoş
  Bu yorum yazar tarafından silindi.
 5. Adsız
  Gastronomi mezunları 4bin ile 7 bin arası çalıştığı külliyen yalan. Türkiye'de gastronomiye dair hiç bir çalışma yeri önem vermiyor. Ancak lüks yerlerde gastronomi görürsünüz. Oralara da referans olmadan almazlar. Ne kadar yetenekli olursanız olun.
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.