DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Nedir İş İmkanları ve Maaşları

Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Nedir İş İmkanları ve Maaşları

Bilindiği gibi 2018 yılından itibaren üniversiteye giriş sınavlarında radikal değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerin en başında sınav sisteminin değişmesi ve puan türlerinin azalması geliyor. Daha sağlıklı tercihler yapmak için bölümleri güncel hali ile araştırmak şart. Genetik ve Biyomühendislik hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler bu tanıtım yazımızda yer almaktadır. Genetik ve Biyomühendislik bölümü için aşağıdaki alt başlıklarda ayrıntılı bilgiler verilmiştir.


İÇİNDEKİLER

1 – Genetik ve Biyomühendislik nedir?
2 – Genetik ve Biyomühendislik Hangi Puan Türü ve Girilmesi Gereken Sınavlar Nelerdir?
3 – Genetik ve Biyomühendislik İş İmkanları
4 – Genetik ve Biyomühendislik Ne İş Yapar?
5 – Genetik ve Biyomühendislik Ne Kadar Maaş Alır?
6 – Genetik ve Biyomühendislik Atamaları
7 – Genetik ve Biyomühendislik Formasyon ve Öğretmenliği
8 – Genetik ve Biyomühendislik Nasıl?


Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Nedir?

Genetik ve Biyomühendislik bölümü; genetik, doku mühendisliği, kök hücre biyolojisi, kanser biyolojisi, gelişim biyolojisi, hücre biyolojisi, kök hücre biyolojisi, immünoloji ve epigenetik gibi direkt insan sağlığını hedef alan uygulama alanlarının dışında, sentetik biyoloji, biyosensörler, mikrobiyal biyoteknoloji ve moleküler diyagnostik gibi katma değeri yüksek ileri endüstriyel uygulama alanlarında da ürüne yönelik araştırma ve geliştirme faaliyetlerini yürüten bir lisans programıdır.

Genetik ve Biyomühendislik Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Genetik Ve Biyomühendislik Bölümü Puan Türü Türkiye'deki bütün üniversiteler Genetik Ve Biyomühendislik bölümüne öğrenci alımını YKS,nin birici ve ikinci oturumu TYT(temel yeterlilik testi) AYT(alan yeterlilik testi) puan türleri ile tercih yapılmaktadır.TYT ve AYT puan türüne sahip olarak Genetik Ve Biyomühendislik bölümünü tercih etmek isteyen öğrencilerin YKS’nin ilk oturumu olan TYT’den 150 ve üzeri puan alarak 2. Oturuma giriş hakkı kazanmaktadırlar 2. Oturum AYT sınavıdır. Kısacası Genetik Ve Biyomühendislik Tercih Edecek Adaylar TYT ve AYT sınavlarına girmeleri ve bölüm için yeterli puanı almaları gerekmektedir. Genetik Ve Biyomühendislik 4 yıllık bir bölümdür.
Genetik ve Biyomühendislik İş Olanakları – Mezunları Nerede Çalışır?

Genetik ve biyomühendislik bölümünden mezun olanlar; ilaç, biyomolekül, kit, cihaz, sağlık ve laboratuvar hizmetleri geliştirmek, uygulamak veya üretmek üzere;

-Üniversitelerde,
-Kamu ve özel kurumlarda,
-İlaç şirketlerinde,
-Tanı, gıda ve çevre laboratuvarlarında,
-Hastanelerde

Çalışma olanağına sahiptir.
Bölüm mezunlar, biyoteknoloji şirketlerinin araştırma ve geliştirme bölümlerinde görev alabilecekleri gibi topluma sunacakları yaratıcı çözümlerle kendi şirketlerini de kurabilirler. Benzer şekilde özellikle aldıkları analitik düşünce yetisi ve mühendislik formasyonu sayesinde girişim sermayesi şirketlerinde yeni tıbbi teknolojileri değerlendirebilirler, akademik araştırma ve öğretim yapabilirler.

4 Yıllık Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Ne İş Yapar?

Bölümü başarı ile bitirip yukarıda sayılan istihdam alanlarından herhangi birisinde işe başlayan meslek mensuplar; genetik, doku mühendisliği, kök hücre biyolojisi, kanser biyolojisi, gelişim biyolojisi, hücre biyolojisi, kök hücre biyolojisi, immunoloji, sentetik biyoloji ve epigenetik gibi araştırma ve uygulama görevlerini yerine getirirler.
Mesleğin temel gayesi, mühendislik ve yaşam bilimlerini birleştirerek eğitim yoluyla ve temel, uygulamalı ve translasyonel araştırmalar yaparak yaşam kalitesini ve süresini arttırmak için yüksek toplumsal ve ekonomik değeri olan yeni bilgiler üreterek biyomedikal teknolojilerin, ileri tanı ve tedavilerin gelişmesini sağlamaktır.

Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Maaşları Ne Kadar ?

Genetik Ve Biyomühendislik maaşları bölümden mezun olanlar işe başladıkları takdirde Maaşları 3500-4000 liranın üzerinde maaş alırlar. Ancak bu maaş , devlet kurumlarında çalışanlar için geçerlidir. Özelde çalışanların büyük bir kısmı düşük ücretle çalışmak zorunda kaldığından yakınmaktadır.

Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Ne yazık ki son yıllarda bu bölüme hiç kontenjan verilmediği için oluşan bir KPSS puanından da söz etmek mümkün değil. Buradan anlaşılıyor ki bölüm mezunlarının başlıca iş imkanlarını özel sektör oluşturuyor.

Genetik ve Biyomühendislik Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Birçok lisans mbölümünün öğretmen olma şansı olmasına rağmen, bu bölümden mezun olanlar öğretmen olamıyor.

Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Yorumları – Genetik ve Biyomühendislik Nasıl Bir Bölüm İyi mi?

Değerli üniversite adayları, Genetik ve Biyomühendislik nedir ne iş yapar ve benzeri tüm sorularla ilgili sorularınızı sorabilir veya yazımıza katkıda bulunmak için Genetik ve Biyomühendislik iş imkanları, maaşları hakkında bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.