DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Adli Tıp Bölümü Nedir Ne İş Yapar İş İmkanları ve Maaşları

Adli tıp teknikerliği bölümü ne iş ile ilgilenir, ne kadar maaş alır gibi sorularınıza cevap bulacağınız yazımızda sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Adli Tıp Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? İş İmkanları ve Maaşı Nelerdir?

Otopsi Yardımcısı ve Adli Tıp Teknikerliği Nedir?

Otopsi yardımcısı veya diğer adıyla adli tıp teknikerliği sağlık teknikerliğinin bir unvanıdır. Sağlık teknikerlikleri dallarında olduğu gibi asistan eleman, destek elemanı pozisyonlarında yapılan bir sağlık mesleğidir. Yardımcı eleman olma konusunu daha iyi anlamanız için  adli tıp teknikerliği görevleri şu şekilde sıralanır;
1-)Otopsiye gelen cesedi ve evrakları kontrol etmek, morg kabul işlerini yapmak ve bunlar ile ilgili kayıt tutmak.
2-)Otopsi salonunun düzenini ve uygunluğunu sağlamak.
3-)Ceset ile ilgili herşeyin düzgün bir şekilde kaydının tutulup arşivlenmesi.
4-)Olay yeri incelemelerinde görev almak ve morg, gerekli ekipmanları hazırlamak, eksik malzemeleri sağlamak  ve temizliğini sağlamak.
Otopsi yardımcısı unvanındaki bir kişinin en temel görevleri bunlardır. Adli tıp teknikerliğinin veya diğer sağlık elemanlarının görevlerinin  ve yetkilerinin belirtildiği talimatları inceleyebilir,  otopsi yardımcılığı veya sağlık elemanlarının görevlerine ve yetkilerine bakabilirsiniz.

Adli Tıp Teknikerlerinin Çalışma Şartları Nasıldır?

Sağlık alanında çalışan birisinin ilk olarak zorlu, yorucu ve insanı yıpratan bir meslek ile karşılaşacağını bilmesi gerekmektedir. Özellikle adli tıp teknikerliği bu konuda daha hassas bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır.
Adli tıp teknikerleri görevlerini sıraladığımız kısımda belirttiğimiz gibi olay yeri incelemeye gidip açık havada veya morg, otopsi gibi yerlerde kapalı ortamda çalışmaktadırlar. İki ortamda da uğraşılan iş cesetlerle olduğu için sizi ruhsal ve bedensel olarak yıpratacaktır.Bunlar dışında ise koku sorunu mesleğin en sıkıntılı taraflarından birisi olarak karşınıza çıkacaktır. Bildiğiniz üzere cesetler ne kadar korunsalar da koku yapabilirler.
Otopsi elemanları çoğu zaman asayiş birimleri, otopsi alanındaki uzman doktorlarla ve vefat etmiş kişinin yakınları ile iletişim kurma halindelerdir. Diğer sağlık mesleklerinde iletişime geçilecek hastalar ve doktorlar bulunmaktadır, adli tıp teknikerliği mesleğinde ise kaybı olan insanlar veya asayiş birimleri ile iletişim halinde olmak da mesleğe ekstra olarak yorucu bir yük eklemektedir. Hele ki iletişime geçilecek vefat etmiş kişinin yakınları anlayışlı insanlar değilse işin zorluğu daha çok artmaktadır. Bu şartlar çalıştığınız ortam ve kuruma göre fark edecektir.

Adli Tıp Teknikeri Nasıl Olunur?

Teknikerlik veya teknisyenlik bir çok kişi tarafından karıştırılabilen kavramlardır. Bu ikisi arasında farkı belirtmemiz gerekirse; tekniker unvanını alabilmeniz için 2 yıllık bir ön lisans programı mezunu olmanız, teknisyen unvanını alabilmeniz için de orta öğretim mezunu olmanız gerekmektedir. Fakat  her 2 yıllık programı bitirdiğinizde veya orta öğretimden mezun olduğunuzda, gideyim de şu alanda tekniker olayım diyemiyorsunuz. Her bir tekniker veya teknisyen dalı için mezun olma şartı aranan bölümler bulunabilmektedir. Adli tıp teknikeri bir diğer adıyla otopsi yardımcısı olabilmeniz için aşağıdaki 2 yıllık bölümlerin birisinden mezun olmanız gerekmektedir.
 • Otopsi Yardımcılığı
 • Adli Tıp Teknikerliği
 • Adli Tıp
Bu bölümlerin birisinden mezun olduğunuzda, eğer devlete girmek istiyorsanız  KPSS’ye girerek yeterli puanı aldığınızda ve alımların açılması ile başvuru yaptığınızda adli tıp teknikeri olarak ilk görevinize başlayabilirsiniz. Özel sektörde çalışmak istiyorsanız kendinizi yeterince geliştirmiş olmanız gerekmektedir. Diğer sağlık teknikerliklerine oranla adli tıp teknikerliğinin özel sektördeki istihdam oranları oldukça düşüktür.

Adli Tıp Teknikerliğinden Hangi Bölümlere Geçiş Yapılabilir 

“Otopsi Yardımcılığı” önlisans programını başarı ile bitiren öğrenciler, “Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS)” ile geçiş yapabilirler.DGS sınavında başarılı oldukları takdirde; ÖSYS kılavuzundaki programlara kontenjan dâhilinde dikey geçiş hakkına sahip olurlar.Dikey geçiş yapabileceğiniz bölümler ise şunlardır : 

 • Hemşirelik
 • Acil yardım ve Afet Yönetimi
 • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri
 • Sağlık Memurluğu

Adli Tıp Teknikerleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Özel sektörde maaşlar  kamuya göre daha düşüktür. Özel sektörde çalışmak isteyen otopsi yardımcısı maaşları güncel olarak  2500 Türk Lirası civarında olmaktadır. Bu rakamlar çalışılan kurum ve kuruluşlara göre değişiklik göstermektedir. Bazı kurumlar yeni başlayan personeller için 2020 Türk Lirası verirken bazı kurumlar 3000 Türk Lirası civarında para verebilmektedir.Kamuda yeni işe başlayan adli tıp teknikeri maaşı ocak zamlarından sonra güncel olarak  3700 ve 4000 Türk Lirası civarlarında olmaktadır. Eğer Temmuz ayında ocak zammına benzeyen bir zam verilirse temmuz 2019 adli tıp teknikeri maaşları ise 4000 ve 4300 Türk Lirası civarlarında olacaktır. Tekrar belirtmeliyiz ki bu ücretler bağlı bulunan kuruma ve kuruluşa göre değişmektedir.
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.