DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Bilgisayar Programcılığı Bölümü İş Olanakları Maaşları

Bilgisayar Programcılığı son zamanların en popüler mesleklerinden biridir. Günümüzde çok popüler olmasının yanı sıra gelecek dönemlerde de artarak popülerliğini sürdüreceği düşünülen Bilgisayar Programcılığı bölümü okuyarak isterseniz önlisans mezunu olduğunuzda Bilgisayar Teknikeri olarak çalışabilir, isterseniz de dikey geçiş sınavı ile birlikte lisans programlarına katılabilir ve Bilgisayar Mühendisliğine kadar gidebilirsiniz.

Şimdiki yazımızda ise bir Bilgisayar Teknikerinin neler yapacağı, ne gibi işlerde çalışabileceği ve maaş durumunun ne olduğu konusunda sizlere ayrıntılı bilgi vereceğiz. Hepsi yazının devamında.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Puan Türü, Bilgisayar Programcılığı Bölümü Hakkında Bilgi

 Bilgisayar Programcılığı Bölümü, günümüzde özellikle Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü kazanamamış öğrenciler tarafından uygun görülen bölümlerin başında gelmektedir. Oldukça geniş bir kitleye hitap eden bölüm, 2 yıllık bir önlisans programı olup günümüz çağını oldukça ilgilendiren teknolojileri ve yazılım dillerini öğretmektedir.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü İş İmkanları, Bilgisayar Programcılığı Bölümü Çalışma Olanakları

Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun bir kişi, bünyesinde yazılımcı çalıştıran tüm firmalarda görev alabilir. Ancak günümüzde bu programı bulunduran üniversitelerin eğitimi maalesef ki iyi derecede değildir ve bu bölümün mezunları genelde önlisans diplomalarını aldıklarından sonrasında dahi hiç bir programlama dillerini bilmediklerini söylemekteler. Bu sebeple işverenlerde oluşan bir önyargı durumu olsa da eğer ki öğrenci kendini geliştirir ve programlama dillerini öğrenmeye gayret ederse bir yazılımcı olarak bir çok firmada görev alabilir. Eğer ki memuriyet isteği varsa Bilgisayar Teknikeri sıfatıyla da KPSS sınavına katılabilir ve atanabilir.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Nedir
Bilgisayar Programcılığı Bölümü

Bilgisayar Programcılığı Mezunları Ne İş Yapar?

 Az önce de belirtmiş olduğumuz üzere Bilgisayar Programcılığı Bölümü mezunları oldukça geniş bir fırsatlar havuzunda kendini bulur. Teknik olarak Bilgi İşlem dahilinde olan tüm işlerde çalışabilecek düzeyde olan Bilgisayar Programcılığı Mezunları, kendilerini geliştirdikleri taktirde bir Yazılımcı olarak da görev yapabilir. Bunun haricinde ise Bilgi İşlem sorumlusu olarak da görev alabilir.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

 2 yıllık bir program olan Bilgisayar Programcılığı Bölümü sonrasında eğer öğrenci Dikey Geçiş Sınavı aracılığı ile 4 yıllık bir bölümü tamamlayıp lisans diploması almak isterse aşağıdaki bölümlere geçişini yapabilir:

 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Bilgisayar Bilimleri
 • Endüstri Mühendisliği
 • İstatistik
 • Fizik
 • Fizik Mühendisliği
 • Matematik ve Bilgisayar Bilimleri
 • Meteoroloji Mühendisliği
 • Uzay Mühendisliği
 • Yazılım Mühendisliği
Ayrıca eğer öğrenci açıköğretim fakültelerinden birinde eğitim görmek isterse şu bölümlerde de okuma şansı elde edebilir:
 • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
 • Halkla İlişkiler ve Tanıtım
 • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
 • İktisat
 • Kamu Yönetimi
 • Maliye
 • Uluslararası İlişkiler
 • İşletme
 • Konaklama İşletmeciliği

Bilgisayar Programcılığı Bölümü KPSS Atama Puanları

 Bilgisayar Programcılığı Bölümünden mezun olmuş bir önlisans diploma sahibi öğrencisi, isterse KPSS sınavına girerek Bilgisayar Teknikeri sıfatıyla bir meslek sahibi olabilir. 2019 yılı KPSS sonrasında en düşük puanla atanan Bilgisayar Teknikeri ise 86 puan almışken, en yüksek puan ise 94 olmuştur.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Maaşları Ne Kadar?

 Bilgisayar Programcılığı mezunu bir öğrenci, bir çok alanda çalışabilir. Bu sebeple net bir maaş aralığı söylemek mümkün değildir. Ancak eğer öğrenci Bilgisayar Teknikeri olarak meslek edinmek istiyorsa devlet içerisinde maaş aralığı yaklaşık 3500 TL ile 3750 TL aralığında gelmektedir. Tabii ki bunun yanında özel sektörde de çalışma imkanlarını düşünürsek maaş aralığı çok daha fazla genişlemektedir. 2500 TL ile maaş oranlarını açan Bilgisayar Teknikerliği mesleği, iyi bir şirkette uzun süre çalışmanın sonucunda 10.000 TL civarlarında kadar çıkabilmekte.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Nasıl? Yorumlar

Genellikle hayali Bilgisayar Mühendisliği olup da TYT sınavlarından beklediği başarıyı elde edememiş öğrencilerin seçtiği bölümlerin başında gelen Bilgisayar Programcılığı bölümü, eğer öğrenci kendini geliştirirse yine çok büyük kapılar aralayabilir. Ancak günümüzde bu bölümü okuyan öğrencilerin çoğu mezun olduğunda pek bir bilgi birikimine sahip olmadan diploma sahibi olduğu için bu bölüm konusunda ön yargılar olduğu da maalesef ki bir gerçek. Yani kısaca söylememiz gerekiyor ki eğer ki siz kendinizi geliştireceğinizi ve hiç bir programlama dili bilmeyen bir Bilgisayar Programcısı mezunlarından biri olmayacağınızı düşünüyorsanız bu bölüm sizin için çok güzel kapılar aralayabilir.
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.