DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Ebelik Bölümü İş Olanakları Maaşları

Ebelik Bölümü, sağlık sektöründe çalışabileceğiniz bölümlerden biri olup, hem halk içinde, hem de mesleki boyutta oldukça değerli görülen bölümlerden ve mesleklerden biridir. Eğer ebe olmak istiyorsanız, bu bölümü seçebilir ve sonrasında doğrudan meslek hayatınıza başlayabilirsiniz. Özellikle bölümün sağlık sektöründe olmasından dolayı boşta kalma ihtimalinizin çok düşük olması da bölümün güzelliklerinden biridir.

Şimdiki yazımızda, sizlere ebelik bölümü hakkında genel bilgi verirken, bunun yanında Ebelik Bölümü Puan Türü, Ebelik Bölümü Hakkında Bilgi, Ebelik Bölümü İş İmkanları, Ebelik Bölümü Çalışma Olanakları, Ebelik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar, Ebelik Bölümü KPSS Atama Puanları , Ebelik Bölümü Maaşları Ne Kadar, Ebelik Bölümü Nasıl, Ebelik Bölümü Yorumları şeklinde alt başlıklar halinde detaylı bir inceleme yaparak aklınıza takılabilecek her türlü sorunun cevabını vermeye çalışacağız. Detayları incelemek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Ebelik Bölümü Puan Türü, Ebelik Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

Ebelik Bölümü Puan Türü Türkiye'deki bütün üniversiteler Mütercim- Tercümanlık bölümüne öğrenci alımını YKS,nin birici ve ikinci oturumu TYT(temel yeterlilik testi) AYT(alan yeterlilik testi) puan türleri ile tercih yapılmaktadır.TYT ve AYT puan türüne sahip olarak Ebelik bölümünü tercih etmek isteyen öğrencilerin YKS’nin ilk oturumu olan TYT’den 150 ve üzeri puan alarak 2. Oturuma giriş hakkı kazanmaktadırlar 2. Oturum AYT sınavıdır. Kısacası Ebelik Tercih Edecek Adaylar TYT ve AYT sınavlarına girmeleri ve bölüm için yeterli puanı almaları gerekmektedir. Ebelik 4 yıllık bir bölümdür.


ebelik bölümü maaşları ne kadar


Ebelik İş İmkanları - Ebelik Çalışma Olanakları

Ebelik bölümü iş imkanları olarak aslında yapacağınız iş ve çalışacağınız yer bellidir denebilir. Adından da anlaşılacağı üzere bölüm mezunları Ebelik mesleğini icra ediyor olacaklar. Kadın Doğum Ünitelerinden görevlerini yapacak olan ebeler, kadın doğum operasyonların görev alıp, kadın doğum uzmanına yardım eder diyebiliriz. Mesleki olarak çalışma yerleriniz doğal olarak hastanelerdir. Bu durumda eğer ki KPSS ile yerleşebilirseniz devlet hastanelerinde görevlerinizi yapabilir, eğer ki kamu kurumlarında çalışma imkanınız olmazsa da özel hastanelerde görev yapabilirsiniz.

Ebelik Mezunları Ne İş Yapar?

Ebelik bölümü mezunları, adından da rahatlıkla anlaşılacağı üzere ebelik mesleği ile ilgilenir. Kadın doğum ünitelerinde görev yapan ebeler, bebek doğumlarında ve benzeri operasyonlarda görev alır ve kadın doğum uzmanına yardımcı olmaktadır.

Ebelik Bölümü KPSS Atama Puanları

Eğer ki ebelik bölümü mezunu olarak bir kamu kuruluşunda görev almak istiyorsanız son dönem KPSS sınavında ebelik ataması en düşük yerleştirme puanı 65 olmuştur. KPSS sınavından oldukça düşük denebilecek bir puan ile kamu kurumlarında çalışma imkanı olan bölümlerden biri olan ebelik, en yüksek ise 85 puanla yerleştirme yapmıştır.Her yıl yüksek alım yapılmaktadır. 2019 yılı içerisinde 1091 alım gerçekleşmiştir.

Ebelik Maaşları Ne Kadar?

Eğer ki bir kamu kuruluşunda ebe olarak göreve başlamış iseniz yaklaşık olarak ebelik maaşı 4550-5000 TL civarında bir maaş ile işe başlama imkanına sahip olabilirsiniz. Ancak bu yine belirli şartlara göre ebelik maaşları 5500 TL miktarına kadar çıkabilir. Zamanla da bu maaş daha yüksek sayıları görebilir. Ancak eğer ki bir kamu kuruluşuna yerleşememiş ve özel kurumlarda ebelik yapmayı düşünüyorsanız bu maaş 3000 TL ile 3500 TL arasında bir miktara kadar düşüş gösterebilir.

Ebelik Bölümü Nasıl? Ebelik Bölümü Yorumları

Ebelik mesleği, gerek halk arasında gerekse de mesleki açıdan oldukça değer verilen ve önemli bölümlerden biridir. Eğer ki sağlık sektöründe bir iş sahibi olmak istiyor ve özellikle de bebekler ile ekstra ilgili iseniz bu bölüm sizin için en ideal seçeneklerden biri olacaktır. Ancak kamu kuruluşlarında çalışmadığınız taktirde maaşlarınız bir nebze düşük kalabilmektedir.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.