DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Eser Koruma Bölümü İş Olanakları Maaşları

Eser Koruma Bölümü, ülkemizde az bilinen bölümlerden biridir. Özellikle müze gibi yerlerde çalışmasını yapabileceğiniz bölümde, iş olanağı çok yüksek olmasa da tercih eden öğrencilerin de az olmasından dolayı boşta kalma olasılığı da bir o kadar az diyebiliriz.

Şimdiki yazmızda, bu Eser Koruma Bölümü  hakkında bir çok alt başlık altında incelemeyi sizler için yaptık ve bunu sizlere sunacağız. Eser Koruma Bölümü Puan Türü, Eser Koruma Bölümü Hakkında Bilgi, Eser Koruma Bölümü İş İmkanları, Eser Koruma Bölümü Çalışma Olanakları, Eser Koruma Bölümü Mezunları Ne İş Yapar, Eser Koruma Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, Eser Koruma Bölümü KPSS Atama Puanları 2019, Eser Koruma Bölümü Maaşları Ne Kadar, Eser Koruma Bölümü Nasıl, Eser Koruma Bölümü Yorumları gibi alt başlıklarda incelediğimiz yazımıza devam ederek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Eser Koruma Bölümü Puan Türü, Eser Koruma Bölümü Hakkında Bilgi

Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki Eser Koruma Bölümü bir ön lisans programıdır. Yani bu da demek oluyor ki bölüm 2 yıllık olup, TYT sınavı ile giriş sağlama imkanına sahip olabilirsiniz. Herhangi bir sınavsız geçiş hakkında sahip olmayan bölüme giriş yapabilmek için TYT sınavından yeterli puanı almış olmak yeterli.

Eser Koruma Bölümü Maaşları


Eser Koruma Bölümü İş İmkanları, Eser Koruma Bölümü Çalışma Olanakları

Eser Koruma Bölümü mezunu bir birey, diplomayı aldıktan sonra Eser Koruma Teknikeri olarak iş arayışına başlar. Her ne kadar kamu içerisinde çalışma imkanı çok kısıtlı olsa da özel kurumlarda çalışma imkanı oldukça yüksektir. Müzelerde, Arkeolojik kazılarda, restorasyon laboratuvarlarında çeşitli görevler alabilir.

Eser Koruma Bölümü Ne İş Yapar?

Eser Koruma Teknikeri olarak işe başlayan bir birey, aşağıdaki görevler ile sorumlu olacaktır.

 • Müze ortamında depolanan ve sergilenen taşınabilir kültür varlıklarının önleyici korumasını planlar ve uygular.
 •  Koruma laboratuarının ve/veya onarım işliğinin düzenini sağlar, kimyasal ve özel malzemelerin envanterini tutar.
 •  Koruma uygulamalarında kullanılan özel teçhizatın bakımından ve doğru olarak kullanımından ve çeşitli kimyasal bileşiklerin doğru bir biçimde kullanılmasından sorumludur. 
 • Taşınabilir kültür varlıklarının onarım - koruma durumlarını içeren belgelemeleri yapar ve arşivler.
 •  Arkeolojik ya da tarihi sit alanlarında etkin koruma çalışmalarının yürütülmesine yardımcı olur.
 •  Koruma projesinde çalışacak elemanların niteliklerinin, sayılarının belirlenmesinde ve çalışma programının hazırlanmasında koruma uzmanına yardımcı olur.
 •  Koruma uzmanınca hazırlanan koruma ve onarım projesi için lazım olan malzemeyi temin eder.
Bunlarında yanında eğer birey KPSS sınavına girip bir kamu kurumunda görev alma şansı elde edebilirse Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Müdürlüğü'ne bağlı olan müze ve restorasyon laboratuvarlarında, Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan birimlerde, belediyelerin koruma, uygulama ve denetim bürolarında çalışma imkanına sahip olabilirler.
Eser Koruma Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

Eser Koruma Bölümü mezunu bir birey eğer isterse aşağıdakileri bölümlere Dikey Geçiş Sınavı ile geçişini sağlayabilir:

 • El Sanatları
 • Eski Çini Onarımları
 • Geleneksel Türk El Sanatları
 • Geleneksel Türk Sanatları
 • İç Mimarlık
 • İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı
 • Restorasyon ve Konservasyon
 •  Mimarlık
 •  Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım
 •  Şehir ve Bölge Planlama
 •  Tezhip

Eser Koruma Bölümü KPSS Atama Puanları 2019

Bölümün yeterince rağbet görmemesinin sebeplerinden biri de KPSS atamalarıdır diyebiliriz. Devlet bünyesinde hem açıkta iş imkanı hem de açıkta işsiz mezun insan sayısı oldukça çok iken nedenini bilmediğimiz bir şekilde KPSS sınavlarında yeterince alan açılmıyor. Bu sebeple de kamuda çalışmak isteyen bir Eser Koruma Teknikeri yüksek puanlar almak durumunda kalıyor. 2019 senesinde yapılan KPSS sınavından en düşük puanla atanan kişi 89 puan almışken, en yüksek olarak da 93 puanla atama yapılmıştır.

Eser Koruma Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Eser Korum Bölümünden mezun olmuş bir Eser Koruma Teknikeri, bir kamu kuruluşunda çalışma imkanı sağlarsa, alacağı ilk maaş 2900 TL civarlarında olmaktadır. Ancak özel kurumlarda çalışılacağı vakit bu ücret biraz daha aşağılarda olup, genelde asgari ücret olarak sunulmaktadır.

Eser Koruma Bölümü Nasıl? Eser Koruma Bölümü Yorumları

Eser Koruma Bölümü, eğer ki arkeoloji ve arkeolojik eserler ile ilgili iseniz okuyabileceğiniz en eğlenceli bölümlerden biridir. Ancak maalesef ki üniversiteyi okumamızın tek sebebi eğlenmek değil aynı zamanda hayatımızı idame ettirebileceğimiz bir iş bulabilmektir. Yani şöyle söyleyebiliriz ki, üniversiteyi bir meslek bulmak amacı ile değil de 2 sene üniversite ortamı görmek, hobi edinmek olarak gören, aile mesleği elinde olan bir bireyseniz tercih edebilirsiniz ancak bu şekilde değilseniz çok tercih edilmesi önerilen bölümlerden biri değildir lakin boşta kalma olasılığınız çok yüksek olacaktır.
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.