DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

İlk ve Acil Yardım Bölümü Nedir Ne İş Yapar İş Olanakları Maaşları

İlk ve Acil yardım, tehlike altında bulunan bir insan için en önemli ilk müdahalelerden biridir. Acil yardım bilen birisi bir çok kişinin hayatını kurtarabilir. Daha mesleki bir şekilde açıklamak gerekirse acil yardım, hasta ve yaralılara acil tedavi ünitelerinde doktor ve sağlık personeli tarafından yapılan tıbbi müdahalelerdir.

Ancak acil yardım ile ilk yardımı karıştırmamak gereklidir. Acil yardım, acil tedavi ünitelerinde sağlık personelleri tarafından yapılan müdahaleler iken ilk yardım ise bu konuda eğitim almış herkesin yapabildiği, olay yerinde yapılan ilk müdahale olarak isimlendirilebilir.

İşte şimdiki yazımızda İlk ve Acil Yardım bölümü mezunlarının neler yapması gerektiği, bu mesleğin sahibi olmak için nerelerde ne şartlarda okunabildiği konusunda bilgiler vereceğiz.

İlk ve Acil Yardım Bölümü Puan Türü, İlk ve Acil Yardım Bölümü Hakkında Bilgi

Öncelikle bahsetmemiz gerekiyor ki İlk ve Acil Yardım bölümü 2 yıllık bir ön lisans programıdır. Yani bu da demek oluyor ki bölüme girebilmek için TYT sınavına girip yeterli puan almak yeterli oluyor. Aynı zamanda bölüm ile ilgili alan mezunları doğrudan sınavsız geçiş hakkını kullanma şansına da sahip oluyor.


İlk ve Acil Yardım Bölümü Nedir Ne İş Yapar İş Olanakları Maaşları

İlk ve Acil Yardım Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

 Bu bölümün mezunu olan öğrenciler bundan sonra ister KPSS ile devlet hastanelerinde çalışma imkanı sağlayabilir, isterse de özel hastanelere doğrudan başvurabilir. Hastanelerde ise acil servis alanlarında çalışma imkanı olduğu gibi 112 istasyonlarında da çalışma fırsatı elde edebilirler. Özellikle KPSS sınavından sonra atanma oranı en yüksek bölümlerden biridir.

İlk ve Acil Yardım Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 

 2 yıllık İlk ve Acil Yardım Bölümü öğrencileri eğer isterlerse DGS sınavına girerek 4 yıllık bir bölüme yerleşebilir ve bu şekilde 4 yıllık bir lisans diploması sahibi olabilirler. Geçebilecekleri bölümler ise şu şekildedir;


  • Acil Yardım ve Afet Yönetimi
  • Hemşirelik
  • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

İlk ve Acil Yardım Bölümü KPSS Puanları 2019

Sağlık bölümleri genellikle KPSS sınavlarında atanma oranı en yüksek olan bölümlerden biridir. Bu sebeple de işsiz kalma oranı çok düşüktür. 2019 KPSS sınavında atanan en düşük puanlı İlk ve Acil Yardım Teknikeri 86 puanla atanmıştır. En yüksek puan ise 94 puandır.

İlk ve Acil Yardım Bölümü  Maaşları Ne Kadar?

Devlet hastanelerine atanmış bir İlk ve Acil Yardım Teknikeri'nin ilk maaşı 3600 TL ile 3850 TL aralarındadır. Tabii ki bu durum yıllarca tecrübe edinerek 4600 TL ile 5000 TL arasında ilerleyebilir. Ancak eğer ki devlet hastanesine değil de özel bir hastanede çalışıyorsanız ya da çalışmayı düşünüyorsanız bu maaşlar bir nebze daha düşüş gösterebilir. Özel hastanelerde çalışacak olan bir yeni mezunun maaşları 2500 ile 3000 TL arasında olacaktır. Her ne kadar bu durum kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye değişecek olsa da ortalama maaşlar bu şekildedir.

İlk ve Acil Yardım Bölümü Nasıl, Yorumları

TYT sınavından yüksek puan alan öğrenciler genellikle YKS sınavına da girmelerinin ardından direk olarak 4 yıllık bölümlerine girme planı kurarlar. Ancak TYT sınavından istediği puanı tutturamayıp yine de sağlık bölümlerinde iş sahibi olmak isteyen öğrenciler bu tür bölümleri tercih edebiliyor.

Eğer ki TYT ve YKS sınavlarından yüksek puanlar aldıysanız elbette 4 yıllık olup sizi çok daha yüksek maaşlı kariyerlere yönlendiren bölümler olabilir puanınız beklediğiniz gibi gelmediyse ve 2 yıllık bir bölüm tercihi yapacaksanız önünüzdeki en iyi mesleklerden biri İlk ve Acil Yardım Bölümü olabilir.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.