DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

TYT Puanı İle Gidilebilecek En İyi Bölümler

TYT Puanı İle Gidilebilecek En İyi Bölümler


TYT Puanı İle Gidilebilecek En İyi Bölümler


Üniversite adaylarının em çok merak ettiği bir konuda önü açık  en iyi terciği nasıl yapacaklarıdır. Bu yazımızda TYT puanınız ile gidebileceğiniz en iyi bölümleri anlatmaya çalışacağız tercih sizin ilk önce TYT nedir bunu açıklayalım TYT; temel yeterlilik testidir. Üniversite adaylarının ilk gireceği sınavdır. TYT’den 150 baraj puanı ve üzeri alanlar iki yıllık bölüm terciği hakkı kazanırlar.TYT konuları temel derslerden oluşmaktadır matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler ve Fen bilgileridir.
Yazımızı fazla uzatmadan TYT puanı ile Gidilebilecek En İyi Bölümlere geçelim:

Tapu Ve Kadastro Bölümü

Tapu kadastro

Tyt puanınız ile gidilecek en iyi bölümler arasında tabiki tapu ve kadastroya da yer vermememiz yanlış olurdu.Tyt baraj puanını geçtikten sonra yapmanız gereken tercih zamanı hangi üniversite kaç puan ile alım yaptığına ÖSYM’nin sayfasından en doğru bilgilere ulaşıp terciğinizi ona göre yapmalısınız.
Tapu Nedir; Tapu kelimesini bir çoğumuz bir yerlerden duymuş olabiliriz peki nedir bu tapu şöyle açıklayalım; arazinin belli bir parçasının ve ya üzerine inşaa edilmiş bölümün sahibini gösteren tapu sicil müdürlüklerince verilen resmi belgedir.
Kadastro Nedir; Kadastro pek duyulmamış bir kelimedir kadastroda anlaşılacak şekilde açıklamamız gerekirse Taşınmaz malların sahibini belirleyip tapuya kayıt çalışmasıdır. Şöyleki ülke sınırları içinde taşınmaz mal varlıklarının sınırlarını belirleyip harita üzerinde belirleyerek hak sahiplerine tapu belgelerini verme işlerin bütünüdür.
Tapu Kadastro Nedir ki diyenler için; Kısaca anlatmamız gerekirse ülkemizin taşınmaz mal mülkiyetinin tespiti, tapusuz arazileri belirleyip tapuya bağlama ve yahut tapulu olup da eski olan tapu arazilerini yenilemek taşınmaz mal varlıklarını devlet güvencesine altına alan meslek dalıdır..

Detaylı inceleme:Tapu kadastro Bölümü Nedir Ne İş Yapar İş İmkanları Maaşları Konumuzu BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ

Hava Lojistiği Bölümü

Hava lojistiği

Hava lojistiği bölümü havaalanlarında çalışacak istenilen ürünü bir yerden başka bir yere ulaştırabilecek mezunlar yetiştiren 2 yıllık önlisans bölümüdür. Önlisans bölümü olması Tyt puanınız ile tercih yapabileceğiniz anlamına geliyor Hava lojistiği şudur ki  insan, mal ve bilginin aktarılma işidir.
Peki Lojistik Nedir; Belirlenen noktaya bir malın istenilen zamanda ve güvenli bir şekilde ulaştırılmasıdır.

Detaylı İnceleme:Hava Lojistiği Bölümü Nedir Ne İş yapar İş İmkanları Maaşları YAZIMIZI BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ

Aşçılık Bölümü

Aşçılık

Yemek yapmayı seven ve farklı lezzetler peşinde olanlar dünya mutfağı gibi bin bir çeşit yemek yapmak isteyenler için şüphesiz ki tam sizin için biçilmemiş kaftan niteliğinde bir bölüm insanların hayatını devam ettirmeleri için yemesi aşçılığın önü kapanacak gibi durmuyor.Bölüm tyt puanı ile tercih yapılıyor. Özellikle belirtmem gerekir işe yabancı dil bilmeniz yurt dışında iş bulmanızı ve yüksek gelir sağlamanız için  büyük avantaj sağlayacaktır.

Detay:Aşçılık Bölümü Nedir Ne İş Yapar İş İmkanları Maaşları yazımızı BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ 

Sosyal Hizmetler Bölümü 

sosyal Hizmetler

Sosyal hizmetler korunmaya muhtaç çocuklar, yaşlılar, sakatlar, suçlular, yoksullar gibi sıkıntı içindeki insanların toplumda sahip oldukları hakları ve olanakları  en iyi şekilde kullanmalarını öğreten ve araştıran bölümdür.Bu bölüm mezunları yaptıkları kısacası yönetici, planlayıcı, araştırıcı ve uygulayıcıdır.

Detay:Sosyal Hizmetler Bölümü Nedir Ne İş Yapar İş İmkanları Maaşları yazımıza BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ

Reklamcılık Bölümü

Reklamcılık

Reklamcılık bölümünün amaçı reklam ajanslarında ve ya medya kuruluşlarında görev alan meslek elemanlarıdır.Bir ürünün ve ya hizmetin en iyi şekilde tanıtan tüketiciyi etkileyen kişilerdir.2 yıllık önlisans bölümü için tyt puanı ile tercih yapılabilen güzel bölümler arasındadır.

Detaylı İnceleme:Reklamcılık Bölümü Nedir Ne İş Yapar İş İmkanları Maaşları yazımıza BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ 

Odyometri Bölümü 

Odyometri

Günümüzde hem devlet hem özel sektörde iş bulma imkanı yüksek bölümler arasındadır. Odyometri Bölümü muzunları hastanelerde KBB( kulak, burun, boğaz ) uzmanları ve ya odyoloji doktorlarının gözetimi altında çalışan kişileri yetiştiren bölümdür.
Bölüm tyt puanınız ile tercih edilebilen bir bölüm ancak bölümün iyi olması ve çokça tercih edilmesinden dolayı puanlarıda ona göre yüksektir. 
Odyometri mezunlarının çalışma alanları şu şekildedir;
 • Özel Ve Devlet hastaneleri
 • Üniversite hastaneleri
 • Özel muayenehaneler
 • İşitme engelliler okulu
 • İşitme cihazı satışı yapan firmalar
Detaylı İnceleme: Odyometri Bölümü Nedir Ne İş Yapar İş İmkanları Maaşları yazımıza BURADAN  ULAŞABİLİRSİNİZ 

İlk ve Acil Yardım Bölümü

İlk ve acil yardım

İlk ve acil yardım bölümü tyt puanı ile gidilebilecek en iyi bölümler arasındadır.Ansızın olan kazalar, yaralanmalar, kırıklar ve kanamalar içi tıbbi müdahale gereken hastalara ilk yardımı yapan kişiler yetiştiren bölümdür. İlk ve acil yardım ekipleri bildiğiniz üzere ambulansla olaya ilk gelen sağlık personelidir. Kısacası Bölüm  ambulans ile ilk ve acil yardım vakalarına müdahale edecek personel yetiştirmektir.

Detaylı İnceleme:İlk Ve Acil Yardım Bölümü Nedir Ne İş Yapar İş İmkanları Maaşları yazımıza BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ 

Anestezi Bölümü

Anestezi

Ve işte geldik Tyt puanı ile gidilebilecek en iyi bölüm olan anestezi bölümüne bu bölüm hastaların ameliyat öncesi uyuşturulması ve ya uyutulması yöntemidir.2 yıllık önlisans bölümüdür.Sağlık hizmetleri hiç bitmeyecek ve ameliyatlar devam ettiği sürece anestezi mezunlarına ihtiyaç duyulacaktır.
Anestezi çalışma alanları;
 • Devlet ve Özel hastaneler
 • Üniversite hastaneleri
 • Eğitim ve Araştırma Hastaneleri
Anestezi Bölümü Nedir Ne İş Yapar İş İmkanları Maaşları yazımıza BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ 

2 yorum

 1. Adsız
  Bence iş olanaklarını da vermelisiniz
  • Admin
   İş olanakları buradan ulaşabilirsiniz yazısında görebilirsiniz.
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.