DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

YÜKSEK ÜCRETLE İŞE BAŞLAYAN BÖLÜMLER


YÜKSEK ÜCRETLE İŞE BAŞLAYAN BÖLÜMLER

TIP Bölümü Maaşları


Tıp Maaşları Son yılların ortalama en az  ve en az hesaplamalara göre Pratisyen Hekimlerin Ücretleri 8-9₺ Bin Tl’dir. Ek Olarak Döner Sermaye Eklentileri ve nöbet ücretleride Olur. Uzman Doktorların 12-13₺ Bin TL bulan maaşları vardır.

Diş Hekimi Maaşları

Diş hekimi Maaşları Sağlık Bakanlığı bünyesinde yer almakta olan kamu kurumlarında görev yapan diş hekimleri performans ücreti almadan en az 4500-5000 lira civarında maaş almaktadır. Döner sermaye, performans ücretlerinin de katılması ile diş hekimlerinin 7 bin lira ila 8 bin liraya kadar yüksek maaş alabildikleri bilinmektedir. Yine diş hekimi maaşları görev süresi ve hizmet verdiği bölgeye göre de değişiklik gösterebilmektedir.
Özel sektör kurumlarında da diş hekimleri oldukça yüksek maaş alabilmektedir. Yeni mezunlara genel olarak  4 bin liradan fazla maaş verilmekte olup ilerleyen yıllarda müşteri çekim potansiyeline göre bu tutar 10-11 bin liraya kadar yükselebilmektedir.

Eczacılık Maaşları

Eczacılık Maaşları Kamuya yani devlete bağlı olarak çalışan eczacılar 4500-5000 lira arasında maaş alabilmektedir. Bu maaşa döner sermaye gibi yan ödemeler de dahildir. Serbest çalışanlar, yani eczane eczacılığı yapanların kazançları ise değişkendir, kimisi ayda 5 bin TL kazanırken 10 veya daha üzeri kazanan eczacılar da bulunmaktadır.

Bilgisayar mühendisliği Maaşları

Bilgisayar mühendisi maaşları kamuda farklı, özel sektörde farklıdır. Devlet kurumlarında çalışan Bilgisayar mühendisi mezunu maaşı 4000-4500 lira civarında iken özel sektör için Bilgisayar mühendisi maaşları 3000 ile 3500 lira arasında değişmektedir.

PDR Maaşları

Psikolojik Danışman ve Rehberlik Maaşları (PDR) mezunları Rehber öğretmen olarak okulda çalışıyor ise maaşı 5000 TL civarını bulmaktadır.Rehberlik Araştırma Merkezinde çalışan bir psikolojik danışman 5500-6000 TL arası maaş almaktadır. Özel Eğitim Kurumları’nda çalışanların ise maaşları 3000-8000 TL arası değişmektedir.

Elektronik Mühendisliği Maaşları

Elektronik mühendisliği maaşları Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışıyorlar ise teknik hizmet sınıfının ücretini alır,zam ve tazminatından yararlanır; özel işyerlerinde çalışanlarda ise, ilk yıllarda genellikle ücret biraz düşük, birkaç yıl çalışıp deneyim kazandıktan sonra yabancı dil bilgisi de olanların ücret düzeyleri bir hayli yüksektir.
Kendi işyerlerini kuranlarda ise kazanç değişkendir.
Bu meslekte çalışanların ücret düzeyi genellikle yüksek ücretle çalışılan meslekler arasında yer almaktadır.
Elektronik Mühendisi maaşları kamuda farklı, özel sektörde farklıdır. Devlet kurumlarında çalışan Elektronik mühendisliği mezunu maaşı 4000-4500 lira civarında iken özel sektörde 3500-5000 TL arasında değişmektedir.

Endüstri mühendisliği Maaşları

Endüstri Mühendisliği maaşları kamuda farklı, özel sektörde farklıdır. Devlet kurumlarında çalışan Endüstri Mühendisliği mezunu maaşı 4000-4500 lira civarında iken özel sektör için Endüstri Mühendisliği maaşları 3000 ile 4000 lira arasında değişmektedir.

Veterinerlik Maaşları

Veterinerlik Maaşları Veteriner Fakültesi mezunlarının çalıştıkları kurum yada işletmenin şartlarına, ekstra görevlerine ve tecrübelerine göre 2.500-10.000 TL arasında değişebilmektedir.
Eğer özel klinik açtı ise kliniğin donanımı, müşteri potansiyeli kliniğin bulunduğu bölgeye göre klinik sahipleri çok farklı rakamlar kazanmaktadır. Yani aylık 3.500 TL kazanan klinikte vardır, aylık 45.000 TL kazanan  klinikte vardır.

Madem Mühendisliği Maaşları

Maden mühendisliği maaşları Özel Sektörde 3000 TL'den başlamakta ve değişkenlik göstermektedir.
5-10 Yıllık deneyime sahip Maden Mühendisleri ise ortalama 5-6 bin TL maaş almaktadır.

Mekatronik Mühendisliği Maaşları

Mekatronik mühendisliği maaşları Bir şekilde kamuya girmeyi başarmış mekatronik Mühendislerinin maaşı en düşük 2750-2900 lira en yüksek 4500-5000 tl dolaylarındadır. Ancak özelde çalışan teknikerler bu kadar şanslı değildir. Peki özelde çalışan mekatronik mezunları ne kadar maaş alır? Ne yazık ki ekserisi asgari ücretle çalışmaktadır. Ki özelde dahi olsa hiç iş bulamayan binlerce mekatronik teknikeri bulunmaktadır.

Geomatik Mühendisliği Maaşları 

Geomatik mühendisliği maaşları Kamu Sektöründeki Yeni Mezun Bir Geomatik Mühendisinin Maaşı 3.000-3.500 Tl Arası Değişkenlik Gösterebilir.
Özel Sektörde Yeni Mezun Geomatik Mühendisi Maaşı Sektöre Göre Değişkenlik Gösterebilmekte Ve Daha Yüksek Maaş Alabilmektedir.Değişken Maaş Aralığı Olsada Genellikle 3,500-4000 Tl Arası Maaş Almaktadır.
Gayri Menkul Sektöründe Çalışan Geomatik Mühendisi Kritik Bir Bölümde Çalışması İle Maaşı 5000 Tl Ye Varmaktadır.
Geomatik Mühendisliği Bölümünden Mezun Olup Kamuda Çalışmak İsteyen Yeni Mezun Kişiler Kpss Den Başarılı Bir Puan Alması Gerekmektedir.  
Geomatik Mühendisliğinde Başarılı Bir Sektörde Çalışma Düşüncesinde Olan Mezunlar Yabancı Dil Öğrenmeleri Olumlu Etkileri Olacaktır.

İnşaat Mühendisliği Maaşları

İnşaat mühendisliği maaşları Her Meslekte Olduğu Gibi Bu Bölüm Mezunlarının Maaşları Da Çalıştığı Kurumun Kamu Yada Özel Olması, Büyüklüğü, Niteliği Ve Nerede Olduğuna Bağlı Olarak Değişkenlik Gösterebilmektedir. Mesleğe Başlanılan İlk Yıllarda Maaşlar  3000 – 5000 Tl Arasında Değişebilir. Ofis Dışı Şantiye Gibi Alanlarda Çalışılıyor İse Maaşlar 5000-1000tl Aralığında Seyreder. Meslekte 5 Yılını Tamamlayıp, Şantiye Deneyimi Fazla Olanların Maaşı İse 10000 TL’nin Üzerine Çıkabilmektedir.

Makine Mühendisliği Maaşları

Makine mühendisliği maaşları Özel Sektörde 2500-3000  TL'den başlamakta asgari ücret ile başlayanlar bile mevcuttur.
5-10 Yıllık deneyime sahip Makine Mühendisleri ise ortalama 5-6 bin TL maaş almaktadır.

Malzeme Mühendisliği Maaşları

Malzeme mühendisliği maaşları en düşük 3400 en yüksek 4500 arasıdır. Ortalama bir malzeme mühendisinin maaşı 3500 olarak hesaplayabiliriz.

Beslenme ve Diyetetik Mühendisliği    Maaşları

·       Devlet hastanesi :4.664,40 ₺
·       Üniversite hastanesi:4.373,20 ₺
·       Akademisyen :4.162,08 ₺
·       Toplum – Halk Sağlığı Merkezi :4.290,00 ₺
·       Belediyeler :4.763,20 ₺
·       Gençlik ve Spor Bakanlığı:4.196,40 ₺
·       KYK – THY:4.425,20 ₺
Beslenme Ve Diyetetik Yurt dışı  maaşları
        Çalıştığı Yer         Yıllık Kazanç
·       Almanya                 66.000 $
·       Kanada                   73.800$
·       Amerika                  73.800$
·       Fransa                     67.500$
·       İngiltere                  72.250$

Mimarlık Maaşları

Mimar maaşları en düşük 3000 en yüksek 6000 arasıdır. Ortalama bir malzeme mühendisinin maaşı 4500 olarak hesaplayabiliriz.

Hemşirelik Maaşları

Hemşireler bu işi yerine getirecek donanıma ve diplomaya sahip olduktan sonra; sağlık hizmeti veren tüm özel ve devlet kurum ve kuruluşlarında hizmet verebilmektedir. Bu kurumlara göre hemşirelik unvanları vardır bunlar; servis hemşireliği, iş yeri hemşireliği, diyaliz hemşireliği, halk sağlığı birimlerinde çalışan hemşireler ve bunlar gibi başhemşirelerdir.  Hemşireliğin iş imkanları da bunlardır. Bunun dışında maaşları da merak konusu olan bu meslek grubunda ortaöğretim ve lisans düzeyinde olmak üzere iki eğitim durumunda istihdam eden personeller çalışmaktadır. En düşük hemşirelik maaşı ise günümüzde 3500-4500 Türk lirasıdır.

Psikoloji Maaşları

Psikoloji Danışmanı maaşları en düşük 2500 en yüksek 3500 arasıdır. Ortalama bir malzeme mühendisinin maaşı 3000 olarak hesaplayabiliriz.

Yüksek ücretli meslekler, yüksek ücretle işe başlanan meslekler, maaşı yüksek meslekler gibi konuları ele aldık sizinde eklemek ve ya merak ettiğiniz konular var ise yorumlara ekleyebilirsiniz.

2 yorum

 1. Adsız
  Türkiye'de çalışılmaz
 2. Adsız
  HAYALİM VARDI ARTIK O DA KALMADI 18 YAŞINDAYIM TÜRKİYE DE DOĞDUĞUM İÇİN ÇOK ÜZÜLÜYORUM
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.