DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Çini Sanatı ve Tasarımı Bölümü Nedir Ne iş Yapar Maaşları

Çini Sanatı ve Tasarımı Bölümü Nedir Ne iş Yapar Maaşları

Çini Sanatı Ve Tasarımı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? iş İmkanları Maaşları ve bölüm hakkında bir çok bilgiyi tercih edecek adaylar için bir araya getirdik Çini Sanatı Unesco tarafından koruma altına alınmış bir Türk sanattır. Çini Sanatı Ve Tasarımı bölümü Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar MYO’da okutulmaktadır. 

Çini Sanatı Ve Tasarım Bölümü Nedir - Hakkında Bilgi

Çini Sanatı Ve Tasarımı bölümü nedir merak edenler için; çini sanatını devam ettirecek gelecek kuşaklara aktaracak yeni tasarımlar meydana getirecek meslek elemanları yetiştiren önlisans bölümüdür.

Çini Sanatı; çini sanatı Türk sanatıdır. Toprağa şekil vererek üzerine farklı motifler ile renklendirme sanatıdır. Çini aynı zamanda iç ve dış mimaride (cami, külliye vb) yapıları renklendirmek motifler ile süslemek amacı ile de kullanılmaktadır

Çini Sanatı Ve Tasarımı Bölümü Puan Türü - Hangi Sınavlara Girilmeli

Çini Sanatı Ve Tasarımı bölümünü tercih edecek olan adaylar YKS(yükseköğretim Kurumları Sınavı) bünyesinde birinci oturum olan TYT(temel yeterlilik testi) Puan türü ile tercih yapabilir. Çini Sanatı Ve Tasarımı için girmeniz gereken tek sınav TYT’ dir. Çini Sanatı Ve Tasarımı 2 yıllık bir bölümdür. Bölüm tercihi için 150 baraj puanını geçmeniz gerekmektedir.Bölüm için staj da yapılmaktadır.

Çini Sanatı Ve Tasarımı Bölümü Ne İş Yapar?

Çini Sanatı Ve Tasarımı Ne iş yapar sorusu cevabımız şudur;

 • Yaptığı ürünleri pazara sürer satışını yapar
 • Ürün yapımında kullanacağı çamurun şekil alacak olan kıvamını ayarlar ve hazırlar
 • Ürünün kalıbını, şeklini ve modelini tasarlar.
 • Çamura şekil verir 
 • “Sır” maddesini ortaya çıkardığı ürüne sürerek parlaklığını ortaya çıkarır.
 • Toprağı fırında pişirir.

Çini Sanatı Ve Tasarımı Bölümü İş İmkanları - Olanakları

Çini Sanatı Ve Tasarımı İş imkanları olarak kamu kurum ve kuruluşlarında iş olanağı bulunmaz. Bölüme KPSS kontenjanı açılmıyor. Çini Sanatı Ve Tasarımı iş imkanı özel sektör ile sınırlıdır. Tabiki bölüm mezunları kendi iş yerlerini açabilir kendi ürünü pişirip şekil vererek süsleyip pazara sürebilirler. İş imkanı Kütahya ilimizde yoğundur. Çini Sanatı ve Tasarımı çalışma alanları şu şekildedir.

 • Kendi İş yeri
 • Çini atölyeleri
 • Çini Sanatı ile ilgili fabrikalar
 • Çini ürünleri satışı yapılan pazarlar, iş yerleri

Çini Sanatı Ve Tasarımı Maaşları Ne Kadar

Çini Sanatı Ve Tasarımı Kamu kurumlarında çalışma imkanı bulunmadığından bu sektördeki maaş bilgisi bilinmiyor. Özel sektörde yani kendi iş yerlerinde satış yapanlar yaptıkları iş ve satışa göre değişkenlik gösterecektir. Çini sanatı ve tasarımı maaşları 3 bin ile 10 bin arası farklar görülebilir.

Çini Sanatı Ve Tasarımı Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri - DGS Bölümleri Nedir

Çini Sanatı Ve Tasarımı bölümü dikey geçiş bölümleri 2 yıllık bölümden mezun olduktan sonra 4 yıllık bölüme geçiş yapacağı bölümler bulunmaktadır. Çini Sanatı ve Tasarımı Dikey geçiş yapılan bölümlerde de kpss ataması bulunmamaktadır. Bölümü düşünen adaylar kendi iş yerlerini kurması gerektiğinin bilinciyle bölümleri tercih etmelidir. Şöyle ki çini sanatı ve tasarımı DGS geçiş bölümleri şunlardır.
 • El Sanatları Bölümü (Lisans)
 • Tezhip Bölümü (Lisans)
 • Eski Çini Onarımları (Lisans)
 • Geleneksel Türk El Sanatları (Lisans)
 • Geleneksel Türk Sanatları(Lisans)

Çini Sanatı Ve Tasarımı Derleri - Bölümde Okutulan Dersler

Çini Sanatı Ve Tasarımı bölümü dersleri genel olarak alan üzerine okutulan ve uygulamanın bol olduğu derslerdir şöyleki çini sanatı dersleri şunlardır;

Temel Sanat Eğitimi, Çini Seramik Teknolojisi, Desen Tasarımı, Çini Atölye Uygulama, Teknik Resim, Mesleki Teknik Resim, Çini Seramiği Teknolojisi, Çini Sanat Tarihi, Şekillendirme ve Kalıp Teknolojisi 

gibi meslek derslerinden oluşmaktadır.

Çini Sanatı Ve Tasarımı Atamaları - KPSS Kontenjanı

Çini Sanatı Ve Tasarımı atamaları ve ya KPSS kontenjanı en başlarda belirttiğimiz gibi bulunmamaktadır. Mezunlar genel olarak kendi iş yerlerinde çalışmaktadır.

Çini Sanatı Ve Tasarımı Bölümü Tercih Edilir Mi - Kimler Tercih Etmeli

Çini Sanatı Ve Tasarımı Bölümün kimler tercih etmelidir. Çini Sanatı ve Tasarımı tercih edilir mi gibi sorularınızın en başta bu mesleği severek icra edecekler tercih etmesini öneririz. Çini Sanatı Bölümünü tercih edecekler için şunları söyleyebiliriz.

 • Çini sanatına ilgi duyan ve seven kişiler
 • Çini sanatına yenilikçi kişiler
 • El ve göz koordinasyonu iyi olanlar
 • Çizim, şekillendirme yeteneği olanlar

Çini Sanatı Ve Tasarımı Bölümü Yorumları

Çini Sanatı Ve Tasarımı bölümü mezun ve ya şu an okuyan kişiler bölüm hakkında tecrübelerini tercih edecekler için yorumlarda aktarabilir. Aynı zamanda bölümü tercih edecekler merak ettikleri konuları yorumlara yazabilir.
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.