DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Deniz Brokerliği Bölümü Nedir Ne iş Yapar Maaşları

Deniz Brokerliği Bölümü Nedir Ne iş Yapar Maaşları

Deniz Brokerliği Bölümü Nedir?, Ne İş Yapar, iş imkanları, maaşları ve dikey geçiş bölümleri gibi bölümü tercih edecekler için merak ettikleri konuları tanıtım yazımızı sizler için paylaşıyoruz. Deniz Brokerliği bölümü 2016 yılında eğitimi başlatılmış yeni bir bölümdür. Deniz brokerliği Bölümü şu an iki üniversite de bulunmakta Piri Reis Üniversitesi ve Girne Amerikan Üniversitesi öğrenci alımları yapılmaktadır. Ülkenizin üç tarafı denizlerle çevrili olsa da bu bölüm mezunu meslek elemanları yurt dışında itibarlı meslekler grubunda yer almaktadır.

Deniz Brokerliği Bölümü Nedir - Hakkında Bilgi

Deniz Brokerliği Bölümü Nedir; Deniz taşıma pazarına hakim, deniz seferleri hesaplamalarını yapan, deniz hukukunu çok iyi bilen, işletme ve yönetimden anlayan yabancı dili iyi kullanabilen meslek elemanları yetiştiren önlisans bölümüdür.

Deniz Brokerliği Bölümü Puan Türü - Gireceği Sınavlar Hangileri

Deniz Brokerliği bölümünü tercih edecek olan adaylar YKS(yükseköğretim Kurumları Sınavı) bünyesinde birinci oturum olan TYT(temel yeterlilik testi) Puan türü ile tercih yapabilir. Deniz Brokerliği için girmeniz gereken tek sınav TYT’ dir. Deniz Brokerliği 2 yıllık bir bölümdür. Bölüm tercihi için 150 baraj puanını geçmeniz gerekmektedir.Bölüm için staj da yapılmaktadır.

Deniz Brokerliği Bölümü Ne İş Yapar - İş Görevleri

Deniz Brokerliği Bölümü ne iş yapar; mezunların görevleri çok önemli ve titizlik ike yapılması gereken işlerdendir. Deniz brokerliği saygın, güzel ve itibarlı meslekler arasında kazançı yüksek bölümlerdendir. Deniz brokerliği Görevleri şunlardır;

 • Deniz taşımacılığı pazarına tam anlamıyla hakim olmak kendini geliştirmek
 • Deniz brokerliği taraflar arasında herhangi bir anlaşmazlık olma durumunda ara bulucu görevini üstlenir
 • Deniz brokerliği her türlü bilgiyi müşterilerine verir
 • Deniz brokerliği piyasanın geleceğini öngörüp analizler yapabilir.
 • Kiracıya piyasalar hakkında bilgi aktarır.
Gibi görevleri yerine getirir.

Deniz Brokerliği Bölümü İmkanları - Olanakları 

Deniz Brokerliği Bölümü İmkanları özel söktür üzerine yüksek kapasiteye sahiptir. Bölüm KPSS atamasında kontenjan olmadığı için kamuda görev alamıyor. Deniz brokerliği çalışma alanları, iş yaptığı yerler şunlardır.

 • Liman ve Terminallerde Çalışır.
 • Gemi sigorta acente alanlarında iş bulur.
 • Deniz brokerliği şirketleri çalışma alanlarıdır.
 • Dış Ticaret şirketleri/firmaları
 • Freight forwarder şirketleri bünyesinde
 • Armatörlük şirketlerinde çalışır.

Deniz Brokerliği Maaşı Ne Kadar - Kazanç

Deniz Brokerliği Bölümü mezunları maaşları genellikle yüksektir. Deniz brokerliği maaşları çalışma alanları ve şirketine göre değişkenlik göstermektedir. Deniz broker maaşı 6000-7000 tl civarındadır.

Deniz Brokerliği Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri- DGS Geçiş Bölümleri

Deniz Brokerliği Bölümü Dikey geçiş bölümleri yani 2 yıllık mezunların 4 yıllık bölümlere geçiş yapabileceği bölümler DGS geçiş için istenilen puanı alması halinde dikey geçiş hakkı kazanırlar. Deniz brokerliği Dikey Geçiş Bölümleri şunlardır;

 • Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi
 • Denizcilik İşletmeleri Yönetimi
 • İşletme
 • Lojistik Yönetimi
 • Uluslararası Lojistik Yönetimi
 • Uluslararası Ticaret ve Lojistik
 • Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik
 • Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık
 • Uluslararası Lojistik
 • Ulaştırma ve Lojistik Uluslararası Ticaret

Deniz Brokerliği Dersleri - Bölüm Dersleri 

Deniz Brokerliği Bölümü dersleri 2 yıl 4 dönem şeklinde verilmektedir. Her yıl bahar ve güz dönemi olarak ayrılır. Şöyle ki Deniz brokerliği dersleri şunlardır.

Deniz Brokerliği 1. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Temel Matematik, Bilgi ve İletişim Teknolojileri, İktisada Giriş, İşletmeciliğe Giriş, Deniz Brokerliğine Giriş, Mesleki İngilizce, Yat İşletmeciliği Satış ve Kiralama.

Deniz Brokerliği 1. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Temel Matematik, Muhasebeye Giriş, Deniz Yolu Taşımacılığı, Dış Ticaret ve Gümrük İşlemleri, Teniz Ticaret Hukuku, Pazarlama Yönetimi, Staj (30 iş günü).

Deniz Brokerliği 2. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Dünya Denizcilik ve Taşımacılık Tarihi, Uluslararası Denizcilik Kurum ve Sözleşmeleri, Liman ve Terminal Operasyonları, Sefer Tahmini ve Hesaplaması, Gemi Kira Söleşmeleri, Türk Dili ve Edebiyatı.

Deniz Brokerliği 2. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Denizyolu Proje Kargo Yönetimi, Yönetim ve Organizasyon, Tedarik Zinciri ve Lojistik, Gemi Alım Satımı ve Değerleme, Deniz Sigortaları,  Türk Dili ve Edebiyatı.

Deniz Brokerliği Bölümü Atamaları - KPSS Puanları

Deniz Brokerliği Bölümü Yazının başında belirttiğimiz gibi kamu kurumlarına ataması bulunmayan bir meslek grubu o yüzden bölümün KPSS ataması bulunmamakta ve kontenjan verilmemektedir. Deniz brokerliği özel sektör de iş fırsatı bulmaktatır. Belki ilerleyen yıllarda bölümün kamu alımları olabilir.

Deniz Brokerliği Bölümü Yorumları

Deniz Brokerliği Bölümü itibarlı meslekler arasında ve yüksek maaşlar alan bir meslek ve ayrıca iş bulma yönünden avantajlı tek dezavantajı devlet kurumlarında Deniz brokerliği mezunları iş fırsatı bulunmaması fakat özel sektör bu eksikliği kapatmaktadır. Deniz brokerliği bölümü mezunları ve ya bölümü şu an okuyan kişiler bölüm hakkında tecrübelerini tercih edecek adaylara yol göstermek amaçıyla yorumlara ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda bölümü tercih edecek adaylar merak ettikleri konuları yazabilirler.
Deniz Brokerliği nedir, Deniz Brokerliği puan türü, Deniz Brokerliği ne iş yapar, Deniz Brokerliği maaşları, Deniz Brokerliği İş imkanları bu şekildedir. fikirlerinizi yorumlara yazabilirsiniz. 
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.