[AY'IN EN ÇOK OKUNANLARI]$type=carousel$cols=3$color=#e74c3c$ico=1

Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi Bölümü Nedir Ne İş Yapar Maaşları

PAYLAŞ:

Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi Bölümü Nedir Ne İş Yapar Maaşları İmkanları Olanakları Görevleri DGS geçiş bölümleri atamaları

Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi Bölümü Nedir Ne İş Yapar Maaşları
Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi

Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi bölümü tanıtım ve bölüm hakkında tüm merak edilen konuları yani Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi bölümü nedir, Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi bölümü puan türü, Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi bölümü ne iş yapar, Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi bölümü imkanları, Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi bölümü DGS geçiş bölümleri ve Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi maaşları gibi konuları bir araya getirdik. 2 Yıllık Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi bölümü öncelikle önlisans sağlık bölümüdür. Yeni açılmış bölüm henüz mezunu bulunmamakta. Bölümü tercih edecek olan adaylar ilk mezunlardan olması avantaj sağlayacağını düşünüyoruz bilindiği üzere covid-19 salgınında Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi gibi konuların önemini görerek öğrendik. Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi bölümü Şu an için Hacettepe Üniversitesinde eğitim vermeye başlayacak ilerleyen zamanlarda bir çok üniversitede bölümün açılacağı söyleyebiliriz.

Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi önemini salgın hastalıklarda bulaşma hızının yüksek olduğu covid-19 hastalığında gördük bu yüzden bu konuda eğitimli personel yetiştirilmesi için bakanlık onayı ile YÖK tarafından bölümün eğitimi başlayacak. Bölümün tanıtımına başlamadan önce “Dezenfeksiyon Nedir“,”Sterilizasyon Nedir”, “Antisepsi Nedir” bunları öğrenelim.

Dezenfeksiyon Nedir?

Cansız cisimlerin üzerinde bulunabilecek hastalık yapma riski taşıyan bakteri, parazit ve virüs gibi mikroorganizmaların çeşitli kimyasallar ile azaltılması ve ya tamamen ortadan kaldırılması işlemidir.

Sterilizasyon Nedir?

Herhangi bir ürünün üzerinde bulunan tıbbi aletler, cihazlar, pansuman aletlerinin ve aklınıza gelebilecek her şeyin mikroplardan kesin suretle arındırmaktır.

Antisepsi Nedir?

Vücudumun herhangi bir yerinde hastalık yapma riskine karşı korumak için mikropları kesin şekilde etsiz hale getirmektir.

Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi Bölümü Nedir - Hakkında Bilgi

Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi Bölümü Özel, Üniversite ve Kamu Hastanelerinde tüm tıbbi cihaz ve araç-gereçlerin kullanmadan önce Sterilizasyonu yapacak, Kullanılmış olan cihaz ve araç-gereçleri steril hale getirecek ve bütün tıbbi cihaz ve aletleri gerektiği şekilde muhafaza edecek aynı zamanda yaptığı işlemleri kayıtlarını tutacak olan sağlık teknikeri yetiştiren 2 yıllık önlisans programıdır.

Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi Puan Türü - Gireceği Sınavlar Hangileri 

Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Bölümünü tercih edecek olan adaylar YKS’nin ilk oturumu TYT puan türü ile tercih yapabilir. Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi bölümü için girmeniz gereken tek sınav TYT’dir. Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Bölümü 2 yıllık bir bölümdür. Bölümde staj yapılmaktadır.

Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi İmkanı - Olanakları

Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Bölümünden başarılı şekilde mezun olan kişiler “ Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Teknikeri” ünvanına sahip olur. Bölümden mezun olan kişiler kamu kurum kuruluşları ve özel sektörde iş imkanı yakalar. Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi imkanları şu şekildedir.
 • Özel Hastaneler 
 • Devlet Hastaneleri
 • Üniversite Hastaneleri
 • Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezleri
 • Temizlik Ürünü Üretimi Yapılan Yerler.

Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi Ne iş yapar - Görevleri 

Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Bölümü kamu kurumlarında ve özel sektörde iş imkanlarına sahiptir. Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi ne iş yapar, görevleri nedir sorusuda şu şekildedir.

 • Devlet, özel, üniversite ve diş sağlığı merkezi hastanelerinde her türlü araç-gereç cihazı tanır.
 • Hastanedeki kullanılan ve ya kullanmadan önceki tüm aletlerin cihazların temizliğini yapar
 • Zimmetinde bulunan cihazların sayımlarını yapar arazılarını bildirir.
 • Belli zamanlarda hastanedeki cihazların balımını üstlenir.
 • Araç-gereç gibi aletleri muhafaza edecek şekilde paketler
 • Kullanılmış ve ya kullanılmadan önce alet ve cihazları Sterilizasyon işleminden geçirir.
 • Kullanılan ve ya kullanılmayan aletleri depolar
 • Tüm yaptığı işleri kayıt altına alır.

Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi Bölümü Maaşları Ne Kadar - Kazançları

Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Maaşları kamu kurumlarına şu an bölüm yeni olmadından dolayı personel bulunmamaktadır. Fakat ortalama bir sağlık çalışanı aldığı maaşla denk olacağından Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Teknikeri maaşları 3500-4000 tl civarında olacaktır. Özel sektörde yerine ve çalıştığı ortama göre maaşlarında değişkenlik olabileceği gibi ortalama alacakları maaş 3000-3500 tl olacaktır.

Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri - DGS Geçiş Yapabileceği bölümler 

Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Bölümü yeni ve mezun vermemiş bir bölüm dikey geçiş bölümleri sağlık bölümlerinden oluşmaktadır. Lisans sağlık bölümlerine Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi DGS ile geçiş bölümleri şunlardır.
 • Acil Yardım ve Afet Yönetimi 
 • Biyoloji 
 • İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Sağlık Yönetimi

Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi Bölümü Dersleri - Dönem Dersi

Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Bölümü 2 yık 4 dönem bahar ve güz olarak eğitim vermektedir. Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Bölümü Dersleri zor mu kolay mı sorusu bölüm sağlık bölümü bilmediğiniz terimler farklı dersler içerikleri oluşturuyor. Bunun yanında bilmediğiniz cihazlar farklı araç-gereçler bulunuyor.Bu sebepten dersler zor gelebilir fakat Zaman içinde terimlere alışmanız durumunda kolay gelmeye başlayacaktır. Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Dersleri şunlardır.

Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi 1. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Temel İngilizce, Temel Mikrobiyoloji, Dezenfektanlar, Sterilizasyon ve Dezenfeksiyonda Kavramlar, Cerrahi Setlerin Tanınması, Sterilizasyon Süreci Tanımlanması, Sterilizasyon ve Dezenfeksiyonda Biyogüvenlik, Türk Dili.

Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi 1. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Temel İngilizce, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Endoskopların Tekrar Kullanıma Hazırlanması, Sterilizasyon ve Dezenfeksiyonda Standartlar, Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon Uygulamaları, Sterilizasyonda Paketleme Materyalleri, Diş Hekimliğinde Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon, Düşük Isı Sterilizasyon Yöntemleri, Türk Dili.
Seçmeli Dersler: Biyomedikal Teknoloji, Mikrobiyolojik Tanı Yöntemleri, İlk Yardım.

Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi 2. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Otaklav, Staj

Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi 2. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Merkezi Sterilizasyon Ünitesi Yapılanması, Enfeksiyon Hastalıkları, Staj

Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi Atamaları - KPSS 

Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Bölümü henüz yeni ve mezunu bulunmayan bir bölüm bundan dolayı KPSS ataması bulunmuyor. İlerleyen zamanda bölüm mezunları için için kontenjan açılacağını düşünüyoruz.

Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi Bölümü  Nasıl - Yorumları

Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Bölümü henüz yeni bölüm ve mezun henüz vermemiş aynı zamanda sağlık bölümü olması büyük bir avantaj ve ülkemizin sağlık sektörüne büyük adımlar atması Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Bölümünün önü açık olduğunu çıkarabiliriz. Bunlar bizim düşüncemiz ne olacağı sadece tahmin edebiliriz.

Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Bölümünü şu an okuyan kişiler bölüm hakkımda tecrübelerini yorumlara yazmasını bekliyoruz.

YORUMLAR

BLOGGER: 12
 1. 250 puanla buraya yerlesebilr miyim

  YanıtlayınSil
 2. 220 puanla yerleşebilir miyim

  YanıtlayınSil
 3. hacettepe 242 puanla yerelişrsek süper olur sizce yerleşebilirmiyim?

  YanıtlayınSil
 4. Bu bölüme yerleşen var mı ?

  YanıtlayınSil
 5. her şey muamma ülkede belirsizlikler hep var risk almak lazım hayatta hangi bölümün atanması var diye düşünmek lazım o yüzden dezavantaj da olabilir avantajda önemli olan sevmek

  YanıtlayınSil

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,260,4 YILLIK BÖLÜMLER,177,AÖF BÖLÜMLERİ,17,DGS,238,GENEL,20,KONU ANLATIMI,1,KPSS,1,KPSS PUANLARI,212,MAAŞLAR,6,MESLEK REHBERİ,4,MİS,3,ÖĞRENCİLERE TAKTİKLER,3,REHBERLİK,8,TYT,5,TYT PUANLARI,165,ÜNİVERSİTESİLER,8,YGS-LYS REHBERİ,1,
ltr
item
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi: Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi Bölümü Nedir Ne İş Yapar Maaşları
Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi Bölümü Nedir Ne İş Yapar Maaşları
Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi Bölümü Nedir Ne İş Yapar Maaşları İmkanları Olanakları Görevleri DGS geçiş bölümleri atamaları
https://1.bp.blogspot.com/-rWgiUNl5v9I/Xvq1HUQyJdI/AAAAAAAAFDU/Dc2TKRt-fokdsQgu1yCFnxIdHqSOr8HEQCK4BGAsYHg/w320-h178/FB9B2629-E5AE-44E9-AFDD-C5315C97A95F.jpeg
https://1.bp.blogspot.com/-rWgiUNl5v9I/Xvq1HUQyJdI/AAAAAAAAFDU/Dc2TKRt-fokdsQgu1yCFnxIdHqSOr8HEQCK4BGAsYHg/s72-w320-c-h178/FB9B2629-E5AE-44E9-AFDD-C5315C97A95F.jpeg
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi
https://www.universiterehberi.org/2020/06/dezenfeksiyon-sterilizasyon-ve.html
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/2020/06/dezenfeksiyon-sterilizasyon-ve.html
true
1164847078140124939
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Yayın Bulunmadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE DEVAMINI OKU Cevapla Cevaplama İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aramanıza uygun bir yayın bulunamadı Ana Sayfaya Geri Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şİmdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftayı geçmiş Takipçiler Takip Et BU YAYIN ÖZELDİR Açmak için lütfen paylaşın. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy