DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü Nedir Ne İş Yapar Maaşları

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü Nedir Ne İş Yapar Maaşları
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri bölümü tanıtım yazımız bölüm hakkında her yönü ile Tıbbi Görüntüleme Teknikleri nedir, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri puan türü, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri ne iş yapar, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri maaşları ve Tıbbi Görüntüleme Teknikleri dikey geçiş bölümleri gibi konuları kapsamaktadır. Bölüm iki yıllık önlisans sağlık bölümleri arasındadır. Bölümü tercih edecek adaylar için rehberlik niteliğinde olacak yazımız siz sevgili üniversite adayları için yol göstermek için hazırlanmıştır. 

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü Nedir - Hakkında Bilgi

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü; sorumlu olduğu cihazların bakımı, onarımı, tadilatı ve arızalı cihazların bildirimini yapıp yanı sıra hastaların radyolojik incelemelerde bilgilendirme yapan aynı zamanda hastanın mahremiyetini gizleyen yapılan tüm işlerin kaydını tutan, arşivleyen meslek elamanı yetiştiren önlisans bölümüdür. Tıbbi Görüntüleme Teknikleri mezunları”tıbbi görüntüleme teknikeri “ ünvanına sahip olur.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü Puan Türü - Gireceği Sınavlar Hangileri 

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümünü tercih edecek olan adaylar YKS’nin birinci oturumu TYT’nin puan türüne göre tercihlerini yapabilir. Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü için girmeniz gereken tek sınav TYT’dir. Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü 2 yıllık bir bölümdür. Bölümü tercih edecekler 150 baraj puanını geçmesi gerekmektedir. Bölümü okuyanlar staj yapmaktadır.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü Ne İş Yapar -İş Görevleri

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Ne iş yapar sorunuza gelirsek kullandıkları radyolojik cihazlar temel işlerini oluşturmakta ve genel olarak sağlık sektörende çalışmaktadır. Tıbbi Görüntüleme Teknikleri görevi şunlardır;

 • Radyografi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans, mamografi, angiografi, nükleer tıp, radyoterapi simülasyon, kemik minarel dansitometre görüntülemelerini yapar.
 • Radyolojik incelemeler için cihazı hazırlar
 • Hastaları radyolojik tetkik için uygun hale getirir
 • Hastalara tedavi uygular ve bu süre zarfında hastalarını kontrol eder
 • Kullandığı cihazın bakım, onarım, temizlik ve tadilatını yapar
 • Arızalı cihazları biyomedikal bölümüne bildirir.
 • İnceleme görüntülerini hazırlar ve muhafaza eder.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü İmkanları -Çalışma Alanları

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Kamu kurum ve kuruluşlarında Ve özel sektörde iş bulma imkanına sahip bir bölümdür. Tıbbi Görüntüleme Teknikleri bölümleri çalışma alanları genel olarak sağlık sektörüdür. Kpss önlisans atamaları için yeterli puanı almanız halinde kamuda çalışma fırsatı bulabilirsiniz. Tıbbi Görüntüleme Teknikeri İmkanları Şunlardır.
 • Devlet Hastaneleri
 • Özel Hastaneler
 • Üniversiteler
 • Özel Tıp Merkezleri
 • Görüntüleme Merkezleri
 • Nükleer Tıp ve Radyoterapi Bölümlerinde 

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Maaşı Ne Kadar - Kazançları Nedir

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri maaşları kamu kurumlarında çalışan Tıbbi Görüntüleme Tekniker Maaşı 4200-4500 tl civarındadır. Bu kazanç ile ek ödeme eş ve çocuk parası ile tıbbi görüntüleme tekniker maaşına 200-250 tl eklenmektedir.
Özel Sektörde ise tıbbi görüntüleme teknikeri maaşları daha düşük seviyelerde 3000 ile 3500 tl civarında olmaktadır.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Dikey Geçiş Bölümleri - DGS Geçiş

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Dikey Geçiş Bölümleri yani 2 yıllık bölümden 4 yıllık lisans bölümüne geçiş yapabileceğimiz bölümlerdir.Bu bölümlere DGS’den isteninen puanı almanız durumunda geçiş hakkı kazanabilirsiniz. Tıbbi Görüntüleme Teknikleri DGS geçiş bölümleri şunlardır.
 • Hemşirelik 
 • Hemşirelik Ve Sağlık Hizmetleri

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Atamaları - KPSS Puanı

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Kamu kurum ve kuruluşlarına Kpss puanı ile atana bilir. Bu atamalar genellikle Sağlık Bakanlığı bünyesine röntgen teknikeri alımında gerçekleşmektedir. Tıbbi görüntüleme Teknikleri Kpss puanları ve ya Röntgen teknikeri Kpss Puanları 87 ve üzeridir. 

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü Dersler - Okutulan Dersler

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü dersler konusuna gelirsek genellikle sorulan sorular Tıbbi Görüntüleme Teknikleri dersleri zor mu oluyor. Bölüm dersleri sağlık konularının ağırlıklı olması sebebi ile bilmediğiniz kelime içerikli konular olacağı gibi aynı zamanda öğrendikçe hoşunuza gidecek konular bulunmakta şöyle ki Tıbbi Görüntüleme Teknikleri bölümü dersleri (tıbbi görüntüleme, Anatomiye giriş, tıbbi biyoloji, tıbbi terminoloji, nükleer tıp, radyasyon fiziği, radyolojik anatomi, radyasyon güvenliği ve radyasyondan korunma, fizyoloji, farmakoloji, Klinik uygulamalar, + seçmeli dersler ve staj) alan dersleri okutulmaktadır.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü Yorumları

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü hakkında bilgiler vermeye çalıştık bölüm kpss iyi imkanları güzel bir bölüm bizim paylaşımlarımız (Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü nedir, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü ne iş yapar, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri imkanları, Tıbbi Görüntüleme Teknikeri maaşı, Röntgen tekniker maaşları, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü dersleri) gibi konularda bilgi aktardık. Fakat Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümünden mezun olmuş ve ya bölümü şu an okumakta olan kişilerden bölüm tecrübelerini yorumlara yazmasını bu sebeple tercih edecekler merak ettikleri konuları daha detaylı öğrenmelerine sebebiyet verir. Tercih edecek adaylar merak ettikleri konuları yorumlara ekleyebilirsiniz.
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.