[AY'IN EN ÇOK OKUNANLARI]$type=carousel$cols=3$color=#e74c3c$ico=1

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları

PAYLAŞ:

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları Puan Türü Atamaları

 
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları
Beden Eğitimi ve Spor Programı (Besyo) olarak da bilinen Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüülkemizde en çok tercih edilen bölümler arasında yer almaktadır. Bu bölümden mezun olanlar farklı iş dallarında çalışıyor olsa bile, genellikle bu bölüm mezunlarının Beden Eğitimi Öğretmenliği yaptığı görülür.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü tercih edenler genellikle sporla ilgili olan bireylerdir. Spor yapmaktan hoşlanan bireylerin tercih ettiği bu bölümden mezun olanlar, seçtikleri spor branşının antrenörü olma unvanına sahip olurlar. 
Hayatında sporu vazgeçilmez bir noktaya koyanlar için Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü en uygun bölüm olarak nitelendirilebilir. Bu bölümden mezun olduktan sonra eğer öğretmenlik yapılmak isteniyorsa, önce KPSS’yegirilmesi ve gereken puanın alınması istenir. Öğretmen olmak istemeyen bireyler, sporla direkt bağlantısı olan birçok işte çalışabilirler.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Puan Türü

Günümüzde Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü puan türü ne diye bakıldığında bu bölümü okumak isteyen öğrencilerin öncelikle TYT sınavına girmeleri gerektiği görülür. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü puan türü TYT’den alınan ham puandır. Bu puan ile istenilen üniversitenin BESYO bölümü tercih listesine eklenebilir. Ünversiteye göre alınması gereken puan değişiklik gösterir. Her üniversitenin her bölümü için taban ve tavan puanları vardır. İstenilen üniversiteye gidebilmek için alınması gereken en düşük puan, bu üniversitenin belirlediği taban puandır. Bazı üniversitelere, 150 barajı ile bile girebilmek mümkündür. Bu nedenle Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü’ne girmeniz üniversite sizden sadece TYT puanı istiyorsa zor değildir.
Bazı üniversiteler, TYT puanına ek olarak, sportif geçmişi göz önünde bulundurur ve bunu da hesaba katarak başvuruları değerlendirir.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü için Hangi Sınavlara Girilmeli

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Puan Türü Türkiye'deki bütün üniversiteler Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümüne öğrenci alımını YKS,nin birici ve ikinci oturumu TYT(temel yeterlilik testi) AYT(alan yeterlilik testi) puan türleri ile tercih yapılmaktadır.TYT ve AYT puan türüne sahip olarak Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünü tercih etmek isteyen öğrencilerin YKS’nin ilk oturumu olan TYT’den 150 ve üzeri puan alarak 2. Oturuma giriş hakkı kazanmaktadırlar 2. Oturum AYT sınavıdır. Kısacası Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Tercih Edecek Adaylar TYT ve AYT sınavlarına girmeleri ve bölüm için yeterli puanı almaları gerekmektedir. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği 4 yıllık bir bölümdür.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü İş İmkanı, İş Olanakları ve Çalışma Alanları

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü’nün çalışma alanları bilinenin aksine oldukça fazladır. Genellikle bu bölümden mezun olduktan sonra iş bulmak zor denilse de sanıldığı kadar zor değildir. Bazen öğrencilik döneminde bile çeşitli kulüplerde yardımcı antrenör, hakem gibi mevkilerde çalışmak mümkün olabilir.
Mezun olduktan sonra öğrenciler genellikle Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü iş imkanları KPSS’den alınan puanla birlikte artar. Öğretmenlik için mezuniyet sonrasında KPSS sınavına girilmesi gerekir. Gerekli puanın alınması halinde de atama gerçekleşir ve Beden Eğitimi Öğretmeni olarak işe başlanır. Bunun dışında özel bir okulda sözleşmeli olarak da öğretmenlik yapılabilir.
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü DGS İle Geçişi Olan Bölümler

Spor yönetimi DGS geçiş bölümleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Üniversitelerin ilgili fakültelerinden iki yıllık Spor Yöneticiliği bölümlerinde okuyan öğrenciler DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile ön lisans eğitimlerini lisansa tamamlayabilirler. Ancak her üniversitenin DGS ve yatay geçiş şartları farklılık gösterecektir. 
DGS ile Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne geçiş yapabilen bölümler arasında Spor Yöneticiliği yer alır. Rekrasyon, Antrenörlük vb. bölümler de en çok geçiş yapılan bölümler arasında yer almaktadır. 

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Mezunu Maaşları Ne Kadar?

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü maaşlarıyapılan işle birlikte değişiklik gösterir. Yapılan işin yanında öğretmenlik için bir devlet okulunda mı yoksa özel bir okulda mı çalışılıp çalışılmadığı da önemlidir. Bu nedenle bu bölümden mezun olduktan sonra kazanılacak parayla ilgili net bir rakam vermek doğru değildir. Genel bir şey söylenmesi gerekirse de öğretmenlik dışındaki meslekler ortalama 2 bin 500 – 3 bin TL maaş verirler. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünden mezun olanların maaşlarıkuruma göre değişiklik gösterse de genellikle bu aralıktadır.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü KPSS Taban Puanı

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü KPSS taban puanı her yıl değişmektedir. Bu nedenle bu sınava girecek olanların bunu girecekleri yıla göre değerlendirmeleri gerekir. Bir önceki yılın puanına bakılarak, doğru bir bilgiye ulaşılamaz. Örneğin 2019 yılında Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü atama puanı 76’ydı. Fakat güncel olarak Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü KPSS taban puanına bakıldığında, Ocak itibariyle puanın 78’e yükseldiği görülür.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Yorumları, Bölümü Nasıl, İyi Mi, Geleceği Var mı?

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü hakkında yapılan yorumlar genellikle bu bölümde iş bulmanın zor olduğuna yönelik oluyor. Genel olarak bu durum birçok bölüm için geçerli ve aslında bu bölümde iş bulmak, KPSS puanına bakıyor. Bu nedenle Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü iş imkanlarının birçok bölüme göre daha fazla olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu bölümde iş bulmak için KPSS’den yeterli puanı çekmek ve atama için tercih yapmak gerekiyor. Bununla birlikte tercih edilmesi halinde, bu bölümden mezun olanlar antrenörlük ve buna benzer meslek dallarını da düşünebilirler.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,260,4 YILLIK BÖLÜMLER,177,AÖF BÖLÜMLERİ,17,DGS,238,GENEL,20,KONU ANLATIMI,1,KPSS,1,KPSS PUANLARI,212,MAAŞLAR,6,MESLEK REHBERİ,4,MİS,3,ÖĞRENCİLERE TAKTİKLER,3,REHBERLİK,8,TYT,5,TYT PUANLARI,165,ÜNİVERSİTESİLER,8,YGS-LYS REHBERİ,1,
ltr
item
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları Puan Türü Atamaları
https://1.bp.blogspot.com/-AaVjV47_TTQ/X0FLknwbfWI/AAAAAAAAFdo/PvuHl6SM-dMym2lKgF-qF7pT83EL5r3EQCNcBGAsYHQ/w320-h149/AC90B739-AD2F-43D1-8D3A-0F2D4CC4C96B.jpeg
https://1.bp.blogspot.com/-AaVjV47_TTQ/X0FLknwbfWI/AAAAAAAAFdo/PvuHl6SM-dMym2lKgF-qF7pT83EL5r3EQCNcBGAsYHQ/s72-w320-c-h149/AC90B739-AD2F-43D1-8D3A-0F2D4CC4C96B.jpeg
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi
https://www.universiterehberi.org/2020/08/beden-egitimi-ve-spor-ogretmenligi.html
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/2020/08/beden-egitimi-ve-spor-ogretmenligi.html
true
1164847078140124939
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Yayın Bulunmadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE DEVAMINI OKU Cevapla Cevaplama İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aramanıza uygun bir yayın bulunamadı Ana Sayfaya Geri Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şİmdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftayı geçmiş Takipçiler Takip Et BU YAYIN ÖZELDİR Açmak için lütfen paylaşın. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy