[AY'IN EN ÇOK OKUNANLARI]$type=carousel$cols=3$color=#e74c3c$ico=1

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları

PAYLAŞ:

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları Puan Türü Çalışma Alanları

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü günümüzde en popüler bölümler arasında yer almaktadır. Teknolojinin günden güne hayatımızda daha da büyük bir yer edinmesine bağlı olarak, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümütercih listelerinde daha fazla yer almaya başladı ve geleceğin meslekleri arasında gösteriliyor. Bu nedenle Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü puanları da buna göre şekilleniyor.

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü  Nedir?

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü  hakkında bilgi edinmek istendiği zaman, bu bölüme dair pek çok bilgiye ulaşmak mümkün. Çünkü günümüzde en çok tercih edilen ve hakkında bilgi edinmek istenen bölümlerin başında geliyor. Bilgisayar, günümüzde hayatlarımızda çok önemli bir yer tutuyor. Aynı şekilde yazılım da teknolojinin vazgeçilmezleri arasında. Bu nedenle Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü  okumak, mezuniyet sonrası işsiz kalma olasılığını en aza indiriyor. Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü mezunu kişiler, teknolojik aletlerle ilgili bir işi yapmak, bir sorunu çözmek için bilgisayar donanımını ve yazılımını kullanıyor.

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü Puan Türü

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü  puanı sayısal üzerinden değerlendirilmektedir. Bu bölüme girebilmek için sayısal çıkışlı olmanın yanı sıra, üniversite sınavında da sayılsa puanın yüksek olması beklenir. Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü  puan türü sayısal olduğu için, tercih etmek istediğiniz üniversitelerin, bu bölüm için belirlediği sayısal taban puanına bakarak, hangi üniversitelere girebileceğinizi görebilirsiniz.
Her üniversitenin bölüm için belirlediği taban puan birbirinden farklıdır. Bu nedenle gitmek istediğiniz üniversitenin puanına bakmanız ve buna göre tercih listenizi şekillendirmeniz gerekir. Kendi çektiğiniz puan taban puanına yakın olan üniversiteleri yazarak, bölümü kazanmayı garanti edebilirsiniz. 

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü için Hangi Sınavlara Girilir

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Puan Türü Türkiye'deki bütün üniversiteler Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümüne öğrenci alımını YKS,nin birici ve ikinci oturumu TYT(temel yeterlilik testi) AYT(alan yeterlilik testi) puan türleri ile tercih yapılmaktadır.TYT ve AYT puan türüne sahip olarak Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümünü tercih etmek isteyen öğrencilerin YKS’nin ilk oturumu olan TYT’den 150 ve üzeri puan alarak 2. Oturuma giriş hakkı kazanmaktadırlar 2. Oturum AYT sınavıdır. Kısacası Cevher Hazırlama Mühendisliği Tercih Edecek Adaylar TYT ve AYT sınavlarına girmeleri ve bölüm için yeterli puanı almaları gerekmektedir. Cevher Hazırlama Mühendisliği 4 yıllık bir bölümdür.

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü İş İmkanı, İş Olanakları ve Çalışma Alanları

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü ‘nün sunduğu iş imkanları diğer bölümlerle kıyaslandığında oldukça fazladır. Çünkü bu bölüm mezunlarına günümüzde oldukça fazla ihtiyaç duyulur. Bilgisayar ve yazılım bilen kişi sayısının az olması, bu bölümden mezun olanların hemen iş bulabilmesini sağlıyor. Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü   iş imkanları buna bağlı olarak yüksek denilebilir.
Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü  mezunları, teknolojiyle ilgili olan birçok alanda çalışma şansına sahip olurlar. Teknolojik aletlerin neredeyse hepsi yazılım sayesinde çalışabilir. Bu nedenle bu tarz eşyalar üreten markalar, bilgisayar ve yazılım mühendislerine ihtiyaç duyarlar.  Genel olarak çalışma alanlarının, teknolojinin başrol olduğu yerler olduğu söylenebilir.

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü DGS İle Geçişi Olan Bölümler

Bilgisayar mühendisliği DGS ile geçiş kabul etmektedir. Ancak Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümün’eüniversitelerin 2 yıllık önlisans programlarından geçiş yapacak öğrencilerin daha önce ön lisanslarını ilgili bölümlerde tamamlamış olmaları şartı aranacaktır. Önlisans iki yıllık Bilgisayar Programcılığı Bölümü mezunları Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile başarı sağlamalarının ardından bu bölüme geçmeye hak kazanacaktır. DGS ile Bilgisayar ve Yazlım Mühendisliği Bölümüne geçiş yapabilen ön lisans iki yıllık bölümler:

• Bilgisayar Programcılığı
• Bilgisayar Operatörlüğü
• Bilgisayar Teknolojisi 
• Bilgisayar Donanımı 
• Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri
• Bilgisayar Teknolojileri ve Yönetimi 
• Mobil Teknolojileri 
• İnternet ve Ağ Teknolojileri 
• Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği 
• Bilgi Güvenliği Teknolojisi vb. 

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü Mezunu Maaşları Ne Kadar?

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü mezunlarının aldığı maaş, ülke ortalamasına göre oldukça iyidir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu işi yapabilecek kişi sayısının yüksek olmamasına bağlı olarak, alınan maaş da yükseliyor. 2020 yılında Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü’nden mezun olanların maaşları en az 6 bin TL’dir. Bu maaş evli olup olmadığınıza, çocuğunuz olup olmadığına bakılarak yükselebilir. 6 bin TL, bekar ve çocuksuz bireyler için verilen ortalama maaştır. 

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü KPSS Taban Puanı

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü için KPSS puanıgerekmemektedir. KPSS puanı genellikle devlet kurumlarında çalışacak bireylerin alması gereken bir sınav puanıdır. Söz konusu bölümde KPSS’ye girmek gibi bir şart yoktur. Bu nedenle Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü  atama puanı yoktur. 

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü Yorumları, Bölümü Nasıl, İyi Mi, Geleceği Var mı?

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü ilerleyen yıllarda şimdi olduğu gibi rövaşta olacak bölümler arasında sayılabilir. Teknolojinin her geçen gün ilerliyor olmasına ve yazılıma ve bilgisayarlara daha çok ihtiyaç duyuluyor olmasına bağlı olarak, gelecekte de ihtiyaç duyulan meslekler arasında yer alacak. Bu nedenle şimdi Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü  tercih edenleri gelecek için de avantajlı grup arasında görülüyor.

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü ilgili Sorular?

Soru: Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Hangi Üniversitelerde Var?
Cevap: Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü Bulunan Üniversiteler şunlardır; 
-Fırat, Karadeniz, Kırklareli, Manisa Celal Bayar, Samsun gibi
Devlet Üniversitelerinde Bilgisayar ve yazılım mühendisliği bölümü bulunur.

-Altınbaş, Atılım, Bahçeşehir, Beykent, Beykoz, Çankaya, Doğuş, Işık, İstanbul Aydın, Okan, İstinye, Maltepe, Üsküdar, Yaşar, Ada Kent 
Gibi Vakıf Üniversitelerinde  Bilgisayar ve yazılım mühendisliği bölümü bulunur.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,260,4 YILLIK BÖLÜMLER,177,AÖF BÖLÜMLERİ,17,DGS,238,GENEL,20,KONU ANLATIMI,1,KPSS,1,KPSS PUANLARI,212,MAAŞLAR,6,MESLEK REHBERİ,4,MİS,3,ÖĞRENCİLERE TAKTİKLER,3,REHBERLİK,8,TYT,5,TYT PUANLARI,165,ÜNİVERSİTESİLER,8,YGS-LYS REHBERİ,1,
ltr
item
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi: Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları
Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları
Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları Puan Türü Çalışma Alanları
https://1.bp.blogspot.com/-JpO_Pd6ulbM/X0Ho-YtMHJI/AAAAAAAAFd8/zPabjbqk-IwxbM5-YXK9YLhLUNPBqMUPQCNcBGAsYHQ/w320-h188/172DC410-922C-459F-8601-43C9B20EAF61.jpeg
https://1.bp.blogspot.com/-JpO_Pd6ulbM/X0Ho-YtMHJI/AAAAAAAAFd8/zPabjbqk-IwxbM5-YXK9YLhLUNPBqMUPQCNcBGAsYHQ/s72-w320-c-h188/172DC410-922C-459F-8601-43C9B20EAF61.jpeg
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi
https://www.universiterehberi.org/2020/08/bilgisayar-ve-yazlm-muhendisligi-bolumu.html
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/2020/08/bilgisayar-ve-yazlm-muhendisligi-bolumu.html
true
1164847078140124939
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Yayın Bulunmadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE DEVAMINI OKU Cevapla Cevaplama İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aramanıza uygun bir yayın bulunamadı Ana Sayfaya Geri Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şİmdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftayı geçmiş Takipçiler Takip Et BU YAYIN ÖZELDİR Açmak için lütfen paylaşın. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy