DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü Nedir? İş İmkanları Maaşları

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü Türkiye’de yeni yeni kendisini göstermeye başlayan bölümler arasında yer alıyor. Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü deniz taşımacılığı için oldukça önemlidir. Deniz yolu kullanılarak yapılan taşıma işlemlerine, bu bölümden mezun olanlar bakmaktadır.

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü Nedir?

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü hakkında şimdilik oldukça az bilgi vardır. Çünkü bu bölüm ülkemizde yavaş yavaş kendisini göstermeye başlayan bölümler arasında yer alır. Deniz nakliyesi söz konusu olduğunda, bu işin tamamı deniz üzerinden yürütülmez. Deniz nakliyesinde karada da yönetilmesi ve yoluna konulması gereken birtakım işler vardır. Bu nedenle bu işlerden sorumlu birisine ihtiyaç duyulur. Bu konuda yardımına başvurulacak kişiler, Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü mezunlarıdır. Yola çıkacak olan malların kontrolü, gemilere yüklenmesi ve buna benzer tüm işlerden bu bölümden mezun olan kişiler sorumlu olmaktadır.

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü Puan Türü

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü’nün olduğu üniversiteler bu bölüme öğrencileri eşit ağırlık puanları ile kabul ediyor. Bu bölüm Türkiye’de şu an için sadece 6 üniversitede var ve her üniversitenin giriş için istediği puan farklı. Fakat öğrencilerin puanını yüksek tutması gereken bölüm, eşit ağırlık bölümü. Devlet üniversiteleri arasında bu bölüm için en yüksek puanı İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi isterken, en düşük puanı da Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi istiyor. Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü puan türü olan eşit ağırlık puanınıza göre, diğer dört üniversite ile birlikte 6 üniversiteden birinde bu bölümü okuyabilirsiniz.

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü Tercih İçin Girilecek Sınavlar

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Türkiye'deki bütün üniversiteler Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi bölümüne öğrenci alımını YKS,nin birici ve ikinci oturumu TYT(temel yeterlilik testi) AYT(alan yeterlilik testi) puan türleri ile tercih yapılmaktadır.TYT ve AYT puan türüne sahip olarak Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Kısacası Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Tercih Edecek Adaylar TYT ve AYT sınavlarına girmeleri ve bölüm için yeterli puanı almaları gerekmektedir. Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi 4 yıllık bir bölümdür.

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü İş İmkanı, İş Olanakları ve Çalışma Alanları

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü mezunlarının çalışma alanları denizcilikle ve deniz taşımacılığı ile ilgili iş yapan firmalardır. Bu firmaların tümünde bu bölümden mezun olanlar için uygun bir iş bulunabilir. Bu bölümden mezun olanların bir başka çalışma alanı da devlete bağlı kurumlar olabilir. Bu kurumlardan birinde çalışmak için, Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı firmaların hangileri olduğuna dair bir araştırma yapılması gerekir. 

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü iş imkanları kısıtlı değildir. Hem devlet hem de özel firmaların birçoğunda rahat bir şekilde iş bulunabilir. Deniz taşımacılığına bağlı olan limanlarda da iş bulmak mümkündür.
Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü DGS İle Geçişi Olan Bölümler

Deniz ve Liman İşletmeciliği DGS puanları nedeniyle üniversitelerin iki (2) yıllık ön lisans programlarından mezun olan ve Denizcilik Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin en sık tercih ettiği bölümler arasında yer almaktadır. Üniversitelerin ve fakültenin belirlemiş olduğu dikey geçiş şartlarına göreDeniz İşletmeciliği ve Yönetimi bölümüne geçiş yapılacak ön lisans programları:

• Deniz Ulaştırma ve İşletme 
• Deniz Brokerliği
• Deniz Ulaştırma ve İşletme 
• Denizcilik
• Makine İşletme
• Marina ve Yat İşletmeciliği
• Yat İşletme ve Yönetimi 
• Yat Kaptanlığı
• Yatçılık ve Yat İşetletmeciliği
• Gemi Makineleri İşletmeciliği

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü Mezunu Maaşları Ne Kadar?

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü mezunlarının aldığı maaş, çalışma süresine göre değişiklik gösteriyor. Yeni mezun birisi işe başladığı zaman, genellikle ilk etapta asgari ücret ile işe başlıyor. Zaman içerisinde bu sektörde kalmaya devam eder ve sürekli aynı yerde çalışırsa, kişinin maaşı daha da yükselebiliyor.  Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü’nden mezun olanların maaşı ilk etapta ortalama 2500 - 3000 ₺ oluyor denilebilir. 

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü KPSS Taban Puanı

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü mezunları devlete bağlı çalışmak için öncelikle KPSS sınavına girmeliler. Devlete bağlı bir kurumda çalışmak için yapılan başvuruda bakılan şeylerden ilki, KPSS puanıdır. Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü atama puanı güncel olarak 90’dır. Devlete bağlı bir kurumda çalışmak için, KPSS’den en az 90 alınması gerekmektedir.

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü Yorumları, Bölümü Nasıl, İyi Mi, Geleceği Var Mı?

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü’nün geleceğiolduğunu ya da olmadığını söylemek pek mümkün değildir. Bu bölümden mezun olanlar, ithalat ve ihracat devam ettiği sürece iş bulmak da zorluk çekmezler. Deniz taşımacılığında önemli bir yer tutan Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü, şehir ve ülkeler arası nakliye işleri bitmediği sürece ölmeyecek bir meslek denilebilir.

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü İlgili Sorular?

Soru: Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü Kaç Yıllık?
Cevap: Deniz İşletmeciliği Ve Yönetimi 4 yıllık lisans bölümüdür.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.