[AY'IN EN ÇOK OKUNANLARI]$type=carousel$cols=3$color=#e74c3c$ico=1

Enerji Mühendisliği Bölümü Nedir? İş İmkanları Maaşları

PAYLAŞ:

Enerji Mühendisliği Bölümü Nedir? İş İmkanları Maaşları Puan Türü Yorumları

 
Enerji Mühendisliği Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları
Enerji Mühendisliği Bölümü’ne dair bilinenler oldukça azdır. Mühendislikler arasında belki de en az duyulanlardan birisinin Enerji Mühendisliği olduğu söylenebilir. Bu nedenle mühendislik okumak isteyen birisi, mühendisliğin hangi dalını  okumak istediği konusunda henüz bir fikir sahibi değilse, bakacağı bölümlerden birisi Enerji Mühendisliği Bölümüolacaktır. Enerji Mühendisliği Bölümü, mezun olduktan sonra oldukça önemli bir işi üstlenmenizi sağlayacak bir bölümdür.

Enerji Mühendisliği Bölümü Nedir?

Enerji Mühendisliği Bölümü hakkında söylenebilecek olan en net tanım dünya üzerinde yer alan tüm enerji kaynaklarının kullanılabilir hale getirilmesini sağlamadır. Dünya üzerinde yenilenebilen ve yenilemeyen olmak üzere ikiye ayrılan pek çok enerji kaynağı vardır. Her enerji kaynağı bu iki ana başlık altında toplanır. Enerji Mühendisliği Bölümü mezunları, bu enerji kaynaklarını bularak bunlar hakkında bilgi toplarlar. Daha sonra topladıkları bilgilerin hesaplamasını, uygulamasını, simülasyonunu, raporlamasını yaparak, enerjilerin kullanılabilir hale gelmesini sağlamaya çalışırlar. Tüm bunları yaparken, maliyetin en düşük seviyede kalmasını sağlamak da bu bölümden mezun olanların işidir.
Enerji Mühendisliği Bölümü’nde Makine Mühendisliği ve Elektrik Mühendisliği Bölümleri’nin mmüfredatında gösterilen bazı dersler de yer alır.

Enerji Mühendisliği Bölümü Puan Türü

Enerji Mühendisliği Bölümü’nün giriş puanı neredeyse tüm mühendisliklerde olduğu gibi sayısaldır. Mühendislik bölümleri genellikle sayılarla çok fazla iç içe olmayı gerektirmektedir. Bu nedenle mühendislik bölümlerine girmek için, kişilerin sayısal anlamda gelişmiş olması gerekir. Enerji Mühendisliği Bölümü puan türü de sayısaldır ve bu bölümü okuyacak bir kişinin, üniversite sınavında sayısal puanını yüksek tutması beklenir. Bu bölümü okuyacak öğrencilerin önce TYT sınavına girmeleri ve bu sınavdan aldıkları puanla AYT sınavına hak kazanmaları gerekir. Sonra AYT’den de gitmek istedikleri üniversiteye yetecek bir puan almaları istenir.

Enerji Mühendisliği Bölümü İçin Girilmesi Gereken Sınavlar

Türkiye'deki bütün üniversiteler Enerji Mühendisliği bölümüne öğrenci alımını YKS,nin birici ve ikinci oturumu TYT(temel yeterlilik testi) AYT(alan yeterlilik testi) puan türleri ile tercih yapılmaktadır.TYT ve AYT puan türüne sahip olarak Enerji Mühendisliği bölümünü tercih etmek isteyen öğrencilerin YKS’nin ilk oturumu olan TYT’den 150 ve üzeri puan alarak 2. Oturuma giriş hakkı kazanmaktadırlar 2. Oturum AYT sınavıdır. Kısacası Enerji Mühendisliği Tercih Edecek Adaylar TYT ve AYT sınavlarına girmeleri ve bölüm için yeterli puanı almaları gerekmektedir. Enerji Mühendisliği 4 yıllık bir bölümdür.
Enerji Mühendisliği Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları

Enerji Mühendisliği Bölümü İş İmkanı, İş Olanakları ve Çalışma Alanları

Enerji Mühendisliği Bölümü mezunları üniversiteyi başarıyla bitirdikten sonra Enerji Mühendisi unvanına sahip olurlar ve bu unvana sahip olduklarını gösteren diploma ile iş aramaya başlayabilirler. Enerji Mühendisliği Bölümü iş imkanları oldukça geniştir ve enerji sistemleri ve teknolojilerini kapsayan her yerde iş bulabilirler. Bu alanı kapsayan bazı kurumlara örnek vermek gerekirse;
  • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı
  • TCDD
  • Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü (MTA)
  • Bor Enstitüsü
  • Taş Kömürü İşletmeleri
  • Türkiye Petrolleri Arama Ortaklığı
  • BM Hidrojen Enstitüsü
  • Petrol İşleri Genel Müdürlüğü
  • Türk Petrol Rafineleri A.Ş.
  • Türkiye Atom Enerjisi Araştırma Kurumu
Bu ve bunun gibi birçok kurumda iş bulmak mümkündür. Bununla birlikte tercih edilmesi halinde, MED’de teknik öğretmen olarak da görev yapılabilir.

Enerji Mühendisliği Bölümü DGS İle Geçişi Olan Bölümler

Enerji mühendisliği DGS geçiş bölümleri sadece bu bölümle ilgili önlisans programlarından mezun olan öğrencileri kabul etmektedir. Enerji mühendisliği bölümüne en sık DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile geçiş yapılan bölüm ise 2 yıllık Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi bölümü olmuştur. Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi bölümüne sahip meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerinde okuyan öğrencilerin DGS sınavına girerek Enerji Mühendisliği bölümüne geçiş yapmaları mümkün olacaktır. DGS ile bu bölüme geçiş yapılan önlisans programları:

• Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 
• Doğalgaz ve Boru Hatları Teknolojisi 
• Doğalgaz ve Isıtma
• Doğalgaz Tesisat Teknolojisi
• Enerji 
• Gaz ve Tesisat Teknolojisi 
• Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği 
• Sıhhi Tesisat 


Termik Santrallerde Enerji Üretimi vb. Enerji Mühendisliği Bölümü Mezunu Maaşları Ne Kadar?

Enerji Mühendisliği Bölümü mezunlarının aldığı maaşlar, genellikle birbirine yakın maaşlardır. Bu bölümün mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel kurumlarda çalışabilirler. Maaşları da buna göre değişiklik gösterir. Enerji Mühendisliği Bölümü’nden mezun olanların maaşları, devlet kurumlarında 3500 – 4000 TL arasında değişmektedir. Özel sektörde çalışacak birisi de kıdemine göre 2500 – 4000 TL arasında maaş alır.

Enerji Mühendisliği Bölümü KPSS Taban Puanı

Enerji Mühendisliği Bölümü KPSS taban puanı çalışalacak olan kuruma göre değişmektedir. Fakat puanların oldukça yüksek olduğu söylenebilir. Bu bölümden mezun olan birisinin herhangi bir devlet kurumunda çalışmak için en az 86 puan alması gerekir. Enerji Mühendisliği Bölümü atama puanı, kuruma göre 99’a kadar çıkmaktadır. 

Enerji Mühendisliği Bölümü Yorumları, Bölümü Nasıl, İyi Mi, Geleceği Var Mı?

Enerji Mühendisliği Bölümü gelecek yıllar içerisinde de tercih edilebilecek ve aktif olabilecek bölümler arasındadır. Bu nedenle Enerji Mühendisliği Bölümü geleceği olan bölümler arasında gösterilebilir. Ayrıca iş bulma imkanı da yüksek olmasına bağlı olarak, tercih edilebilecek en iyi bölümler arasında gösterilir.

Enerji Mühendisliği Hangi Üniversitelerde Var

Enerji Mühendisliği Hangi üniversitelerde var sorunuza gelir isek bir çok devlet var vakıf üniversitesinde bölümün eğitimi verilmektedir. Enerji Mühendisliği Bölümü bulunan üniversiteler şunlardır.

Enerji Mühendisliği Bölümü Bulunan Devlet Üniversiteleri

Batman Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Giresun üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Sinop Üniversitesi, Şırnak Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Yalova Üniversitesi, 

Enerji Mühendisliği Bölümü Bulunan Vakıf Üniversiteleri

Atılım Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi 

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,257,4 YILLIK BÖLÜMLER,175,AÖF BÖLÜMLERİ,17,DGS,81,GENEL,18,KONU ANLATIMI,1,KPSS,1,KPSS PUANLARI,212,MAAŞLAR,6,MESLEK REHBERİ,3,MİS,3,ÖĞRENCİLERE TAKTİKLER,3,REHBERLİK,7,TYT,5,TYT PUANLARI,165,ÜNİVERSİTESİLER,8,YGS-LYS REHBERİ,1,
ltr
item
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi: Enerji Mühendisliği Bölümü Nedir? İş İmkanları Maaşları
Enerji Mühendisliği Bölümü Nedir? İş İmkanları Maaşları
Enerji Mühendisliği Bölümü Nedir? İş İmkanları Maaşları Puan Türü Yorumları
https://1.bp.blogspot.com/-2gYCJkcgCtA/XzzEJ_uSMFI/AAAAAAAAFbg/LDNTKVbT9pw4ws5IdvJZv_jer1SAcvdGACNcBGAsYHQ/w320-h137/0350C760-C813-4F82-9BDF-BD24301C9DF9.jpeg
https://1.bp.blogspot.com/-2gYCJkcgCtA/XzzEJ_uSMFI/AAAAAAAAFbg/LDNTKVbT9pw4ws5IdvJZv_jer1SAcvdGACNcBGAsYHQ/s72-w320-c-h137/0350C760-C813-4F82-9BDF-BD24301C9DF9.jpeg
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi
https://www.universiterehberi.org/2020/08/enerji-muhendisligi-bolumu-nedir-is.html
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/2020/08/enerji-muhendisligi-bolumu-nedir-is.html
true
1164847078140124939
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Yayın Bulunmadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE DEVAMINI OKU Cevapla Cevaplama İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aramanıza uygun bir yayın bulunamadı Ana Sayfaya Geri Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şİmdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftayı geçmiş Takipçiler Takip Et BU YAYIN ÖZELDİR Açmak için lütfen paylaşın. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy