DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Gıda Mühendisliği Bölümü Nedir? İş İmkanları Maaşları

Gıda Mühendisliği Bölümü Nedir? İş İmkanları Maaşları

Gıda Mühendisliği Bölümü ülkemizde çok eskiden beri olan bölümler arasında yer almaktadır. İlk olarak 1975 yılında üniversitelerde kendisine yer bulan Gıda Mühendisliği Bölümü, günümüzde birçok üniversitede okutulmaktadır.  Bölümün ilk yer aldığı üniversite de Ege Üniversitesi’dir. Gıda Mühendisliği Bölümü, isminden de anlaşıldığı üzere büyük firmaların kamuoyuna ulaştırdığı yemekler üzerinde çalışan bireyler yetiştirmektedir. 
Gıda Mühendisliği Bölümü Nedir?
Gıda Mühendisliği Bölümü hakkında bilgi edinmek isteyenler için, bölüme dair söylenebileceklerin başında gıda kontrolünün yapılması gelmektedir. Fakat elbette bununla sınırlı değildir. Bunun dışında konuyu daha da açarak bahsedilebilecek şeyler;
 • Üretimi yapılan gıdalar için gerekli hijyenik ortamın sağlanması
 • Çalışılan işletmenin maliyetini düşürmek ve verimliliğini arttırmak
 • Üretilen gıdaların saklanma koşullarını doğru bir şekilde ayarlamak ve bozulmalarının önüne geçmek
 • Gıdaların numunelerinin testlerini ve gerekli incelemelerini yapmak
Gıda mühendislerinin üzerine düşen görevlerdir. 

Gıda Mühendisliği Bölümü Puan Türü

Günümüzde Gıda Mühendisliği Bölümü çok fazla üniversitede vardır. En eski bölümlerden birisi de olmasına bağlı olarak, mühendislik bölümleri arasında ismi en çok duyulan ve en çok bilinenlerdendir. Yine birçok üniversitede bu bölümün var olması, bölümün üniversitelere ilk giren bölümler arasında olmasına bağlıdır. Bu bölümü okumak isteyen bir öğrencinin sayısal becerilerinin gelişmiş olması gerekmektedir. Gıda Mühendisliği Bölümü puan türü sayısaldır ve TYT ve AYT sınavlarında yüksek tutulması gereken puan da bu nedenle sayısaldır.
Her üniversite bu bölüm için farklı bir taban ve tavan puan belirlemiştir. Bu nedenle bu bölümü hangi üniversitede okumak istediğinize karar vererek, istediğiniz üniversitenin taban ve tavan puanlarını araştırmanız, sınavdan da bu aralıkta bir puan çekmeniz gerekir.

Gıda Mühendisliği Bölümü için Girilecek Sınavlar

Gıda Mühendisliği Bölümü Puan Türü Türkiye'deki bütün üniversiteler Gıda Mühendisliği bölümüne öğrenci alımını YKS,nin birici ve ikinci oturumu TYT(temel yeterlilik testi) AYT(alan yeterlilik testi) puan türleri ile tercih yapılmaktadır.TYT ve AYT puan türüne sahip olarak Gıda Mühendisliği bölümünü tercih etmek isteyen öğrencilerin YKS’nin ilk oturumu olan TYT’den 150 ve üzeri puan alarak 2. Oturuma giriş hakkı kazanmaktadırlar 2. Oturum AYT sınavıdır. Kısacası Gıda Mühendisliği Tercih Edecek Adaylar TYT ve AYT sınavlarına girmeleri ve bölüm için yeterli puanı almaları gerekmektedir. Gıda Mühendisliği 4 yıllık bir bölümdür.

Gıda Mühendisliği Bölümü İş İmkanı, İş Olanakları ve Çalışma Alanları

Gıda Mühendisliği Bölümü ve üretim birbiriyle doğrudan ilişkilidir. Üretimin olduğu yerde Gıda Mühendislerinin işsiz kalması neredeyse imkansızdır. Bu yargıya bağlı olarak, Gıda Mühendisliği Bölümü iş imkanları oldukça fazladır. Bölüm mezunları, yiyecek sektörünün içerisinde olan birçok yerde kendilerine kolaylıkla iş bulabilirler. Ayrıca devlet kurumlarında da iş bulabilirler. Devlet kurumunda çalışamk isteyenler;
 • Sanayi Ve Ticaret Bakanlığı
 • Gümrük Bakanlığı
 • Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı
 • Sağlık Bakanlığı
 • TÜBİTAK
Kurumlarından birisine girebilirler.
Gıda Mühendisliği Bölümü Nedir? İş İmkanları Maaşları

Gıda Mühendisliği Bölümü DGS İle Geçişi Olan Bölümler

Gıda Mühendisliği DGS taban puanları birçok ön lisans iki yıllık öğrencisinin bu bölüme geçiş yapmaya sevk etmiştir. Özellikle lisans diploması almak ve eğitimini dört yıla tamamlamak isteyen öğrencilerin DGS’den başarılı bir puan almaları halinde, mezun oldukları iki yıllık ön lisans program türüne bakılarak ilgili fakültelerin gıda mühendisliği bölümüne geçiş yapmaları mümkündür. 
DGS ile gıda mühendisliği bölümüne geçiş yapılan ön lisans programları:

• Antep Fıstığı, Tarımı ve İşletme Teknolojisi 
• Değirmencilik
• Ekmekçilik
• Endüstri Bitkileri Yetiştirme ve Değerlendirme 
• Endüstriyel Bitkiler Yetiştiriciliği 
• Et Endüstrisi
• Et ve Ürünleri Teknolojisi 
• Kesim ve Et Endüstrisi 
• Fermente Ürünler – Fermantasyon Teknikerliği 
• Gıda Teknolojisi 
• Gıda Kalite Kontrol ve Analizi 
• Hasat Sonrası Teknolojisi 
• Kuruyemiş Üretimi ve Teknolojisi 
• Kültür Balıkçılığı vb.

Gıda Mühendisliği Bölümü Mezunu Maaşları Ne Kadar?

Gıda Mühendisliği Bölümünden mezun olduktan sonra alınan maaşlar özel ve devlet kurumlarında birbirinden farklıdır. Bu nedenle bu konuda net bir şey söylemek doğru değildir. Eğer mezun olduktan sonra tercih edilen çalışma alanı bir kamu kurumu ise maaş aralığı 3500-5000 TL arasında değişiklik gösterir. Bu bölüm için özel sektör daha avantajlı olabilir. Gıda Mühendisliği Bölümünden mezun olanların maaşları özel sektörde 3000 TL ile başlayıp, 10 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. 

Gıda Mühendisliği Bölümü KPSS Taban Puanı

Gıda Mühendisliği Bölümü KPSS puanı, her yıl güncellenmektedir. Bu nedenle hangi yılda bu sınava girecekseniz, Gıda Mühendisliği Bölümü atama puanı o yıl için bakılmalıdır. Güncel yılda belirlenen atama puanına bakıldığında, alınması gereken en düşük puanın 94 olduğu görülmektedir.

Gıda Mühendisliği Bölümü Yorumları, Bölümü Nasıl, İyi Mi, Geleceği Var mı?

Gıda Mühendisliği Bölümü geleceği olan bölümler arasında en çok gösterilen bölümler arasında yer alır. Yeme ve içme insanların yaşamak için en temel ihtiyaçları arasında olduğundan, bu bölümden mezun olanlara duyulan ihtiyaç da bitmez. Bu nedenle mezun olduktan sonra işsiz kalmak istemeyen birisi için, Gıda Mühendisliği Bölümü tercih edilebilecek en mantıklı bölümler arasında gösterilebilir. Sayısal bölüm okuyanların genel olarak en çok tercih ettiği bölümler arasında da yer almaktadır.

Gıda Mühendisliği Bölümü İlgili Sorular?

Soru: Gıda Mühendisliği Hangi Üniversitede Okunmalı?
Cevap: Gıda Mühendisi olmanız için öncelikle üniversitelerin mühendislik veyahutta ziraat fakültelerinde eğitimi verilen gıda mühendisliği bölümünden başarılı bir şekilde mezun olmalısınız. Gıda mühendisliği eğitimini ilk başlatan üniversiteler Hacettepe ve Ege Üniversitesi olduğundan eğitim kadrosu ve imkanları yüksek olacaktır. Daha sonra gıda mühendisliği okunacak üniversiteler ise ODTÜ VE İTÜ olmalıdır.
Soru: Gıda Mühendisliği Aynı Anda Kaç Yerde Çalışabilir?
Cevap: Gıda Mühendisleri 10-15 kişi çalışanlı gıda imalathanelerinde çalıştırılması yasal zorumluluktur.
Soru: Gıda Mühendisi Devlette Ne Kadar Maaş Alır?
Cevap: Gıda Mühendisi devlet kurumlarında işe yeni başlamış gıda mühendisi maaşı 3500-5000 tl civarındadır. Kamuda 5 yıl hizmet süresi olan gıda mühendisi maaşı 5500-6000 tl civarı olacaktır. 10 yılını tamamlamış gıda mühendisi maaşı 6500-7000 tl civarındadır.
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.