DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü Nedir? İş İmkanları Maaşları

 
Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları
Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü Türkiye’de toplamda dört okulda vardır. Bunun dışında Luzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti içerisinde de iki okulda bu bölümün eğitimi verilmektedir. Türkiye’de bölümün olduğu okulun bu kadar az olmasının nedeni, ülkemizde Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü tercihinin az olmasıdır. Ülkemizde bölümün bulunduğu okullar şu şekildedir;

• İstanbul Teknik Üniversitesi
• Yıldız Teknik Üniversitesi
• Piri Reis Üniversitesi
• Dokuz Eylül Üniversitesi

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü Nedir?

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü’ne dairülke genelinde çok az kişi bir şeyler bilmektedir. Bu bölümün az tercih edilmesine de bağlı olarak hakkında pek bir şey bilinmemektedir. Bölümün ne üzerine olduğu hakkında sade bir tanım yapmak gerekirse; bu bölümün mezunları gemilerin ana ve yardımcı makinelerinin işleyişinden sorumlu olurlar. Gemilerin doğru ve sorunsuz bir şekilde çalışması için ellerinden geleni yaparlar. Yani Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü mezunlarına gemi yapımında ihtiyaç duyulmaktadır. 

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü Puan Türü

Mühendislik bölümleri söz konusu olduğunda puan türünün her zaman sayısal olduğu görülür. Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü puan türü de yine sayısaldır. Bu bölüme giriş yapabilmek için öğrencilerin iki aşamalı üniversite sınavının her ikisine de girmeleri gerekir. Hem TYT’den hem de AYT’den alınan puana göre, yukarıda bahsi geçen ve KKTC’deki üniversitelerden birisine girebilmeye hak kazanılır. Tabi her üniversitenin bölüm için belirlediği taban puanı aynı değildir. Bu nedenle bu bölümü isteyen birisinin, sınava gireceği yıla göre taban puanlarından haberdar olması gerekir.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü Puan Türü Türkiye'deki bütün üniversiteler Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümüne öğrenci alımını YKS,nin birici ve ikinci oturumu TYT(temel yeterlilik testi) AYT(alan yeterlilik testi) puan türleri ile tercih yapılmaktadır.TYT ve AYT puan türüne sahip olarak Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümünü tercih etmek isteyen öğrencilerin YKS’nin ilk oturumu olan TYT’den 150 ve üzeri puan alarak 2. Oturuma giriş hakkı kazanmaktadırlar 2. Oturum AYT sınavıdır. Kısacası Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Tercih Edecek Adaylar TYT ve AYT sınavlarına girmeleri ve bölüm için yeterli puanı almaları gerekmektedir. Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği 4 yıllık bir bölümdür.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü İş İmkanı, İş Olanakları ve Çalışma Alanları

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü mezunlarına sağlanana iş imkanları oldukça fazladır. Bu nedenle üniversite sonrasında işsiz kalmak istemeyen birisinin, bu bölümü seçmesi mantıklı olabilir. Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü iş imkanları fazla olduğu gibi, maaşları da iyidir. Çalışma alanlarından da söz etmek gerekirse, bu bölümden mezun olan  birisi, gemi üretiminin yapıldığı yerlerde çalışabilir. Ayrıca gemilerde herhangi bir arıza olması halinde buna müdahale edilebilmesi için, aktif olarak geminin içerisinde de çalışabilirler. Yani deniz yolculuğu seven birisi için doğru bir iş olabilir. Fakat yapılan işin oldukça zor olduğunu söylemekte de fayda var.
Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları


Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü DGS İle Geçişi Olan Bölümler

Gemi makineleri işletme DGS geçiş bölümleri ön lisans mezuniyet alanına göre belirlenmiştir. Üniversitelerin meslek yüksekokulları kapsamında iki yıllık eğitim programını tamamlayan kişilerin DGS ile doğrudan bu bölüme geçiş yapması mümkündür. Sadece ilgili bölümleri bitirenlerin dört yıllık gemi makineleri işletme mühendisliği bölümüne geçmesi mümkün olacaktır. DGS ile bu bölüme geçiş yapılabilen ön lisans programları:

• Ulaştırma ve Otomotiv 
• Endüstriyel Otomasyon 
• Gemi Makineleri/İşletme
• Makine
• Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi 
• Makine, Resim ve Konstrüksiyon 
• Motorlu Araçlar Teknolojisi 
• Motor
• Otomotiv Tasarım ve İmalat
• Otomotiv Teknolojisi 
• Otomotiv Endüstrisi 
• Termik Santral Makineleri

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü Mezunu Maaşları Ne Kadar?

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü maaşlarıyüksek olması ile bilinmektedir. Bu bölümden mezun olanların yüklendiği iş oldukça zor bir iştir. Ayrıca herkes tarafından yapılamayacak bir iş olması, maaşın yükselmesini sağlayan etmenler arasında yer almaktadır. Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü’nden mezun olanların maaşları, dolar üzerinen hesaplanır. Alınabilecek en düşük maaş, 3 bin dolardır.  Bu maaş yapılan işe göre 10 bin dolara kadar çıkabilmektedir. Yani yapılan işin ağırlığına karşılık, hak edilen bir maaş verildiği söylenebilir. 

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü KPSS Taban Puanı

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü için belirlenen KPSS taban puanı 89 olarak açıklanmıştır. KPSS sınavından en az 89 puan alanlar, bu işi devlete bağlı bir kurumda yapabilme şansına sahip olurlar. Yine belirlenen en yüksek Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü atama puanı 94’tür.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü Yorumları, Bölümü Nasıl, İyi Mi, Geleceği Var Mı?

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği hakkında yapılan yorumlar, genellikle yapılan işin çok zor olduğu ile ilgilidir. Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü oldukça beceri gerektiren ve zor şartlarda çalışacak kişiler tarafından tercih edilmesi gereken bölümlerden birisidir. Maaşının iyi olmasına bağlı olarak, karşınıza çıkacak şartlarda çalışabilmeyi göze almanız halinde, tercih edilmesi mantıklı bulunan bir bölümdür.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.