DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Grafik Tasarım Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları

Grafik Tasarım Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları

Grafik Tasarım Bölümü denildiğinde akla ilk gelen şeylerden birisi yaratıcılık ve farklı düşünmektir. Bu bölümü tercih edenler, genelde başkalarının baktığında göremediğini görebilir, başkalarından daha farklı fikirler ortaya atabilirler. Bu yetiye sahip olan Grafik Tasarım Bölümü mezunlarının iş bulması çok daha kolay olur. Çünkü bu iş grubunda kişilerde en çok aranan şey yaratıcı olmalarıdır. 

Grafik Tasarım Bölümü Nedir?

Grafik Tasarım Bölümü hakkında birçok kişi çok fazla bilgiye sahiptir. Üniversitelerin en popüler bölümlerinden birisi olan Grafik Tasarım Bölümü, aynı zamanda eğlenceli bir bölüm olarak da bilinmektedir. Bu nedenle tercih edilme oranı hayli fazladır. Bu bölümü okuyanlar, genellikle afiş, broşür tasarımı ve buna benzer şeyler yaparlar ve tasarım için kullanılan bütün programların kullanımına hakim olurlar. Grafik tasarım bölümü okuyanlar, grafik, baskı ve resim gibi görselliğin önde olduğu her şeyle iç içe olurlar. Kelimeleri görsellerle anlatmaları beklenir ve okulda da bunun eğitimi verilir. 

Grafik Tasarım Bölümü Puan Türü

Grafik Tasarım Bölümü okumak isteyen birisinin sınavda hem Türkçe hem de Matematik kısmından iyi bir net yapması gerekir. Grafik Tasarım Bölümü puan türü eşit ağırlıktır ve bu nedenle girilen iki aşamalı sınavda yüksek puan alınması gereken bölümün eşit ağırlık olması gerekir. Özel ve devlet üniversitesi olmak üzere birçok üniversitede bu bölüme yer verilmektedir. Her üniversitenin de kendisinin belirlediği bir taban puanı vardır. Özel üniversitelerin belirlediği puanı alarak bölümü burslu bir şekilde özel üniversitede de okuma şansına sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu bölümün hem 2 yıllık eğitimi hem de 4 yıllık eğitimi vardır. 

Grafik Tasarım Bölümü için Hangi Sınavlara Girilir

Grafik Tasarım Bölümü Puan Türü Türkiye'deki bütün üniversiteler Grafik Tasarım bölümüne öğrenci alımını YKS,nin birici ve ikinci oturumu TYT(temel yeterlilik testi) AYT(alan yeterlilik testi) puan türleri ile tercih yapılmaktadır.TYT ve AYT puan türüne sahip olarak Grafik Tasarım bölümünü tercih etmek isteyen öğrencilerin YKS’nin ilk oturumu olan TYT’den 150 ve üzeri puan alarak 2. Oturuma giriş hakkı kazanmaktadırlar 2. Oturum AYT sınavıdır. Kısacası Grafik Tasarım Tercih Edecek Adaylar TYT ve AYT sınavlarına girmeleri ve bölüm için yeterli puanı almaları gerekmektedir. Grafik Tasarım 4 yıllık bir bölümdür.

Grafik Tasarım Bölümü İş İmkanı, İş Olanakları ve Çalışma Alanları

Grafik Tasarım Bölümü iş olanakları en fazla olan üniversite bölümleri arasındadır. Özellikle günümüzde medyanın ve reklamcılığın ciddi bir yere sahip olduğu şu zamanlarda, Grafik Tasarım Bölümü mezunlarının iş bulması hiç zor değildir. Grafik Tasarım Bölümü iş imkanları, reklam yapmanın önemli olduğu her döndem de yüksek olacaktır. 
Bir grafiker sadece reklam afişi ya da broşürü tasarlamak için değil, web tasarımı yapmak için de ihtiyaç duyulan kişilerden birisidir. İş alanının geniş olmasına bağlı olarak, bu bölümden mezun olanların iş bulması zor olmaz.
Grafik Tasarım Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları

Grafik Tasarım Bölümü DGS İle Geçişi Olan Bölümler

Grafik tasarımı DGS geçiş bölümleri arasında meslek yüksekokullarının birçok farklı ön lisans programı bulunur. Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile dört yıllık grafik tasarım bölümüne geçiş yapmak isteyen öğrencilerin belirli şartları taşımaları gerekir. Üniversite ve ilgili fakültesi tarafından belirlenen şartlara göre bölüme geçiş yapabilirsiniz. 
Grafik tasarım bölümüne DGS ile geçiş yapabilen ön lisans programları:


• Açıkhava Reklam Ürünleri ve Serigrafi 
• Basım ve Yayın Teknolojileri 
• Basın ve Yayıncılık 
• Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon 
• Bilgisayar Destekli Yayıncılık 
• Grafik – Grafik Tasarımı
• Grafik ve Reklamcılık 
• İnternet Gazeteciği ve Yayıncılık 
• Marka İletişimi 
• Masaüstü Yayıncılık 
• Matbaacılık ve Baskı Teknikerleri 
• Serigrafi
• Tasarım ve Basım – Yayımcılık vb.

Grafik Tasarım Bölümü Mezunu Maaşları Ne Kadar?

Günümüzde grafikerler en çok ihtiyaç duyulan kişilerdir ve özellikle son birkaç yıldır bu alana çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Bir iş ne kadar gündemde olursa, o işte çalışanların maaşları da o kadar yükselmektedir. Bu nedenle Grafik Tasarım Bölümünden mezun olanların maaşları, diğer birçok bölümden mezun olanlara göre çok daha iyidir. 
Grafik Tasarım Bölümü mezunlarının aldığı maaş hakkında somut bir bilgi vermek gerekirse, yeni işe başlamış grafik tasarımcı maaşı 4300 - 5000 TL arasında değişmektedir. 

Grafik Tasarım Bölümü KPSS Taban Puanı

Grafik Tasarım Bölümü mezunları kamuda çalışmak isterse KPSS puanı almak zorundalar. Bu sınavdan alınacak olan puanla birlikte devlette çalışma şansına sahip olurlar. Fakat sınavdan çekmeleri gereken bir taban puan vardır. Grafik Tasarım Bölümü atama puanı, en az 90 olarak belirlenmiştir. 90’ın altına alan birisinin bir devlet kurumuna atanması neredeyse imkansızdır.

Grafik Tasarım Bölümü Yorumları, Bölümü Nasıl, İyi Mi, Geleceği Var Mı?

Grafik Tasarım Bölümü ilerleyen yıllarda da popüler olabilecek bölümler arasında yer almaktadır. Günümüzde bu bölüm en çok iş imkanı sağlayan bölümler arasındadır. Reklama duyulan ihtiyaç azalmadığı sürece, Grafik Tasarım Bölümü popülerliğini kaybetmez. Bununla birlikte bu bölümü okumanın eğlenceli olması da bölümün tercih edilebilirliğini yükselten şeylerden birisidir.

Grafik Tasarım Bölümü İlgili Sorular 

Soru: Grafik Tasarım Bölümünden mezun olanlar ne iş yapar?
Cevap:  Grafik Tasarımı bölümü mezunu olanlar kişiler tasarımını yapacağı ürünün hakkında bilgi toplar araştırma yapar ürün için uygun görseller hazırlar bu iş ile uğraşan kişilere grafiker, grafik tasarımcısı, grafik teknisyeni ünvanlarına sahip olur.
Soru:  Türkiye’de İlk Grafik Tasarımcı Kimdir?
Cevap: Türkiye’de ilk grafik tasarımcısı İhap Hulusi GÖREY dir.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.