[AY'IN EN ÇOK OKUNANLARI]$type=carousel$cols=3$color=#e74c3c$ico=1

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Nedir? iş İmkanları ve Maaşları

PAYLAŞ:

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Nedir? iş İmkanları ve Maaşları Puan türü atama puanı yorumları


Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Nedir? iş İmkanları ve Maaşları
Türkiye’de en çok tanınan bölümlerden birisi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü. Aynı zamanda öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümlerden birisi olarak da biliniyor. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü, ismiyle direkt olarak bağlantılı denilecek bir bölümdür. Bu bölümü okuyan birisinin, insan ilişkilerinin iyi olması ve doğru iletişimi kurabiliyor olması gerekmektedir. 

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Nedir?

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü hakkında bilgiedinmek oldukça kolaydır. Bu bölüm ülkemizde bilinen bölümlerden biri olmasına bağlı olarak, tercih listelerinde sıkça kendisine yer bulur. Aynı zamanda birçok dersinin eğlenceli olması, öğrencilerin bu bölümü tercih etme nedenleri arasındadır. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümüokuyacak kişilerin iletişiminin iyi olmasının yanında, aynı zamanda yaratıcı bir beyne sahip olmaları da önemlidir. Bu bölüme bazı üniversitelerde Halkla İlişkiler ve Tanıtım ve sadece Halkla İlişkiler ismiyle rastalnması da mümkün.

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Puan Türü

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü okumak isteyen birisi,sözel puanını yüksek tutmalıdır. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü puan türü sözeldir. Bu bölüm üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden birisidir. Bölümü tercih edebilmek için, hem TYT hem de AYT sınavına girilmesi gerekir. AYT sınavına girmek için, TYT sınavında barajı geçme şartı vardır. Üniversitelerin taban ve tavan puanlarına göre, bu bölümün puanına bakarak, tercih listesine puanınıza en yakın taban ve tavan puanını veren üniversiteleri ekleyebilirsiniz. 

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü için Hangi Sınavlara Girilir

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Puan Türü Türkiye'deki bütün üniversiteler Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne öğrenci alımını YKS,nin birici ve ikinci oturumu TYT(temel yeterlilik testi) AYT(alan yeterlilik testi) puan türleri ile tercih yapılmaktadır.TYT ve AYT puan türüne sahip olarak Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünü tercih etmek isteyen öğrencilerin YKS’nin ilk oturumu olan TYT’den 150 ve üzeri puan alarak 2. Oturuma giriş hakkı kazanmaktadırlar 2. Oturum AYT sınavıdır. Kısacası Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Tercih Edecek Adaylar TYT ve AYT sınavlarına girmeleri ve bölüm için yeterli puanı almaları gerekmektedir. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık 4 yıllık bir bölümdür.

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü İş İmkanı, İş Olanakları ve Çalışma Alanları

İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümüiş olanağı fazla olan bölümler arasında yer alır. Bu bölüm mezunları, kendilerine iş bulmak için pek çok çalışma alanı bulabilirler. Somut örneklerle Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü iş imkanları hakkında bilgi vermek gerekirse, çalışılabilecek yerler arasında şunlar sayılabilir;

• Şirket ve firmaların halkla ilişkiler bölümleri
• Reklam şirketleri
• Bakanlıklar
• Bakanlıkların il ve ilçe teşkilatları
• Gelir İdaresi Başkanlığında Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği kadrosu
Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Nedir? iş İmkanları ve Maaşları

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü DGS İle Geçişi Olan Bölümler


Reklamcılık DGS taban puanları ve yaklaşık bine yakın ön lisans programından DGS ile geçiş yapılabiliyor olması nedeniyle en popüler bölümler arasında yer almaktadır. Meslek yüksekokullarının birçok farklı iki yıllık ön lisans programı mezunu tarafından DGS ile geçiş şartlarını sağlaması halinde bu bölüme geçiş yapması ve eğitimlerini dört yıla tamamlaması mümkündür. 
DGS ile halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümüne geçiş yapılan ön lisans programlarından bazıları:

• Basım ve Yayın Teknolojileri 
• Bilgisayar Destekli Yayıncılık
• Büro Yönetimi/Hizmetleri/ Sekreterlik/Yönetici Asistanlığı
• Çağrı Merkezi Hizmetleri 
• Elektronik Ticaret 
• Görsel İletişim 
• Grafik ve Reklamcılık 
• İletişim ve Halkla İlişkiler 
• İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılığı 
• İnternet İle Pazarlama 
• Marka İletişimi 
• Ofis Teknolojileri ve Yönetimi 
• Pazarlama ve Satış
• Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi 
• Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Mezunu Maaşları Ne Kadar?

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunlarının maaşları çalışılan şirkete göre değişiklik gösterse de genellikle yeni başlayan birisi ortalama düzeyde bir maaşla başlar.  Bu bölüm mezunları, hem kamu kurumlarında hem de özel sektörde kendilerine iş bulabilirler. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunlarının maaşları, kamu kurumlarında başlangıç için genellikle asgari ücret olmaktadır. Bazı kamu kurumlarında bu oran 3 bin TL de olabilir. Özel kurumlarda da yine 2 bin 300 – 4 bin TL arasında değişiklik gösterir.

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü KPSS Taban Puanı

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü KPSS puanları her yıl değişebiliyor. İhtiyaca göre puan artabiliyor ya da azalabiliyor. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü atama puanı, oldukça yüksek denilebilir. Ki birçok yıl bu bölümün KPSS atama puanları yüksek denilebilecek düzeydedir. Bu bölümden mezun olup bir devlet kurumunda çalışmak için, KPSS’den en az 90 almanız gerekir.

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Yorumları, Bölümü Nasıl, İyi Mi, Geleceği Var Mı?

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümüne dair söylenenler,genellikle bölümün tercih edilmemesine yöneliktir. Bölüm oldukça eğlenceli ve aslında kolay iş bulunabilecek bir bölüm olsa da ülkemizde durum biraz farklıdır. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunlarının işsiz kalma olasılığı, ülkemizde mezun olduğu üniversiteye göre değişir ve bu oranın diğer bölümlerle kıyaslandığında biraz yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle geleceği olan ve iş bulma oranı yüksek bölümler arasında gösterilmemektedir.

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü İlgili Sorular 

Soru: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Hangi Üniversitelerde Var
Cevap: Atılım Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, İzmir Üniversitesi, Ekonomi Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Modipol Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Arel Üniversitesi, Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Nişantaşı Üniversitesi, Esenyurt Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Karadeniz Üniversitesi, Uşak Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Niğde Üniversitesi Halkla İlişkiler Ve Reklamcılık Bölümü Bulunan Üniversitelerdir.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,260,4 YILLIK BÖLÜMLER,177,AÖF BÖLÜMLERİ,17,DGS,238,GENEL,20,KONU ANLATIMI,1,KPSS,1,KPSS PUANLARI,212,MAAŞLAR,6,MESLEK REHBERİ,4,MİS,3,ÖĞRENCİLERE TAKTİKLER,3,REHBERLİK,8,TYT,5,TYT PUANLARI,165,ÜNİVERSİTESİLER,8,YGS-LYS REHBERİ,1,
ltr
item
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Nedir? iş İmkanları ve Maaşları
Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Nedir? iş İmkanları ve Maaşları
Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Nedir? iş İmkanları ve Maaşları Puan türü atama puanı yorumları
https://1.bp.blogspot.com/-N-c2CMXUiMg/X0FGfLI-SgI/AAAAAAAAFdY/7_cVJbc7fkwTamHihrHozHr362B_9m1hQCNcBGAsYHQ/w320-h112/2FEA5303-9D28-4F59-B375-EE99D8D2A6DC.jpeg
https://1.bp.blogspot.com/-N-c2CMXUiMg/X0FGfLI-SgI/AAAAAAAAFdY/7_cVJbc7fkwTamHihrHozHr362B_9m1hQCNcBGAsYHQ/s72-w320-c-h112/2FEA5303-9D28-4F59-B375-EE99D8D2A6DC.jpeg
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi
https://www.universiterehberi.org/2020/08/halkla-iliskiler-ve-reklamclk-bolumu.html
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/2020/08/halkla-iliskiler-ve-reklamclk-bolumu.html
true
1164847078140124939
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Yayın Bulunmadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE DEVAMINI OKU Cevapla Cevaplama İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aramanıza uygun bir yayın bulunamadı Ana Sayfaya Geri Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şİmdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftayı geçmiş Takipçiler Takip Et BU YAYIN ÖZELDİR Açmak için lütfen paylaşın. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy