DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları

 
Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları
Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü okuyanlar tahmin edileceği üzerinde sağlık alanında çalışırlar. Bu bölüm içerisinde hemşirelik mesleğine dair tüm her şey öğretilir ve sahip olunan diplomayla birlikte sağlık alanlarında çalışmaya hak kazanılır. Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümüokumak isteyen birisinin, biraz cesaretli olması da beklenir.

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü Nedir?

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümünden mezun olanlar hastanelerde, doktorların yardımcısı denilebilecek bir konumda çalışabilirler. Bu bölüm içerisinde, öğrencilere öğretilen şeyler arasında hekimlerin hastalar için oluşturdukları tedavilerin, hastalara nasıl uygulanması gerektiği vardır. Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü, biyoloji ile iç içedir ve kişilerde biraz cesaret olması gerekir. Cesaret olması gerektiği konusunu biraz daha açmak gerekirse, örneğin kendisini kan tutan birisi, bu bölümden mezun olduktan sonra çalışma konusunda güçlük çeker.

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü Puan Türü

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü okumak için sayısal notlarınızın iyi olması, lisede sayısal bölüm okumanız gerekmektedir. Sağlık liselerinde okuyan birisinin bu bölüme gitmesi çok daha kolay olacaktır. Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü puan türü sayısal olduğu için, üniversite sınavında öğrencilerin sayısal puanlarını yüksek almaları gerekmektedir. Diğer puan türlerini kullanarak bu bölüme gitmek gibi bir durum söz konusu değildir.

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü İş İmkanı, İş Olanakları ve Çalışma Alanları

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümünün sağladığı iş imkanları oldukça iyidir. Bu bölümden mezun olan birisinin işsiz kalması imkansızdır deme yanlış olmaz. Sorun yaşamadan oldukça kolay bir şekilde iş bulunabilir. Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü iş imkanları hem kamu kurumlarında hem de özel kurumlarda sağlanmaktadır. İş alanları genel olarak sağlık kurumları olarak nitelendirilebilir. Devlete ait ya da özel bir sağlık kurumunda kolayca iş bulabilirler.

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü DGS İle Geçişi Olan Bölümler

DGS ile hemşireliğe geçiş yapılan bölümler arasında sağlık meslek yüksekokullarının hemen hemen tüm iki yıllık ön lisans bölümleri yer almaktadır. Sadece bu alanla ilgili ön lisans bölümlerinden DGS ile hemşirelik ve sağlık hizmetleri bölümüne geçiş yapılması mümkündür. Aksi taktirde bu bölüme geçiş yapmanız mümkün değildir. 
Hemşirelik ve sağlık hizmetleri lisans programına DGS ile geçiş yapılabilecek ön lisans bölümleri:

• Acil Bakım Teknikerliği 
• Acil Durum ve Afet Yönetimi 
• Acil yardım Teknikerliği 
• Adli Tıp Teknikerliği 
• Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği
• Ameliyathane Hizmetleri/Teknikerliği
• Anestezi – Anestezi Teknikerliği 
• Ana Çocuk Sağlığı 
• Cerrahi Teknikerliği
• Çevre Sağlığı 
• Diyaliz
• Ebelik
• Podoloji
• Nükleer Tıp Teknikerliği 
• Elektronörofizyoloji
• Engelli Bakım ve Rehabilitasyon 
• Evde Hasta Bakımı 
• Fizik Tedavi – Fizyoterapi vb. 

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü Mezunu Maaşları Ne Kadar?

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü mezunlarının maaşı genel olarak sağlık sektöründe çalışanların olduğu gibi yüksektir. İşin zorluğuna ve sağlık sektöründe çalışıyor olmanın önemine bağlı olarak, bu mesleğe sahip kişiler, birçok mesleğe göre daha yüksek maaş alırlar. Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümünden mezun olanların maaşları kamu ve özel olmak üzere ikiye ayrılır. Bir kamu kurumunda çalışan birisinin maaşı, en az 3 bin TL’dir ve bu maaş zaman içerisinde de artış gösterir. Özel bir sağlık kurumunda çalışan kişilerin maaşları da sağlık kurumunun ismine de bağlı olarak artış ve yükseliş gösterir.
Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü KPSS Taban Puanı

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümünde KPSS devlet kurumlarında çalışmak için gereklidir. Devlet kurumlarında çalışmak için öncelikle KPSS’den belirlenen puanı almanız gerekir. Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü atama puanı da güncel olarak en düşük 73’tür. Atanacağınız şehre göre istenen puan birbirinden farklıdır ve çektiğiniz puana göre bir şehre atanabilirsiniz. Fakat herhangi bir şehirde görev yapabilmek için, KPSS’den en az 73 almanız gerekmektedir. 

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü Yorumları, Bölümü Nasıl, İyi Mi, Geleceği Var mı?

İş olanağı fazla olan bölümler denildiğinde akla ilk gelen bölümler genellikle sağlık sektöründendir. Üniversite bölümlerinde bakıldığında bu bölümler arasında Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü kendisine mutlaka yer bulur. 4 yıl üniversite okuduktan sonra işsiz kalmak istemeyen bir sayısal öğrencisi için, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü ideal bölümler arasındadır. İnsanların her zaman sağlık durumlarını kontrol edecek ve bu konuda onlara yardımcı olacak birilerine ihtiyaç olacaktır. Bu nedenle hemşirelik mesleği ölmeyecek mesleklerin başında gelir. Geleceği olan mesleklerden söz etmek gerektiğinde de yine bu meslek listenin olmazsa olmazlarından olacaktır.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.