DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

İngilizce Öğretmenliği Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları

 
İngilizce Öğretmenliği Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları
En çok tercih edilen bölümlerden biri olan İngilizce Öğretmenliği Bölümü özellikle  üniversite yaşamında İngilizce dilini tamamen öğrenmek isteyen birisi için en iyi bölümlerden birisidir. İngilizce Öğretmenliği Bölümüokuyan birisi, bölümün ilerleyen yıllarında derslerini sadece İngilizce olarak alır  ve bu anlamda kendisini tamamen geliştirir. Bu sayede mezun olduğunda İngilizceyi tamamen bildiği için, aynı  zamanda öğretebilmeye de hazır olur.

İngilizce Öğretmenliği Bölümü Nedir?

İngilizce Öğretmenliği Bölümü okuyan birisi mezun olduktan sonra İngilizce Öğretmeni olabilme hakkını elde etmiş olur. İngilizce öğretmenleri, öğretim verdiği sınıfa göre birçok yaştan çocuğa İngilizce dilini öğretmekle yükümlüdür. Hem özel okullarda hem de devlet okullarında görev alabilirler. Okul dışında diğer eğitim kurumlarında da bu dili öğretmek görevini üstlenebilir. İngilizce Öğretmenliği Bölümü mezunu olan birisi, öğretmenlik yapmayı tercih etmezse başka işler de çalışma şansına da sahip olabilir. Örneğin tercih edilmesi halinde tercümanlık da yapılabilmektedir.
Bu bölümden mezun olanların yalnızca İngilizce bilmesi yeterli değildir. Bildiğini, öğrencilerin ilgisini çekecek şekilde, yeri geldiğinde materyaller kullanarak anlatabilmesi de gerekir. Eğitim sürecinde  üniversitede bununla alakalı da eğitim verilmektedir.

İngilizce Öğretmenliği Bölümü Puan Türü

İngilizce Öğretmenliği Bölümü okumak için gereken puansayısal, sözel ya da eşit ağırlık değildir. Dil becerilerinin yüksek olması gerektiği için, bu bölümü okumak isteyen birisi dil sınavına girmelidir. Yani İngilizce Öğretmenliği Bölümü puan türü dildir.
İngilizce Öğretmenliği Bölümü ülkemizde pek çok üniversitede vardır ve bu bölümü okumak isteyen birisi, eğer özel okul düşünmüyorsa puanını yüksek tutmaya bakmalıdır. Çünkü İngilizce Öğretmenliği Bölümünün puanlarına bakıldığında en düşük 370 puanla girildiği görülmektedir. Taban ve tavan puan her yıl değişse de bu bölümde ciddi bir puan değişiklik olmaz.

İngilizce Öğretmenliği Bölümü İş İmkanı, İş Olanakları ve Çalışma Alanları

İngilizce Öğretmenliği Bölümü mezunlarının iş bulma şansları düşük değildir. Kendi alanlarında çalışabilecekleri gibi, mezun olduklarında İngilizce biliyor olarak okulu bitiriyor olmaları, onları bir adım önde tutar. İngilizce bilmenin avantajı ile öğretmenliğin dışında da birçok meslekte çalışmaç hakkına sahip olabilirler. İngilizce Öğretmenliği Bölümü iş imkanları bu nedenle sadece okullardan ve diğer eğitim kurumlarından ibaret değildir.
İngilizce Öğretmenliği Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları

İngilizce Öğretmenliği Bölümü DGS İle Geçişi Olan Bölümler

İngilizce öğretmenliği DGS ile geçiş işlemlerinde ön lisans programı mezuniyetine göre öğrencilerin sınavahazırlanmaları ve başvurularını yapmaları önerilir. Çünkü her ön lisans programı üzerinden yabancı dil öğretmenlik bölümlerine geçiş yapılamamaktadır. Genel itibariyle:

• İngiliz Dili ve Edebiyatı 
• Uygulamalı İngilizce – Türkçe Çevirmenlik 
• Çevirmenlik

En sık bu bölüme geçişin yapıldığı iki yıllık ön lisans programları arasında yer almaktadır. DGS ile İngilizce öğretmenliği bölümüne geçiş yapmadan önce fakültenin ilgili bölüm için belirlemiş olduğu şartları incelemeniz ve belirlenen ön lisans programları üzerinden bu bölüme geçiş yapmanız gerekecektir.
 
İngilizce Öğretmenliği Bölümü Mezunu Maaşları Ne Kadar?

İngilizce Öğretmenliği Bölümü maaşları öğretmenlik mesleğinden genel olarak alınan maaşla ortalama aynı düzeydedir. Alınan maaş yalnızca kuruma göre değişiklik gösterir. Bir devlet kurumunda mı yoksa özel bir kurumda mı çalıştığınıza bağlı olarak, aldığınız maaşta da artış ya da azalış görülebilir. Devlet kurumlarından alınan maaş sabittir. Özel kurumlarda ise değişiklik gösterir. İngilizce Öğretmenliği Bölümü mezunu olanların maaşı özel kurumlarda en az 3000-3500 TL’dir. Buna ek olarak zaman zaman ek ders ücretleri de alınabilir. Sabit maaşta da çalışılan kuruma göre değişebilir.

İngilizce Öğretmenliği Bölümü KPSS Taban Puanı

İngilizce Öğretmenliğinden mezun olduktan sonra amacınız bir devlet kurumunda çalışmaksa, KPSS’ye girmeniz gerekiyor. İngilizce Öğretmenliği Bölümü atama puanıhakkında bilgi sahibi olarak, atanmak için en az taban puaı almalısınız. Devlet kurumunda çalışabilmek için almanız gereken taban puan 70’tir.

İngilizce Öğretmenliği Bölümü Yorumları, Bölümü Nasıl, İyi Mi, Geleceği Var mı?

İngilizce Öğretmenliği Bölümü geleceği olan mesleklerarasında gösterilebilir. Eğitim ve öğretim hayatı bitmedikçe ve dil öğrenmeye duyulan ihtiyaç azalmadıkça, bu bölümün sağladığı avantajlar da bitmez. İngilizce Öğretmenliği Bölümü, yukarıda da bahsettiğimi üzere sizi öğretmenlik ile sınırlamaz. Başka işlerin kapısının açılmasına da yardımcı olur. Bu nedenle sağladığı iş imkanları açısından değerlendirildiğinde, yine en terchi edilesi bölümlerden birisi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

3 yorum

 1. Unknown
  ben şu anda lise 3 üm ve sağlık meslek bölümüyüm acaba ingilizce bölümüne bu sınavlarla geçiş yapar mıyım ?
 2. Adsız
  Tyt sınavı + Dil sınavı (sanırım en son 80 soruydu) ile gerekli puanı alarak İngilizce öğretmenliği kazanabilirsin. Ancak üniversite puanları çok düşük değildir. Bu yüzden lisede yabancı dil eğitimi almadan bu bölümü kazanmak zordur. Dil bölümü olan bir liseye geçiş yaparsan daha iyi olabilir
 3. Unknown
  Ingilizce öğretmeni olmak istiyorum ama imam hatip lisesi tercih edicem bu mümkün mü
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.