[AY'IN EN ÇOK OKUNANLARI]$type=carousel$cols=3$color=#e74c3c$ico=1

Yatay Geçiş, Merkezi Puan ile Yatay Geciş, Dikey Geçiş

PAYLAŞ:

Merkezi Yerleştirme puanı ile yatay geçiş, Yatay Geçiş, Dikey Geçiş

Yatay Geçiş, Merkezi Puan ile Geciş, Dikey Geçiş

Bu seferki üniversite rehberlik makalemizde çok fazla sorulan konuları ele alacağız bunlar yatay geçiş nasıl yapılır, yatay geçiş ile üniversite değişimi nasıl yapılır, yatay geçiş ile bölüm değiştirme, merkezi yerleştirme puanı ile başka bölüme geçme, merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş, dikey geçiş, üniversite tercihi yapmayınca puan düşer mi, üniversiteler arası yatay geçiş, bölümler arası yatay geçiş gibi üniversite adaylarının ve üniversite öğrencilerinin merak ettiği konuların başını çekmektedir. Bu başlıkları tek tek detaylı bir şekilde ele alacağız.

➡ Yatay Geçiş Nedir?

Mevcut üniversite eğitimine devam eden üniversite öğrencilerinin eş değer bir bölüme geçmeleridir. Bu geçiş bölüm puanları veya merkezi yerleştirme puanları ile yapılmaktadır. 

↳Yatay geçiş için istenen şartlar nelerdir

Yatay geçiş için aranan ilk şart not ortalama puanıdır buda 4.00 üzerinden 3.00-3.50 arası olmaktadır.

↳ Yatay geçiş Puan Türü Farklı İse;

Yatay geçiş puan türü üniversite öğrencisinin bulunduğu bölüm ve geçmek istediği bölüm farklı puan türü ise sınava girdiği yıl geçiş yapmak istediğini puan türüde hesaplanmış olmalıdır. 


↳ Yatay Geçiş Ne Zaman Yapılıyor


Yatay geçiş yapabilmeniz için bulunduğunuz bölümde 1. Öğretim yılını tamamlamanız gerekiyor. Bu 1. yıllık öğretimde not ortalamanız hesaplanıyor. Önlisans bölümü okuyan öğrenci ilk yarıyıl ve son yarıyıl geçiş yapamaz. Lisans bölümü için ise ilk yıl ve son yıl geçiş yapılamaz.


↳ Yatay Geçiş İçin Kaç  Başvuru Şansınız Var?


Yatay geçiş için 2 defa başvuru yapılmaktadır. 2. defa reddedilmesi durumunda geçiş yapılmamaktadır. 


↳ Yatay Geçiş Kontenjanı Ne Kadar, Kaç Kişi Geçiş Yapabilir.


Bir bölüme geçiş yapacak öğrenci o bölüme kaç öğrenci alınacağı bölümün öğrenci kontenjanına bağlıdır. Bu oran %5-10 arası değişmektedir. 100 kişilik bir bölüme 5-10 kişi yatay geçiş yapabilir bu geçiş yapılacak bölümün bulunduğu üniversiteye bağlı olarak değişiklik gösterebilir.
Kayıt dondurmuş olanlar yatay geçiş yapabilir.

↳ Üniversiteler Arası Yatay Geçiş Yapılabilir mi?


Üniversite değişikliği nasıl yapılır okuduğunuz bölüme başka bir üniversite de devam edebilirsiniz. Buna kurumlar arası yatay geçiş denmektedir.


↳ Üniversiteler Arası Yatay Geçiş Not Ortalaması Nedir?


Tercih yapmış olduğun bir üniversiteden başka bir üniversiteye geçiş yapmak için bulunduğun üniversite programında not ortalaman 100 üzerinden en az 60 puan olmalıdır.


↳ Yabancı Dil Bölümüne Yatay Geçiş Yapabilir mi? 


Yabancı dil bölümü yatay geçiş yapabilirsiniz bunun için YDS, TOEFY ve IELTS gibi sınav sonuçları ile yapılmaktadır.


↳ Özel Üniversiteye Yatay Geçiş Burs Kaybettirir mi?


Özel üniversiteye yatay geçiş aldığınız bursunuzu kaybetmenize sebep olabilir. Ancak geçiş yaptığınız özel üniversite burs verip vermeme kararına sahiptir.


↳ Devlet Üniversitesinden Özel Üniversiteye Yatay Geçiş Yapılabilir mi?


Devlet üniversitesinden özeli Üniversiteye geçiş yapmak mümkün ancak burs alıyorsanız kaybedebilirsiniz. Burs almanız özel üniversiteye aittir.


↳ Yatay Geçişte Nasıl Başarılı Olurum


Bunun tek bir cevabı var gideceğiniz bölümde diğer geçiş yapmak isteyenlerden yüksek puana ve ya başarı puanına sahip olmaktır.

➡ Merkezi Yerleştirme Puanı İle Yatay Geçiş Yapmak - Merkezi Yerleştirme Puanı Nedir

Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş (MYP) kazanmış olduğunuz bir önlisans/lisans bölümden veya Üniversiteden farklı bir bölüme/üniversiteye geçiş yapmanıza olanak sağlamaktır.


Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş sayesinde tekrardan YKS ye girmenize gerek kalmayacaktır.


↳ Merkezi Yerleştirme Puanı ile Yatay Geçiş Şartları 
 • Geçmek istediğiniz bölüm için taban puanınız eşit veya yüksek olmalıdır. Söyledi YKS girip EA puanı bazında 300 puan aldınız ve tercih yaptınız ancak bölümü değiştirmek istediniz değiştireceğiniz bölümün puanı 300 ve ya altı olmalıdır.
 • Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş kontenjanı YÖK tarafından %30 olarak belirlenmiştir. Örneğin 100 kişilik bir bölüm için 30 kişi alınabilir. Bu geçiş ise puanı yüksek olandan başlar
 • Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş yapabilmeniz not ortalamanız veya bölüm devamsızlığınıza bağlı değildir. Önemli olan o yıl almış olduğunuz YKS puanınızdır.
↳ Merkezi Yerleştirme Puanı ile Yatay Geçiş Ne Zaman Yapılıyor?


Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş zamanı hen güz hem bahar dönemi yapılabilir. Güz dönemi Ağustos bahar dönemi ocak aylarında yapılmakta. Fakat Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş yapmak için 1 dönem beklemeniz gerekiyor. 


↳ Merkezi Yerleştirme Puanı ile Kaç Defa Yatay Geçiş Yapılır


Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş hakkınız 1 defaya mahsustur. Geçtiğiniz bölümden bu sefer not ortalamanız ile yatay geçiş yapabilirsiniz. Bu da 4.00 üzerinden 3.00-3.50 olarak belirlenmiştir.


↳ Merkezi Yerleştirme Puanı İle Hazırlık Sınıfından Geçiş Yapabilir miyim 


Hazırlık sınıfından Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş için 1 dönem beklemeniz gerekmektedir.


↳ Merkezi Yerleştirme Puanı ile Geçiş Yapmam Halinde Burs Kesilir mi


Merkezi yerleştirme puanı ile geçiş yaptıktan 1 ay sonra bursunuz kesilir. Şayet Kesilmesini istemiyorsanız e-devlet üzerinden bildirim yapmalısınız.


↳ Merkezi Yerleştirme Puanı istenen Belgeler Nelerdir 
 • Transkript
 • Öğrenci Belgesi
 • ÖSYM sonuç Belgesi
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi 
 • Yabancı Dil Yeterlilik Belgesi
↳ Merkezi Yerleştirme Puanı ile Yabancı Dil Bölümüne Geçiş Yapılıyor mu


Merkezi Yerleştirme Puanı ile yabancı dil bölüme geçiş yapmanız için yabancı dil yeterlilik belgenizin olması gerekmektedir bunlar YDS,TOOFL ve IELTS dir.

➡ Dikey Geçiş (DGS) Nedir?

DGS herhangi üniversitenin önlisans bölümünden mezun olmuş üniversite öğrencisinin benzer alanda lisans bölümüne geçiş yapmasına olanak sağlayan sınavdır.


↳ Açık Öğretim Mezunu Dikey Geçiş Yapabilir mi


Açık öğretim mezunu kişiler DGS ile geçiş yapma hakları bulunmaktadır.


↳ Dikey Geçiş Sınavında Kaç Soru Var


DGS sınavında 60 Türkçe 60 Matematik sorusu bulunmaktadır. Dgs sınav süresi 2 saat 30 dakika olarak belirlenmiştir.


↳ Dikey Geçiş Sınavına Kaç Defa Girilebilir.

DGS sınavına giriş sınırlaması yoktur. Öğrenci istediği bölümü kazanana kadar girebilir.

➡ Üniversite Tercih Yapıp Yerleşemeyince Puan Düşer mi ?

Her yıl binlerce üniversite adaylarını tercih yaptığı ancak yaptığı tercihlerinin gelmemesi durumunda ve ya tercih yapıp tercihinin gelmesi halinde gitmediği durumlarda okul puanının yarıya düşüp düşmediğini bilmediği bir konuyu ele alacağız.


↳ Kimlerden okul puanı düşer Kimlerden düşmez


Tercih yaptığı halde yaptığı tercihinin gelmemesi durumunda yani bir kuruma yerleşemeyenlerin puanı düşmez
Tercih yapıp kazandığı ve kayıt yaptığı halde gitmeyen adayların puanı düşer.
Ek yerleştirme yaptınız ancak yerleşemediniz durumda puanınız düşmez.
Ek tercih yapıp ve kayıt yapıp kazanan ancak gitmeyen adayların puanı düşer.

Merak Ettiğiniz Sorularınızı Yorumlara yazabilirsin.

YORUMLAR

BLOGGER: 1
 1. Merhaba Hocam. Merak ettiğim bir soru vardı.Ben ek madde-1 merkezi puanım ile A üniversitesinden B üniversitesi İslami ilimler fakültesine geçiş yaptım ve hâlen 2.sınıf olarak okumaktayım.Bu dönem not ortalamam ile C üniversitesi İslami ilimlere geçiş yapma hakkım var mıdır ? Yani üniversite hayatım boyunca hem merkezi puanımı hemde not ortalamamı kullanarak geçiş yapabilir miyim? Teşekkürler

  YanıtlayınSil

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,260,4 YILLIK BÖLÜMLER,177,AÖF BÖLÜMLERİ,17,DGS,238,GENEL,20,KONU ANLATIMI,1,KPSS,1,KPSS PUANLARI,212,MAAŞLAR,6,MESLEK REHBERİ,4,MİS,3,ÖĞRENCİLERE TAKTİKLER,3,REHBERLİK,8,TYT,5,TYT PUANLARI,165,ÜNİVERSİTESİLER,8,YGS-LYS REHBERİ,1,
ltr
item
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi: Yatay Geçiş, Merkezi Puan ile Yatay Geciş, Dikey Geçiş
Yatay Geçiş, Merkezi Puan ile Yatay Geciş, Dikey Geçiş
Merkezi Yerleştirme puanı ile yatay geçiş, Yatay Geçiş, Dikey Geçiş
https://1.bp.blogspot.com/-UERzqIGN5Ts/YBIGADA7FII/AAAAAAAAF3k/cnjmsAUB4k0frnWEDcmiKHfSEuvBV0pPQCNcBGAsYHQ/w320-h162/2C46EA97-078A-4CC5-8093-AF39D365B2EB.jpeg
https://1.bp.blogspot.com/-UERzqIGN5Ts/YBIGADA7FII/AAAAAAAAF3k/cnjmsAUB4k0frnWEDcmiKHfSEuvBV0pPQCNcBGAsYHQ/s72-w320-c-h162/2C46EA97-078A-4CC5-8093-AF39D365B2EB.jpeg
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi
https://www.universiterehberi.org/2021/01/yatay-gecis-merkezi-puan-ile-gecis.html
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/2021/01/yatay-gecis-merkezi-puan-ile-gecis.html
true
1164847078140124939
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Yayın Bulunmadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE DEVAMINI OKU Cevapla Cevaplama İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aramanıza uygun bir yayın bulunamadı Ana Sayfaya Geri Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şİmdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftayı geçmiş Takipçiler Takip Et BU YAYIN ÖZELDİR Açmak için lütfen paylaşın. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy