Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü İş Olanakları Maaşları

Kıymetli üniversite adayları, biliyorsunuz ki kendiniz için iyi bir gelecek hazırlamanın yolu iyi bir meslek seçiminden geçer. İyi bir meslek seçimi için de iyi bir üniversite bölümü okumak şarttır. İyi bir üniversite bölümü seçmek için verilmesi gereken çaba size düşüyor. Kendiniz için en iyi bölümü seçebilmek için çok iyi bir araştırma yapmanız, birden fazla kaynaktan bilgi almanız ve gerekirse o mesleği icra edenlerden veya bölümü okuyanlardan bilgi almanız gerekiyor.


Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri hakkındaki yazımızı okuduktan sonra bu bölümü tercih edip etmemeniz gerektiği konusunda büyük oranda fikir edinmiş olacaksınız. Dilerseniz şimdi başlıklar halinde bölümü incelemeye devam edelim?


Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Hangi Puan Türü?

Bildiğiniz gibi her bölüm farklı puan türleri ile öğrenci alımı yapabilmektedir. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü temel anlamda bir eşitağırlık yani Türkçe-Matematik bölümüdür. Dolayısı ile bölümün öğrenci alırken dikkate aldığı puan türü de Türkçe-Matematik puan türüdür. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü puan türü TM-1'dir.


Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Üniversite adayları, tercih edecekleri bölümlere göre farklı sınavlara girmek zorunda kalabilirler. Örneğin sadece 2 yıllık önlisans programlarını tercih edecek olan adayların YGS'ye girmesi yeterlidir; ancak 4 yıllık bölümlerin ekserisi için LYS sınavlarına da girmek gerekir. Şu an için toplam 5 ayrı LYS oturumu bulunmaktadır, yine her bölüm için farklı LYS sınavlarına girmek gerekebilir. Çalışma Ekonomisi ve endüstri İlişkileri bölümü için girilmesi gereken sınavlar YGS, LYS-1 ve LYS-3 sınavlarıdır.


Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Hakkında Bilgi

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü, okutulduğu üniversite sayısı bakımından, ekonomi bölümleri arasında ilk sıralarda gelmektedir. Bölüm, devlet üniversiteleri başta olmak üzere onlarca üniversitede okutulmakta ve her sene binlerce mezun vermektedir. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünün eğitim süresi 4 yıldır. İsteğe bağlı okunan hazırlık sınıflarının olduğu üniversitelerde ise 5 yıldır.


Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Mezunlarının Devlet Kurumlarındaki İş İmkanları

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunları hem devlette hem de özelde çalışma olanağına sahiptir. Ancak sizler de takdir edersiniz ki üniversite okuyan neredeyse her gencin en büyük hedefi bir devlet kurumuna atanmaktır. Bu nedenledir ki Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri bölümünün devletteki çalışma alanları son derece önemlidir. Çalışma Ekonomisi ve endüstri İlişkileri mezunlarının devletteki başlıca çalışma alanları şunlardır:

-Devlet Bankaları
-Üniversiteler
-Sosyal Güvenlik Kurumları
-Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı
-Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) vs.


Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Özel Sektör İş Olanakları

Bölüm mezunları, yukarıda sıraladığımız kamu kurumlarının dışında çeşitli özel şirket veya kuruluşlarda çalışabilmekte veya kendi işini kurabilmektedir. Bölüm mezunlarının özel sektördeki başlıca çalışma alanları şunlardır:

-Özel bankalar
-Finan kuruluşları
-Sigorta şirketleri
-Her türlü şirketin muhasebe birimleri
-Özel danışmanlık şirketleri vs.


Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Mezunlarının Alacağı Muhtemel Unvanlar

Bölüm mezunları çalıştıkları alana göre değişmekle birlikte genellikle müfettiş veya uzman unvanları ile çalışmaktadırlar. Mezunların ateşe olma olanakları da bulunmaktadır.


Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Maaşları Ne Kadar?

Bir devlet kurumunda müfettiş veya uzman olarak çalışan mezunlar 2017 yılı için ortalama 3500 lira gibi bir maaş almaktadırlar. Kaç yıl görev yapıldığı, evli olup olmadığı, evli ise kaç çocuk sahibi olduğu, eşinin çalışıp çalışmadığı gibi hususlar maaşın daha düşük veya yüksek olmasında rol oynamaktadır. Örneğin eşi çalışmayan birisi 190 lira daha fazla maaş almaktadır.


Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri KPSS Atama Puanları Ne Durumda?

Sizler de araştırırsanız, bu bölüme yüksek kontenjanlar verildiğini görebilirsiniz. Öyle ki bazı seneler 100-150 kadar kadro verilmektedir; ancak buna rağmen bölümün KPSS taban puanlarının düşük olduğunu söylemek mümkün değildir. Binlerce işsiz mezunun olması KPSS taban puanlarının 82-85 civarında olmasına neden olmuştur.


Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Nasıl Bir Bölüm?

Bir bölüm hakkında yorum yapmak için aslında biraz da bölümü tercih edecek adayın puanını bilmek gerekir. Çünkü aynı puanla gidilebilecek daha iyi bölümler de bulunmaktadır. Ancak yine de birçok 4 yıllık bölümle kıyaslandığında Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünün iyi bir bölüm olduğunu, en azından kötü bir bölüm olmadığını söylemek mümkündür. Sizler de bölüm ile ilgili yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.