Size Özel Reklam

İngilizce Öğretmeni Maaşları 2020-2021

İngilizce Öğretmeni Maaşları 2020-2021

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı neredeyse bütün okullarda çalışan İngilizce öğretmenlerinin maaşını sizler için derledik. Yazıda bir öğretmenin maaşını etkileyen diğer hususlardan da bahsettik. Henüz öğrenci iken kendisine hedef veya meslek belirlemeye çalışan öğrencilerin merak konularından birisi de belirledikleri mesleğin maaşları ya da kazançlarıdır. İşte bu yazımızda da 2020 İngilizce öğretmenlerinin maaşı açıkladık.

İngilizce Öğretmeni Maaşı

Bilindiği gibi İngilizce öğretmenleri hem ilkokul ve ortaokullarda hem de liselerde görev alırlar. Üçünün de taban maaşı aynıdır. Taban maaş kavramı dikkat edilmesi gereken bir kavramdır; zira taban maaş, bir öğretmenin aldığı minimum maaştır. Maaşın daha yüksek olması ise bazı durumlara bağlıdır. Neyse fazla uzatmadan 2020 İngilizce öğretmenlerinin maaşlarını açıklayalım:

Göreve yeni başlamış bir İngilizce öğretmeninin aldığı taban maaş 2020 Ocak ayında 3150 lira kadardır. Bu öğretmenin alacağı ek ders ücreti de 100-800 lira arasında değişmektedir. Bunu, o öğretmenin girdiği ders sayısı belirler. Ne kadar çok derse girerse o kadar çok ek ders ücreti alır ki bu da maaşın ne kadar olduğunu belirler.


Uzun yıllardan beri çalışmakta olan bir İngilizce öğretmeninin maaşı daha yüksek olabilir. Örneğin taban maaşı 3500 lira civarında olan birçok 20-25 yıllık İngilizce öğretmeni vardır.

Taban Maaşa Eklenen Diğer Ödemeler

Yukarıda verdiğimiz maaş oranı, her öğretmene verilen sabit maaştır. İngilizce öğretmeni maaşına bazı ek ödemeler de yapıldığında maaş yükselmektedir. Şimdi bu ek ödemelere değinelim:

Ek Ders Ödemesi

Bir İngilizce öğretmeni her hafta 15 saat maaş karşılığı çalışır. 15 dersi geçtiğinde her ders için kendisine 12 TL civarı para ödenir. Örneğin haftada 30 saat (haftalık en fazla 30 saat alınabilir) derse giren bir İngilizce öğretmeni fazladan 15 saat çalışmış olur ve bu 15 saat için yaklaşık 180 lira alır. Bu da ayda 720 lira ders ücreti demektir. Bir de nöbet ve diğer küçük hesaplamalar katıldığında bu ödeme 850 lirayı bulmaktadır.

Aile Yardımı Ödeneği

Eşi çalışmayan öğretmenlere aylık 200 lira gibi bir ödeme yapılır. Ayrıca 0-6 yaş aralığındaki çocuk için yaklaşık 50 lira ödenmektedir.

Dil Tazminatı Ödemesi

Öğretmenler, yabancı dil sınavında belli bir puan aldığında devletten Dil Tazminatı adı altında bir ödeme alırlar. Bu da yaklaşık 100 lira kadardır.

Kıdem ve Derece

Göreve yeni başlayan bir öğretmen ile kıdemli bir öğretmenin maaşı aynı olmaz. 9. derecenin 1. kademesindeki İngilizce öğretmeni 3150 lira maaş alırken, daha kıdemli bir öğretmen daha yüksek maaş almaktadır.

18 yorum

 1. Sharon
  Bu yorum yazar tarafından silindi.
 2. Sharon
  Bu yorum yazar tarafından silindi.
 3. Sharon
  Merhabalar , Ben, Avustralya doğma, büyüme; 18 yıllık tecrübeli İngilizce öğretmeniyim. Kızım da Ingilizce öğretmenliği bölümünü bitirdikten sonra, ana vatanıma dönüp kendi insanıma hizmet vermek istiyorum. Tuzla’da ikamet edip çalışmayı düşünüyorum. Fakat son 7 yıldır vatana dönüş yapamadığımızdan, şu anki durumları bilemiyorum. Ekonomik durumun pek iyi olmadığını gözlemliyorum . O nedenle nasıl bir hayatımız olur bilemiyorum. Yani yeni bir yaşama başlayan bir aile olarak . Ben gramer ve konuşma pratiği uzmanı olarak özel ders vermek istiyorum. Kızım ise ilk okulda çalışmak istiyor . Fikir ve görüşlerinizi bildirirseniz çok sevinirim . Çok yardımcı olmuş olursunuz. Şimdiden teşekkürler 😊
  • kenan
   abla gelme allah çarpsın ki gelme
  • Unknown
   Umarım gelmemişsindir :d
  • Adsız
   ablam burda herkes yurt dışına nasıl gideriz diye düşünüyor
   bırak buraya tatillerde gel
  • Unknown
   Bence hiç gelmeyin turkiyeye aç kslirsiniz
 4. Unknown
  Gelme
 5. Adsız
  gelme biz yandık sen yanma bari
 6. Adsız
  Abla biz elimizde olsa yurtdışında okuyacağız eqwpoewğeld
 7. Adsız
  hayatınız kararır burda yurtdışı eğitim için en ideali
 8. Unknown
  Üfff saçmalamayın olabilir belki insanını özledi ayrıca gelişmekte olan bir ülke o kadar kotulemeyin ülkemizi sözde biz ülkemizi yarın onur gün temsil edicez bu kadar kavramayı ya neyi var ülkemizin iyiki müslümanım iyiki türküm çok şükür bin şükür canım vatanım
 9. Unknown
  bence de gelmenizi önermem. Eğitimli olabilirsiniz fakat ülkede ekonomik durum iyi değil..
 10. Adsız
  gel apla gel
 11. Adsız
  ab����
 12. Unknown
  İngilizce öğretmenleri maaşı çok düşük 3000 TL özelde buraya ancak evinizi arabanızı alır gelirseniz sadece karın yokluğun a yalarsınız
 13. Adsız
  Abla gelirsen geri dönüşü yok haberin olsun pişman olmak istemiyorsan hiç gelme
 14. Unknown
  Abla büyük ihtimalle gelmişsindir ama neyse Allah aç bırakmasın ney diyim :(
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.