İmam Hatip Lisesi Mezunları Hangi Üniversite Bölümlerini Tercih Edebilir?

İmam Hatip Liselerinin bundan seneler önceki durumunu bilenler veya duyanlar, hangi üniversite bölümlerine yerleşebilecekleri konusunda tereddüte düşüyor; zira eskiden, İHL mezunları kendi alanları dışındaki üniversite bölümlerini tercih ettiklerinde puanları düşük gösterildiği için ya o bölümlere hiç giremiyor veya çok zor girebiliyorlardı:

Sizler için hazırladığımız bu yazıda İmam Hatip mezunları hangi bölümlere gidebilir sorusunu anlaşılır bir şekilde cevaplamaya çalıştık. Açıklamalara rağmen sormak istediğiniz sorular olursa çekinmeden sorabilirsiniz.

İmam Hatip Mezunları Hangi Bölümleri Tercih Edebilir?

Katsayı adaletsizliği artık geride kaldı; dolayısıyla İHL mezunları da tıpkı diğer tüm lise mezunları gibi bütün üniversite bölümlerini tercih edebiliyor. Herhangi bir bölümü tercih etmekle ilgili hiçbir yasal kısıtlama söz konusu değil. Anlayacağınız, bir Anadolu Lisesi veya Fen Lisesi mezunu nasıl ki Tıp, Hukuk, öğretmenlik bölümlerini tercih edebiliyorsa, İmam Hatip Lisesi mezunları da tüm bu bölümleri tercih edebiliyor.

İmam Hatip Lisesi Mezunlarının YGS veya LYS Puan Hesaplamaları

Arkadaşlar, normal bir liseyi bitiren bir öğrencinin üniversite sınav puanları nasıl hesaplanıyorsa, İHL mezunlarının da puanları o şekilde hesaplanmaktadır. Yani günümüzde katsayı ile ilgili bir problem veya bir adaletsizlik söz konusu değil. Ancak özellikle Tıp, Mühendislik, Hukuk ve benzeri bölümlere yerleşmede bazı dezavantajları söz konusu olabilir. Bu durum tamamen İHL'lerde verilen eğitim ile alakalıdır.

İmam Hatip Mezunlarının Tıp, Mühendislik, Hukuk Gibi Bölümlere Girmesi Neden Zor Oluyor?

Az önce bu okullardan mezun olanların tüm bölümleri tercih etme hakkının olduğunu söyledik; ancak öğrencilerin bu bölümlere girmesi de gerçekten zordur. Bunun en büyük sebebi, İmam Hatiplerde Fizik, Kimya, Matematik, Geometri, Biyoloji gibi derslerin yoğun olarak okutulmamasıdır. Düşünün, bir Fen Lisesi öğrencisi 11 ve 12. sınıfta da yoğun bir şekilde matematik, fizik, biyoloji ve kimya gibi dersleri alıyor. Oysa İHL öğrencisi bu dersleri değil de kendi alanları ile ilgili dini derslere ağırlık verdiği için bir Fen Lisesi öğrencisi gibi öğrenemiyor. Okulda sayısal dersleri yeterince alamayanlar, dershanelerde de takviye yapamıyorsa, özellikle sayısal testlerden yüksek puan alamadığı için bu bölümlere girmekte zorlanıyor.

İmam Hatip Mezunları Doktor Olabilir mi?

Günümüzde geçerli olan yasalara göre mezunların doktor olmasının önünde bir engel yok. İmam Hatip mezunu birinin Tıp Fakültesi okuyabilmesi için YGS, LYS-1 ve LYS-2 sınavlarından yeterli puanı alması yeterlidir.

İmam Hatip Mezunları Hangi Sınavlara Girmeli?

Girilmesi gereken LYS sınavları diğer okul mezunları ile aynıdır. Bütün öğrencilerin öncelikle YGS'ye girmesi zorunludur. YGS'den 150 baraj puanını aşanlar bütün 2 yıllık bölümleri tercih etme hakkı kazanır. LYS sınavlarına girebilmek için ise YGS'den en az 180 puan alınması gerekir. Hangi sınavlara gireceğiniz, tamamen tercih etmeyi düşündüğünüz bölümler ile ilgilidir. Örneğin Tıp Fakültesi MF-3 puan türü ile tercih edildiği için girilmesi gereken sınavlar YGS, LYS1 ve LYS2'dir. Yine TS puan türü ile öğrenci alan öğretmenlik bölümleri için girilmesi gereken sınavlar YGS, LYS-3 ve LYS-4 sınavlarıdır. Her bölümün puan türü farklı olduğu için, girilmesi gereken sınavlar da değişebilmektedir.

Tercih etmeyi düşündüğünüz bölüm için hangi sınavlara girmeniz gerektiğini bilmiyorsanız, yorum bölümünden sorun, yanıtlayalım.

2 yorum

Selam ben saglık meslek lisesinde okuyordum evimden uzak oldugu icin evime yakın bir anadolu imam hatip lisesine geciş yapmak istiyorum gecekte yapmak istedigim meslek ingilizce ögretmenligi acaba bu mümkünmü bunu sormak istiyorum ve nasıl bir yol izlemem gerektigini bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Bu yilki sistemde eskiye mi donul du 296 puan alan bir ogrenci nerelere girebilir

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.