Ekonometri Bölümü Ne İş Yapar Maaşları Ne Kadar?

Ekonomi alanı ile ilgili bölümlerde okumak isteyen üniversite adaylarının tercih edebileceği onlarca bölüm var. Bu bölümlerin bir kısmı önlisans düzeyinde iken, ekserisi lisans düzeyindedir. Lisans düzeyindeki ekonomi bölümlerinden bir tanesi de Ekonometri bölümüdür. Devlet kurumlarına atanması çok da kolay olmayan Ekonometri bölümünü tüm yönleri ile ele aldık.


Ekonometri Bölümü Nedir, Neyi Amaçlar?

Ekonometri bölümü YGS, LYS-1 ve LYS-3 sınavları ile girilen, TM-1 puan türü ile öğrenci alan 4 yıllık bir lisans programıdır. Bölümün temel amacı, iktisadi problemleri analiz edip en uygun iktisadi kararları alabilecek ekonometristler yetiştirmektir.


Ekonometri Bölümünde Hangi Dersler Okutulur?

Ekonometrinin başlıca ilgi alanları istatistik ve matematiktir. İstatistik ve matematik derslerinin yanı sıra, iktisat ile ilgili her türlü ders, yöneylem ve bilgisayar alanı ile ilgili dersler ağırlıklı olarak okutulmaktadır. Ayrıca bölüm öğrencileri Atatürkçülük ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil ve Türk Dili gibi temel dersleri de görmektedir.


Ekonometri Bölümünü Kimler Tercih Etmeli, Kimler Etmemelidir?

Ekonometri bölümü sayısal ağırlıklı bir derstir. Uzmanlık derecesinde matematik ve istatistik bilgileri verildiği için bu bölümü sayısal çıkışlı öğrencilerin tercih etmesi, sözel öğrencilerinin ise mümkün mertebe bölümden uzak durması yerinde olacaktır. Bölümü okuyan öğrenciler, derslerin zor olduğunu ifade etmektedir.


Ekonometri Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır? 

Ekonometri bölümü mezunları Kalkınma Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Merkez Bankası, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Hazine Müsteşarlığı, Ekonomi Bakanlığı, tüm bankaların ve bakanlıkların araştırma birimleri, sigorta ve araştırma şirketlerinde çalışabilecekleri gibi bunlara ek olarak iktisatçıların görev alabileceği her iş sektöründe iş bulma imkanına sahiptirler. Dileyen ve gerekli şartları yerine getiren mezunlar üniversitede öğretim görevlisi olma olanağına da sahiptir.


Ekonometri Bölümü Maaşları - Ekonometrist Maaşları 2017

Herhangi bir kamu kurumunda ekonometrist olarak görev yapanlar 2017 yılında 3500 lira dolaylarında maaş alırlar. Özelde çalışanların bu maaşı zor olsa da, iyi bir yerde çalışanların daha yüksek maaşlar alması da mümkündür.


Ekonometri Bölümü KPSS Atamaları

Ekonometri mezunları bundan birkaç sene öncesinde 70'li puanlarla da atanabilmişken, son yıllarda Ekonometri KPSS taban puanları bir hayli yükselmiştir. 2016 KPSS atamalarında 84-85 puanlarla da atanılmış, daha düşük puana sahip olanlar ise boşta kalmıştır.


Ekonometri Nasıl Bir Bölüm?

Gönül ister ki bu yazıyı okuyan ekonometristler veya bölüm öğrencileri bölüm ile ilgili yorumlarını bizlerle paylaşsınlar. Bizlerin yapacağı yorumlar ise daha çok KPSS atamaları ile ilgili olacaktır; zira günümüzde en mühim meselelerden bir tanesi de devlet kurumuna atanmaktır. Ekonometri mezunu olup da devlet kurumlarına atanmak için en az 85 puan alma zorunluluğu maalesef bölümün cazibesini silmiştir. Ama gelecekte ne olacağı, ne kadar alım yapılacağı da bilinmediği için bölümü tamamen karalamak olmaz.

2 yorum

Bu bölüm okunulacak bir bölüm degil arkadaşlar dersleri aşırı zor ben sayısal cikisliyim ama o kadar zorlanıyorum ki özellikle istatistik dersi aşırı zor zorluğunu geçtim 4 sene boyunca okuyacaksın üstüne atanamayacaksin gidip ozel bı yerde lise mezunlarının iki yıllık okuyanların yaptığı işle aynı şeyi yapicaksin. Ekonometrist olma hayalleriyle başlayan yolculuk muhasebecilikle son buluyor. Mümkün olduğunca uzak durun

Ekonometri 3. sınıf öğrencisiyim, fakat aşırı zor bir bölüm değil, kesinlikle katılmıyorum, orta kolaylıkta diyebileceğim bir bölüm, derslere düzenli gelinip notlar tam olursa gayet de tadından yenmez :))

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.