En İyi 4 Yıllık Bölümler

Tarafımıza gelebilecek muhtemel uyarılara şimdiden cevap verelim: Burada ''4 yıllık bölümler'' ifadesi ile kastedilen şey, tüm lisans bölümleridir; zira listemizde eğitim süresi sadece 4 yıl olan bölümler yer almamakta, 5 yıllık veya 6 yıllık lisans bölümleri de bulunmaktadır.


Geçmişten beri halk arasında en iyi olarak ifade edilen çeşitli 4 yıllık bölümler bulunmaktadır. Bu bölümleri, sokaktaki sıradan bir insana dahi sorsanız, size yanıt verebileceklerdir. (Tıp, yani doktorluk gibi). Elbette ki yazımızda bu bölümlere de yer vereceğiz; ancak çoğumuzun bilmediği yeni bölümler veya iş imkanları sonradan genişleyen bazı belli başlı bölümleri de listemize dahil ettik.

Unutulmamalıdır ki en iyi dört yıllık bölümler sadece bizim kendi araştırmamız ve kişisel düşüncelerimiz neticesinde derlenmiştir. Bizim en iyi dediğimiz bir bölümü sizin beğenmemeniz gayet normaldir. bu yüzden kişisel tartışmalara girmenin gereksiz olduğu düşüncesindeyiz. Neyse, konuyu daha fazla dağıtmadan tercih edilebilecek, ataması kolay olan en iyi dört yıllık bölümlere geçelim. (Sıralama rastgele yapılmıştır)


                              Tercih Edilebilecek En İyi 4 Yıllık Bölümler


1- Tıp Fakültesi

Yıllardır popülerliğini ve iş bulma imkanlarını asla yitirmeyen Tıp Fakültesi, en iyi 4 yıllık bölümler arasında sayılmayı gerçekten hak ediyor. MF-3 puanı ile tercih edilen Tıp Fakültesi için YGS, LYS-1 ve LYS-2 sınavlarına girmeniz gerekiyor.


2- Eczacılık Fakültesi

Tıp Fakültesi kadar olmasa da hala iyi kazançlar sağlanan ve son derece popüler olup çokça tercih edilen bir bölümdür. Puan türü MF-3'tür. Girilmesi gereken sınavlar ise YGS, LYS-1 ve LYS-2'dir.


3- Diş Hekimliği Fakültesi

Tıp doktorluğuna göre daha rahat bir meslek diş hekimliği bölümü de MF-3 puanı ile tercih ediliyor ve bu bölüm için de YGS, LYS-1 ve LYS-2 sınavlarına giriliyor.


4- Mimarlık

Mühendislik bölümleri ile paralellik gösterdiği için MF-4 puanı ile öğrenci alıyor. Popüler ve karizmatik bir meslek. aynı zamanda iyi kazançlar elde edilebiliyor.


5- İç Mimarlık

Mimarlık bölümü ile aynı puan türünden öğrenci alıyor ve girilmesi gereken sınavlar da aynı. Özellikle son yıllarda gözd olan mesleklerden birisi haline geldi.


6- Yazılım Mühendisliği

MF-4 puan türü ile bölüme giriliyor. sınavlar aynı şekilde YGS, LYS-1 ve LYS-2. Bilgisayar ve akıllı cihazların bu denli yaygın kullanıldığı günümüzde, kendisini iyi geliştiren bir yazılım mühendisi harika işler çıkarabilir, dolayısı ile dolgun maaşlarla veya kazançlarla çalışabilir.


7- Bilgisayar Mühendisliği

Yazılım Mühendisliği ile ilgili verdiğimiz bilgiler Bilgisayar Mühendisliği için de geçerlidir. Devlet kurumlarında da özel sektörde de iş bulmak kolaydır.


8- Tıp Mühendisliği

Henüz bölüm ile ilgili alım yapılmasa da gözde mesleklerden birisi olacağı düşünülüyor. Şu an için yaygın bir bölüm değil; ancak rağbet gören ve yüksek puanlarla yerleşilen bir bölüm.


9- Otomotiv Mühendisliği

Özellikle özel sektörde iş imkanı bol olan bir bölüm. Büyük firmalarda hatırı sayılır maaşlarla çalışmak mümkün. MF-4 puanı ile giriliyor.


10- İnşaat Mühendisliği

Ticaretten de anlayan birisi kendi işini yaparak mükemmel yerlere gelebilir. Çeşitli firmalarla anlaşılarak, kat karşılığı konut yapıp satışını yapmak gerçekten çok kazançlı bir iş. Puan türü MF-4.


11- Hukuk Fakültesi

Her TM öğrencisinin hayallerini süsleyen bir bölüm olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Gerek devlette gerekse de özelde iş bulma imkanı geniştir. Maaşları da iyi sayılır. Hele de istenen kariyer yapılmışsa... Puan türü MF-3; girilmesi gereken sınavlar ise YGS, LYS-1 ve LYS-3.


12- Beslenme ve Diyetetik

Özellikle TV programlarında çok iyi yerlere gelmiş diyetisyenleri görenler bu bölüme daha çok heves ediyor. Gerçekten de rahat ve temiz bir meslek. Çevreniz de genişse bu mesleği huzur ve para içinde yapabilirsiniz. Birçok sağlık bölümü gii MF-3 puanı ile tercih ediliyor. Beslenme ve Diyetetik bölümü için YGS, LYS-1 ve LYS-2 sınavlarına girmelisiniz.


13- Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Öğretmenlik branşları içinde en rahat ve maaşı en dolgun branşlarından birisidir. Özel oda sahibi olursunuz ve derse girmeden de ek ders ücreti alırsınız. 3500 lira dolaylarında maaşı mevcuttur. Puan türü TM-3; girilmesi gereken sınavlar ise YGS, LYS-1 ve LYS-3'tür.


14- Psikoloji

Bu bölümü bitirenler aynı zamanda rehber öğretmeni olma şansına da sahiptir. Puan türü ve girilmesi gereken sınavlar Rehberlik ve Psikolojik Danışma bölümü ile aynıdır.


15- Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Eskiden daha popüler olsa da hala en iyi dört yıllık bölümler arasında gösterilebilir. Puan türü MF-3; sınavlar YGS, LYS-1 ve LYS-2'dir.


16- Hemşirelik

İcra etmesi zor bir meslek olsa da iş bulması son derece kolaydır. Devlet hastanelerine atanamayanlar bile özel hastanelerde kolayca iş bulabilir ve özeldeki maaşlar da devlet maaşlarına neredeyse yakındır. YGS-2 ve MF-3 puanlarından birisi ile tercih edilir. Üniversiteye göre puan türü değişmektedir.


17- Uluslararası İlişkiler


Her üniversitede olmasa da iyi bir üniversitede okunduğunda çok iyi yerlere gelinebilir. Hele de yabancı dil ve iletişim konusunda kendisini geliştirenler gerek devlet kurumlarında gerekse de özel şirketlerde yüksek kariyerler yapabilirler. Puan türü TM-3'tür. Girilmesi gereken sınavlar YGS, LYS-1 ve LYS-3'tür. Tercih edilecek en iyi TM bölümlerinden bir tanesidir.


Sevgili üniversite adayları, sizler için ataması en kolay olan 4 yıllık bölümleri listelemeye çalıştık. En iyi lisans bölümleri kategorisine alınmasını istediğiniz bölümler varsa bize yorum bölümü aracılığı ile bildirin lütfen. Sizin görüşleriniz de bizim için çok değerlidir. Ataması kolay olan TM bölümleri, ataması kolay olan MF bölümleri ve diğer bölümler için fikir beyan edebilirsiniz.

6 yorum

Hukuk fakültesi puan türüne MF3 yazmışsınız hatali haberiniz olsun

Gastronomi özel eğitim öğretmenliği gibi sözel mesleklerde paylasirsaniz iyi olurdu

Mimarlar hiç bir şekilde iyi kazanamıyor. Aksine diğer mühendislere göre kısıtlı çalışma alanı var. Makine mühendisi pekçok alanda çalışabilirken mimarlar: Sadece proje çizimi yapabilirler. şantiyede ince işlerde çalışabilirler. çok sayıda proje bürosu var. İnanmayan gidip birkaç mimara sorup acı gerçeği öğrenebilir:(

Ya sikeyim bu bölümlere gidecek adamın burada ne işi var zaten

Kamu yönetimi bölümünü unutmuşsunuz.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.