Finansal Ekonometri Bölümü İş İmkanları Hakkında Bilgi

Ülkemizde yalnızca Sakarya Üniversitesinde okutulmakta olan Finansal ekonometri bölümü ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda bir araya getirdik. Tek üniversitede okutulması büyük bir avantaj gibi görünse de aslında diğer ekonomi bölümleri ile neredeyse aynı haklara sahip olması, bölümün tercih edilebilirliğini düşürmektedir. Şimdi bölümü daha ayrıntılı tanımak için başlıkları inceleyelim.


Finansal Ekonometri Bölümünü Tercih Etmek İçin Hangi Sınavlara Girilmeli?

Finansal Ekonometri lisans programını tercih etmek isteyenler YGS'den en az 180 puan aldıktan sonra LYS-1 ve LYS-3 sınavlarına girmek zorundadır. YGS 4 yıllık baraj puanı 180'dir. En az 180 puan alamayan adaylar şayet 150 puanın üstünde puan aldıysa yalnızca 2 yıllık bölümleri tercih edebilirler.


Finansal Ekonometri Puan Türü Nedir?

YGS, LYS-1 ve LYS-3 sınavlarına giren adayların TM puan türleri hesaplanır. Finansal Ekonometri bölümü puan türü ise TM-1'dir. Ekonomi ve finans ile alakalı bölümlerin çoğu TM-1 puanı ile öğrenci almaktadır.


Finansal Ekonometri Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Bölüm mezunları her türlü ekonomi ve finans kurum ve kuruluşunda çalışma olanağına sahiptir. KPSS'de başarılı olanlar normal memurluk kadrolarına, bankacı ve muhasebeci gibi kadrolara başvurabilmektedir. Ayrıca dileyenler özel bankalarda veya benzeri finans kuruluşlarında da çalışabilir. Finansal Ekonometri mezunlarının diğer bir imkanı da üniversitelerde öğretim görevlisi olmaktır. Yüksek Lisans, Doktora eğitimlerini tamamlayanlar kariyerlerine üniversitelerde devam edebilirler.


Finansal Ekonometri Maaşları?

Devlet bankalarında veya diğer kurumlarda çalışanlar 3500 lira civarında maaş alabileceklerdir. Yeni bir bölüm olması hasebi ile kesin bilgi verilememektedir. Ancak bölüm mezunlarının diğer ekonomi bölümleri ile benzer iş imkanlarına sahip olduğunu söylemek mümkündür.


Finansal Ekonometri Bölümü Yorumlar

Bu bölümü tamamen sizin düşüncelerinize bırakıyoruz. Bu bölümü araştırdığınıza göre muhtemelen bölümü okuyan bir tanıdığınız var veya siz bölüm öğrencisisiniz. Şayet bölüm ile ilgili taze bilginiz varsa bizlerle de paylaşınız.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.