[AY'IN EN ÇOK OKUNANLARI]$type=carousel$cols=3$color=#e74c3c$ico=1

İktisat Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

PAYLAŞ:

Değerli universiterehberi.org okuyucuları, gerek okutulduğu üniversite sayısıyla gerekse de istihdam olanaklarının genişliği ile ülkemizdeki...

Değerli universiterehberi.org okuyucuları, gerek okutulduğu üniversite sayısıyla gerekse de istihdam olanaklarının genişliği ile ülkemizdeki en yaygın lisans bölümlerinden bir tanesi olan İktisat bölümünü sizler için bütün yönleri ile ele aldık. İktisat bölümü ile ilgili ele aldığımız bu tanıtım yazısında 2017 bilgileri dikkate alınmış ve en güncel bilgiler derlenmeye çalışılmıştır.

Dilerseniz lafı çok uzatmadan İktisat bölümünü yakından tanıyalım. Bu arada, bölüm ile ilgili sormak istediğiniz her şeyi, yazımızın altında bulunan yorum bölümü aracılığı ile sorabilirsiniz. Hepinize şimdiden başarılar diler, verdiğiniz emeklerin karşılığını almanızı dileriz.


İktisat Bölümü Nedir?

İktisat bölümü, devlet bankaları ile özel bankalarda, finans kuruluşlarında, sigorta şirketlerinde, işletmelerde, kısacası aklınıza gelebilecek her türlü iktisadi kurum ve kuruluşta çalışabilecek uzman ve deneyimli elemanlar yetiştirmeyi gaye edinen 4 yıllık bir lisans programıdır.İktisat Bölümü İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Herhangi bir ortaöğretim mezununun üniversiteye yerleşebilmesi için girmesi gereken sınavlar vardır. Bu sınavlar YGS ve LYS sınavlarıdır. İktisat bölümü tercih etmek isteyen veya tercih listesinde İktisat bölümünü de yazmak isteyen üniversite adaylarının girmesi gereken sınavlar YGS, LYS-1 ve LYS-3 sınavlarıdır. Bu sınavlar hakkında henüz pek de bilgi sahibi olmayanlar için kısaca bilgi verelim:


YGS Nedir?

YGS, bütün üniversite adaylarının girmek zorunda olduğu bir nevi baraj sınavıdır. 2 yıllık bütün bölümlere YGS sınavları ile girilir. Sadece YGS sınavı ile girilen bazı 4 yıllık bölümler de bulunmaktadır. Ancah hangi bölümü tercih edecek olursanız olun YGS'ye mutlaka girmek zorundasınız. Çünkü dediğimiz gibi bu sınav bir baraj sınavıdır. Bu sınavdan en az 150 puan alamayanlar 2 yıllık bölümleri, en az 180 puan alamayanlar ise 4 yıllık bölümleri tercih edemez.


LYS Nedir?

LYS, bazı üniversite bölümlerinin öğrenci alımında dikkate aldığı MF, TM, TS, DİL puan türlerinin hesaplanması için girilen ve 5 farklı oturumunda yapılan sınavdır. Örneğin MF bölümlerini tercih edecek olanlar LYS-1 ve LYS-2; TM bölümlerini tercih edecek olanlar LYS-1 ve LYS-3, TS bölümlerini tercih edecekler LYS-3 ve LYS-4; DİL bölümlerini tercih edecekler de LYS-5 sınavına girerler. Her oturumda farklı testler sorulmaktadır


İktisat Bölümü Hangi Puan Türü ile Öğrenci Alır?

İktisat bölümü TM bölümlerinden bir tanesidir. dolayısı ile öğrenci alımında TM puan türlerinden birisi olan TM-1 puan türünü kullanmaktadır. Yukarıda da anlattığımız gibi İktisat bölümü için YGS, LYS-1, LYS-3 sınavlarına girilmeli ve TM-1 puan türünde yeterli puan alınmalıdır.


İktisat Mezunu Ne İş Yapar?

İktisat mezunları ''İktisatçı'' unvanını alırlar. Gerek kamu sektöründe gerekse de özel sektörde çalışabilecekleri çok sayıda iş alanı mevcuttur. Bankalar, finans kuruluşları, iktisadi teşebbüsler, şirketler, sigorta şirketleri, sermaye piyasaları kuruluşları, ulusal ve uluslararası piyasalar, açıkçası ekonomi ve iktisat ile ilgili ilgisi olan tüm işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Bu nedenle iş bulma imkanı kolaydır. Dilerseniz daha anlaşılır olması için İktisat mezunlarının ne iş yaptığını, nerelerde çalıştığını alt başlıklar halinde görelim:


İktisat Mezunları Hangi Devlet Kurumlarında Çalışabilir?

İktisat mezunu aşağıda yer alan devlet kurum ve kuruluşlarında çalışma imkanına sahiptir.

-Devlet Bankaları (Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank)
-Hazine Müsteşarlığı
-Dış Ticaret Müsteşarlığı
-Devlet Planlama Teşkilatı
-Türkiye İstatistik Kurumu
-Maliye Bakanlığı
-Sermaye Piyasası
-Rekabet Kurumu
-Merkez Bankası
-Devlet Üniversiteleri
-Defterdarlıklar
-Mal Müdürlükleri vb.


İktisat Mezunlarının Çalışabileceği Özel Sektör Alanları

ÜSt başlıkta listelediğimiz kurum ve kuruluşlar KPSS ile girilen ve memur statüsünde çalışılan kurum ve kuruluşlardır. İktisat bölümü iş imkanları yukarıdakilerle sınırlı değildir. Mezunların özel sektör alanlarında çalışması da gayet mümkündür. İktisat bölümü özel sektör iş alanları şunlardır:

-Özel bankalar (Garanti, Yapıkredi, İng vs.)
-İktisadi araştırma şirketleri
-İktisat ve ekonomi ile ilgili web sitelerde yazar olarak çalışabilirler.
-Her türlü şirketin muhasebe birimlerinde çalışabilirler.


İktisat Mezunlarının Aldığı Unvanlar

İktisat mezunları genel anlamda İktisatçı unvanını alırlar; ancak çalıştıkları alan veya pozisyon farklılığından dolayı uzman, araştırmacı, müfettiş, denetçi gibi unvanları da almaktadırlar.


İktisatçı Maaşları Ne Kadar?

İktisat bölümü maaşları gerek devlette gerekse de özelde tatmin edici sayılır. Devlet bankalarında veya devlete ait kurum ve kuruluşlarda çalışanlar 3500-4000 lira arasında maaş almaktadır. Bu maaşın özel sektörde bu kadar yüksek olacağını düşünmüyoruz; ancak kendisini iyi geliştirmiş bir iktisatçı iyi bir kurumda çok daha yüksek maaşlarla da çalışabilir.


İktisat Bölümü KPSS Atamaları

Gerek iktisat sektöründeki eleman ihtiyacı gerekse de mezun sayısının yüksek oluşu, iktisat bölümüne her sene yüksek kontenjan verilmesini sağlamıştır. Her sene yüzlerce iktisatçı çeşitli devlet kurumlarına memur olarak atanmaktadır. Ancak yapılan yüksek alımlara rağmen İktisat bölümü KPSS atama puanları düşünüldüğü kadar düşük değildir. Bundaki en önemli etken mezun sayısının çokluğudur. Rakip sayısı çok olunca KPSS taban puanları da yüksek olmaktadır. son yıllarda yapılan KPSS atamalarında İktisat mezunları genellikle 80-85 puanlarla atanabilmiştir.


İktisat Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

İktisat mezunları pedagojik formasyon (öğretmenlik dersleri) aldığı takdirde MEB'e bağlı okullara öğretmen olarak atanabilmektedir. Hemen her sene üniversiteler pedagojik formasyon eğitimleri vermektedir. Sizler de bu başvuruları değerlendirip formasyon alabilir ve KPSS öğretmenlik sınavlarında da başarılı olduğunuz takdirde MEB okullarına Muhasebe ve Finansman öğretmeni olarak atanabilirsiniz.


AÖF Sınavsız İkinci Üniversite İktisat Bölümü

Üniversite öğrencileri veya mezunlarının en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de normal İktisat bölümü ile AÖF iktisat arasında fark var mı sorusudur. Şayet herhangi bir üniversite bölümü öğrencisi veya mezunu iseniz, 4 yıllık İktisat bölümüne de sınavsız ve puansız olarak kayıt yaptırabilirsiniz. İktisat mezunlarının sahip olduğu haklara AÖF iktisat mezunları da sahiptir.


İktisat Nasıl Bir Bölüm?

İktisat bölümünün iyi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Hele de ülkemizdeki hatırı sayılır iyi üniversitelerden birisinde okursanız, henüz öğrenci iken bile çeşitli şirketlerden iş teklifleri almaya başlarsınız. Mezun olduğunuzda da işe hemen başlarsınız.


İktisat Bölümü Yorumları

İktisat bölümü öğrencileri kendilerini gerçekten çok iyi bir şekilde yetiştirmelidir. İngilizceyi çok iyi bilmek, bilgisayar teknolojilerini iyi kullanmak, özel sektörde tercih edilme sebebi olacaktır. Lütfen iktisat mezunları veya iktisat öğrencileri de bölüm hakkında yorum yazsınlar.

YORUMLAR

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,229,4 YILLIK BÖLÜMLER,123,DEVLET,1,DGS,1,GENEL,16,KONU ANLATIMI,1,KPSS,1,KPSS PUANLARI,212,MAAŞLAR,5,MESLEK REHBERİ,2,MİS,3,ÖĞRENCİLERE TAKTİKLER,3,REHBERLİK,5,TYT,2,TYT PUANLARI,3,ÜNİVERSİTESİLER,1,YGS-LYS REHBERİ,1,
ltr
item
Üniversite Rehberi: İktisat Bölümü İş Olanakları ve Maaşları
İktisat Bölümü İş Olanakları ve Maaşları
Üniversite Rehberi
https://www.universiterehberi.org/2017/07/iktisat-bolumu-is-olanaklar-ve-maaslar.html
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/2017/07/iktisat-bolumu-is-olanaklar-ve-maaslar.html
true
1164847078140124939
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Yayın Bulunmadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE DEVAMINI OKU Cevapla Cevaplama İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aramanıza uygun bir yayın bulunamadı Ana Sayfaya Geri Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şİmdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftayı geçmiş Takipçiler Takip Et BU YAYIN ÖZELDİR Açmak için lütfen paylaşın. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy