AÖF İlahiyat Bölümü Nedir İş Olanakları Maaşları Hakkında Bilgi

İlahiyat bölümünün 2 yıllık yani önlisans versiyonu sadece açıköğretim şekli ile okutulmaktadır. AÖF dışında 2 yıllık İlahiyat eğitimi veren herhangi bir üniversite bulunmamaktadır. Anadolu Üniversitesi sınavsız ikinci üniversite kapsamında eğitim verdiği için bu bölüme herhangi bir üniversite bölümünden mezun olmuş veya halen eğitim görmekte olan tüm adaylar başvurabiliyor. Bu nedenledir ki her sene binlerce aday 2 yıllık İlahiyat bölümünden mezun oluyor.

Peki AÖF İlahiyat bölümü nedir, ne işe yarar? İşte, bu yazımızda sizler için Açıköğretim İlahiyat bölümü iş olanakları hakkında yararlı bilgiler sunmaya çalıştık. İlahiyat bölümü hakkında verdiğimiz bilgilerin yetersiz olduğunu düşünürseniz, aklınızdaki soruları bize yönlendirmekten çekinmeyin lütfen.

İlahiyat Bölümü Nedir?

Çeşitli devlet kurumlarında din ile ilgili alanlarda görev alacak meslek elemanlarının yetiştirildiği bir AÖF bölümüdür. Eğitim süresi 2 yıldır. Dersleri zor değildir. Az da olsa çalışan öğrenciler yapılan sınavlardan başarılı olabilmektedir.

İlahiyat Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

AÖF kapsamında olduğu için belirlenmiş bir puan türü yoktur. Açıköğretim sınavsız ikinci üniversite kapsamında bölümü okumak için herhangi bir bölümde okuyor olmanız veya bir bölümü bitirmiş olmanız yeterlidir. Her dönem belirlenmiş harç ücreti ödersiniz, AÖF bürolarından kitaplarınızı alır evde çalışırsınız. Sınav zamanı ise sınavlara girer böylece 2 yılda mezun olarak diplomanızı alırsınız.

İlahiyat İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

2 yıllık İlahiyat mezunları, İlahiyat Fakültesi mezunlarının sahip olduğu haklara sahip olmasa da çeşitli devlet kurumlarına atanabiliyorlar. İlahiyat mezunları şu alanlarda faaliyet gösterebilir.

-Mezunlar yeterlik belgesi aldıklarında imam, müezzin veya Kur’an Kursu öğreticisi olunabilirler.

-AÖF İlahiyat mezunları Dikey Geçiş sınavı ile örgün ya da ilitam ilahiyat bölümlerine geçilebilir. Örgün seçildiğinde 3 yıl; ilitam seçildiğinde ise 2 yıl okunur ve ilahiyat fakültesi mezunu olunur. Bunu gerçekleştirenler pedagojik formasyon eğitimi alabilirler. Formasyon alanlar ise KPSS öğretmenlik sınavlarından ve sözlü mülakatlardan başarılı oldukları takdirde herhangi bir devlet okuluna Din Kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak atanabilirler.

-Ayrıca yine KPSS’de yeterli puanı alan mezunlar, devletin çeşitli memurluk kadrolarına atanabilirler. Ancak KPSS atama puanları yüksektir.

AÖF ilahiyat bölümüne her sene binlerce öğrenci kayıt yapıyor. Bu durum, bölümün birkaç sene içinde meslek bulma anlamında öleceğini gösteriyor.
AÖF önlisans okuduktan sonra -eğer başka bir lisans programından mezun değilseniz- imamlık, Kur'an kursu öğreticiliği yapılabiliyor. Bazı özel yerlerde de çalışmaya imkan veriyor.


İlahiyat Bölümü Ne İş Yapar?

2 yıllık İlahiyat mezunları genellikle imam veya Kuran Kursu öğreticisi olmaktadır. Görevleri camilerde imamlık yapmak veya Kuran kurslarında talebelere Kuran öğretmektir.

İlahiyat Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Diyanet’e bağlı imam olarak görev yapan mezunlar 3500 liraya varan maaş almaktadır. Kuran Kurslarında da 3 bin liraya kadar maaş almak mümkündür.

İlahiyat Bölümü Atamaları

İlahiyat bölümü KPSS atama puanları çok yüksektir. Sadece tüm 2 yıllık bölümlerin başvurabildiği kadrolara başvurulabiliyor. Böküme özel kontenjan son yıllarda hiç verilmedi.

İlahiyat Dikey Geçiş Bölümleri

AÖF İlahiyat okuyanlar aşağıdaki altı farklı lisans programına dikey geçiş yapma hakkına sahiptir. Aşağıda belirttiğimiz İlahiyat bölümü ile İslami İlimler bölümü aynı kapıya çıkmaktadır, yani sadece isimler farklıdır. Bu bölümlerden herhangi bir tanesine dikey geçiş yaptığınızda 3. Sınıftan itibaren eğitiminize devam edersiniz. Mezun olduğunuzda ise formasyon alıp öğretmen olabilirsiniz. İlahiyat ve İslami İlimler Fakültelerinin bazılarında formasyon dersleri eğitim süresi içerisinde verildiği için ayrıca formasyon almanıza gerek kalmayacaktır. İlahiyat DGS bölümleri şunlardır:

--İlahiyat
--Arap Dili ve Edebiyatı 
--Arapça Öğretmenliği 
--Fars Dili ve Edebiyatı
--İlahiyat Lisans Tamamlama (İLİTAM) Programı 
--İslami İlimler

İlahiyat Bölümü Yorumları


İslam dinini öğrenmek isteyenler, aynı zamanda kendine bir meslek edinmek isteyenlerin okuyabileceği bir bölümdür. Sadece dini bilginin gelişmesi için bile okunabilir aslında. Yahut işe yaramaz bir bölüm mezunu olup iş bulamayanlar, bu bölüme kayıt yaparak DGS’ye hazırlanıp İlahiyat bölümüne dikey geçiş yapabilir.

6 yorum

Tyt puanın 173 dip.notum 58 açıköğretim 2 yıllık secebilirmiyim.secebilirsem nasıl bi yol izlemeliyim.Tercih yaparken nelere dikkat etmeliyim.

Bu yorum yazar tarafından silindi.

Merhabalar,ben aslen arabım ve şu an özel bir şirkette arapça tercümanlığı yapıyorum. İlahiyat ya da ilahiyat(arapça) ön lisans mezunları yeminli tercüman olabiliyor mu ?

Kooperatifcikli önlisans bölümü mezunuyum açık öğretim ilahiyat önlisans okumak istiyorum bunun için dikey geçiş mi yoksa ÖSYM sınav'ina girmem gerek ve 2 yıllık ilahiyat mezunu bayan olarak hangi gorev de çalışa bilirim teşekkürler

ben sosyoloji lisans mezunuyum formasyon da aldım YDS arapçadan 87 puan aldım ön lisans ilahiyat arapçadan mezun olursam öğretmen olarak atanabiliyormuyum

Dersleri zor değildir. Az da olsa çalışan öğrenciler yapılan sınavlardan başarılı olabilmektedir.

İlahiyat Önlisans bölümünü anlatmaya mı yerin dibine sokmaya mı niyetlisimiz? Her bölüm çok çalışılarak okunuyor ilahiyat az da çalışılsa oluyor yani öyle mi? Okudunuzda mi biliyorsunuz? Yoruma bakınız yaa pess!
Son bölümde :
Yahut işe yaramaz bir bölüm mezunu olup iş bulamayanlar, bu bölüme kayıt yaparak DGS’ye hazırlanıp İlahiyat bölümüne dikey geçiş yapabilir. Yoruma bakınız. işe yaramayan bir bölüm okudnuz hooop bu bölüme geçin çok basit zaten sonra da DGS oldu bitti! İlahiyat bölümünü okumuş biri olarak söylüyorum ki bu güzel bölümü okumak da idrak etmek de öyle anlattığımız kucimsediginiz kadar kolay değil. Ya düzgünce anlatın ya da hiç bişey yazmayın .. Tarafsız anlatmayı öğreniniz.
İlahiyat bölümünü de okuyanları da ise yarayaman bir toplukukmus gibi göstermeyi. Lütfen biraz tarafsızlık !!!

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.