Bankacılık ve Finans Bölümü Nedir Ne İş Yapar?

Bankacılık ve Finans lisans programını tüm yönleri ile araştırdık ve siz üniversite adayları için güzel bir tanıtım yazısı oluşturduk. Tercih aşamasında olan veya henüz öğrenci iken bölüm araştırması yapan siz değerli okuyucularımız, bu yazıyı okuduktan sonra Bankacılık ve Finans bölümü ile ilgili her şeyi öğrenmiş olacaksınız. Şimdi dilerseniz Bankacılık ve Finans bölümü iş imkanları, puan türü, maaşları, KPSS atamaları ile ilgili alt başlıklarımıza bakalım.

Bankacılık ve Finans Bölümü Hakkında Bilgi

Bankacılık ve Finans bölümü YGS-6 ve TM-1 puan türleri ile öğrenci almaktadır. Bazı üniversiteler TM-1 puanını dikkate alırken bazıları ise YGS-6 puanını kullanmaktadır. Siz öncelikle hangi üniversiteyi tercih etmek istiyorsanız, o üniversitenin dikkate aldığı puan türünü öğrenecek ve ona göre uygun LYS sınavlarına gireceksiniz. Şayet YGS-6 ile alım yapan üniversiteleri tercih edecekseniz sıkıntı yok, YGS'ye girmeniz yeterlidir; ancak TM-1 ile alan üniversiteler için YGS'nin dışında ayrıca LYS-1 ve LYS-3 sınavlarına da katılmalısınız ki TM-1 puanınız hesaplansın ve bölümü tercih edebilesiniz. Bölüm hem devlet üniversitelerinde hem de özel üniversitelerde okutulmaktadır.

Bankacılık ve Finans Mezunları ne İş Yapar hangi Kurumlara Atanır?

Adından da anlaşılacağı gibi Bankacılık ve Finans mezunları devlet bankaları, özel bankalar, kamu finans kuruluşları ile özel finans kuruluşlarında çalışma imkanı bulmaktadır. İş İmkanları çok geniş olan bir bölüm değildir. Bankalarda çalışabilecek birçok bölümün mezunu vardır, bu yüzden Bankacılık ve Finans mezunlarının istihdam olanakları azalmaktadır. Bölüm mezunları sigorta şirketlerinde de çalışabilmektedir. KPSS'de başarı gösteren mezunlar kamuya ait bankalara atanmaktadır. Özelde ise farklı sektörlerde çalışmaktadırlar.

Bankacılık ve Finans Bölümü KPSS Atamaları

Bölüm mezunlarının KPSS ataması konusunda çok şanslı olduğunu söyleyemeyiz. Bazı yıllar iyi alımlar yapıldığı için KPSS taban puanları düşmüş 70'li puanlarla bile atananlar olmuştur. Ancak örneğin 2015 yılında 8-10 alım yapılmış ve 2016'da ise bu bölümden hiç alım olmamıştır.

Bankacılık Mesleği Nasıldır?

Ne yazık ki incelediğimiz forumlarda, mesleğinden razı olan neredeyse tek bankacı bulamadık. Bütün bankacılar, bankacılık mesleğinin çok yıpratıcı olduğunu, çalışma şartlarının zor ve yoğun olduğundan yakınmaktadır. Ayrıca bankacı maaşlarının halk arasında çok yüksek olduğu bilinse de meslek çalışanları bunu yalanlamaktadır. bu nedenle çok yüksek maaşlar alacağını hayal ederek Bankacılık ve Finans bölümünü tercih edecekler varsa birkaç kez daha düşünsünler.

Bankacı Maaşları 2017

Bir devlet bankası veya finans kuruluşunda çalışan bir bankacının maaşı 3500 lira dolaylarındadır. Özel bankalarda ise bu oran bazen daha düşük bazen de daha yüksektir.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.