Fen Lisesini Kazanmak İçin Günde Kaç Soru Çözülmeli?

Sevgili öğrenciler, TEOG'un yerine gelen MİS (Milli İzleme Sınavı) gerçekten de hayatınızın çok önemli bir basamağını teşkil ediyor. Ya bu sınavdan başarılı olarak hayalinizdeki liseye yerleşecek, böylece geleceğe daha emin adımlarla ilerleyeceksiniz ya da bu hayalinizi başka bahara bırakacaksınız.

Peki, hallerinizi gerçekleştirmek adına yapmanız gerekenler nelerdir, MİS sınavıına nasıl hazırlanmalısınız, konu anlatımlarına mı yoksa soru çözmeye mi odaklanmalısınız? İşte, hayalinizdeki Fen Lisesini kazanabilmeniz için dikkat etmeniz gereken tüm hususları bu yazıda size en anlaşılır şekilde aktarmaya çalışacağız.

Fen Lisesi Kazanmak İçin Günde Kaç Soru Çözülmeli?

Öncelikle şunu belirtelim: Her öğrenci kendine özeldir, yetenekleri, ilgileri, yöntemleri farklıdır. A öğrencisi günde 200 soru çözerek Fen Lisesine yerleşebilirken; B öğrencisi sadece 100 soru çözerek de iyi bir Fen Lisesine yerleşebilir. Sizler, kendiniz için ola en uygun yöntemi veya günde çözmeniz gereken minimum soru sayısını kendiniz belirleyeceksiniz. Şimdi gelelim iyi bir Fen Lisesine yerleşmek için günde kaç soru çözülmesi gerektiğine...

1- Tüm Konuları Bitirmiş ve Özümsemiş Bir Öğrenci Günde Kaç Soru Çözmeli?

Şayet içinde bulunduğunuz ana kadar işlediğiniz tüm konuları hakkı ile öğrendiyseniz artık zamanınızın büyük bir bölümünü test çözmeye ayırabilirsiniz. Böyle bir öğrencinin günde 180 ile 240 civarında soru çözmesi gerekir. Durumunuza göre bu sayıyı arttırabilir veya az da olsa düşürebilirsiniz. Ancak Fen Lisesini gerçekten de çok istiyorsanız kesinlikle 120 sorunun altına düşmemelisiniz.

2- Henüz Konuları Bitirmemiş Bir Öğrenci Günde Kaç soru Çözmelidir?

MİS sınavına hazırlanan öğrencilerin yaptığı en büyük yanlışlardan bir tanesi konuları özümsemeden zamanlarının çoğunu soru çözmeye ayırmalarıdır. Bu çok yanlış bir tutum arkadaşlar. Konuları hakkı ile öğrenmeden soru çözmeye geçmek zaman israfından başka bir şey değildir. Bu arkadaşlarımız bir yandan konu eksiklerini tamamlarken, diğer yandan da kavramış oldukları konuların sorularını çözsünler. Bu durumdaki öğrenci günde en fazla 60-100 arasında soru çözmeli, geriye kalan zamanını da konu anlatımlarına ayırmalıdır.

3- Hiçbir Konuyu Bitirmemiş Öğrenci Ne Yapmalıdır?

Aklınız sonra başınıza gelmiş olabilir. Ancak hiçbir şey için geç değildir. Hayallerinize kavuşmanız için geç de olsa elinizden geleni yapmaya başlamanız size hiçbir zarar getirmeyecek; hatta fayda sağlayacaktır. Arkadaşlar, çalışmalara yeni başladıysanız, konular hakkında yeterince fikriniz yoksa kesinlikle soru çözmeye hiç zaman ayırmayın. Tüm zamanınızı konuları öğrenmeye ayırın. Sınavlarda iyi netler çıkarmanın en iyi yolu konuları çok iyi kavramış olmaktır. Konuları hakkı ile öğrenmedikçe ne kadar soru çözseniz de bir taraf hep eksik kalacaktır.

Soru Çözerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Arkadaşlar yukarıda Fen Lisesine yerleşmek için günde çözülmesi gereken soru sayısından bahsederken her dersten şu kadar soru ifadesini kullandık. Aslında bu ifadeyi sadece bir günde ne kadar soru çözmeniz gerektiğini ifade edebilmek için kullandık. Oysa sizin yapmanız gereken şey, ihtiyacınıza göre soru çözmektir. Örneğin her gün her dersten 30 soru çözmek yerine, daha az başarılı olduğunuz derslerin sorularını arttırmanız gerekir. Örneğin atıyorum Din Kültürü testinden zaten hep ful çıkarıyorsanız; ancak Matematik testinden yanlışlarınız çıkıyorsa Matematik sorularına ağırlık vermelisiniz. Örneğin günde 50 matematik, 15 Din Kültürü sorusu şeklinde bir yöntem uygulayabilirsiniz.

Deneme Çözmeyi İhmal Etmeyin!

Konu testlerini bol bol çözün, bununla birlikte ara ara kendi seviyenizi de öğrenmek ve genel bir tekrar yapmak adına deneme kitapçıklarını da mutlaka çözün.

Çıkmış Soruları Mutlaka Çözün!

Kendiniz için yapacağınız en iyi şeylerden bir tanesi daha önce TEOG sınavlarında çıkmış olan soruları çözmektir. Gerek çıkmış soruları gerekse de MEB'in kendi sitesinde yer alan kavrama testlerini mutlaka çözün. TEOG sınavlarda hem kavrama testlerinden hem de çıkmış sorulardan sorular gelebilmektedir.

Sorularınızı Bize Sorabilirsiniz!

Konu ile ilgili aklınızda sorular varsa çekinmeden bize sorabilirsiniz arkadaşlar. Sizlere tek tek yardımcı olacağımızdan emin olabilirsiniz. Hepinize başarılar ve çalışarak hak ettiğiniz Fen Lisesine yerleşmenizi dileriz...

13 yorum

ben ilk dönem orta seviyede çalıştım ve ortalamam 99.4412 geldi. 2. dönem az çalıştıgımı gördüm 1 ay sadece nadiren konu tekrarı yaptım ve düştüğümü farkettim aklım başıma geldi. 1ayda konu tekrarı ile geçti . şuan sınava 1ay 15 gün kaldı ve artık hergün okuldan sonra 1 saat dinlenip 1e kadar çalışıyorum sonra 3 saat uyuyup 4te kalkıyorum ve tekrar 7ye kadar çalışıyorum bunun zararlı olduğunu biliyorum fakat 1.5 ay dayanmam gerekiyor benim için zor olmuyor artık alıştım haftasonlarıda kursa gidiyorum sizce fen lisesini kazanabilirmiyim

Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu zamana kadar çalışmadığın için sen bir eziksin. Erken kalkmak insanı zinde tutar madem erken kalkıyosun sabah namazını da kılıyorsundur büyük ihtimalle - kılmıyosanda kıl-ama kendine güvendiğin sürece yapabilirsin. O lanet olası okul müdürüne kendini göstermelisin. Kısacası:ya fen lisesi ya fen lisesi

6.sınıfa gidiyorum 7.sınıfa geçtim fakat kendimi bir türlü ders çalışmaya veremiyorum dikkatim dağılıyor ve gerçekten çok televizyon izliyorum.Bir türlü ingilizceyi beceremiyorum ne yapmalıyım????

8. SINIF A GECTIM ARTIK SON SENEM NASIL BI CALISMA PLANI YAPMALIYIM YENI SISTEMDEN KORKUYORUM BENCE TUTTURAMAM.

Benim matematiğim çok kötü eğer çalışırsam yapabilirmiyim

Eskiden 50 soru çözerken beynim yanardı gittikçe gayret gösterdim günlük 1 yada 2 soruda olsa dahi arttırmaya çalıştım ve şu an 100 sorudan daha fazlasını kolaylıkla zorlanmadan çözebiliyorum size tavsiyem gayret edin gerisi geliveriyo garii :) ;)

Galatasaray lisesi için günde hangi dersten kaç soru çözülmeli

arkadaşlar size tavsiyem bir program yapın ve ona uyun ben öyle yapıyorum ve günden güne konu kavrama kapasitem git gite hızlanıyor

bn yaklaşık hergün matematikten en az 120 soru fen en az 150 soru türkçe en az 170-200 civarı soru çözüyorum diger derslerde 60 70 civarı nirşey sizce iyimi

Bende ders programı hazırladım ve ona göre çalışıyorum.Matematiğim biraz kötü günde 100 soru matematik çözmem uygun mu?

Bu yorum yazar tarafından silindi.

ARKADAŞLAR ÇALIŞIRSANIZ HER ŞEY OLUYOR. YETER Kİ ÇALIŞIN EN İYİ OKULU BİLE TUTTURURSUNUZ.KENDİNİZİ KEŞFEDİP O ALANLARA YÖNELİN.KENDİNİZİ KÜÇÜK DÜŞÜRMEYİN.SİZ HER ŞEYİN EN İYİSİNİ YAPARSINIZ YETER Kİ GÜVENİN KENDİNİZE . ÇOK MU YORULDUNUZ? MOLALAR VERİN AMA PES ETMEYİN!
DAYANACAK GÜCÜN KALMADIYSA KENDİNE ŞUNU SÖYLE " BEN EN İYİSİNİ YAPABİLİRİM ÇÜNKÜ İDEALLERİM VAR ASLA YILMAYACAĞIM ÇÜNKÜ BEN GÜÇLÜYÜM "
EMİN OL HER ŞEY SENDE GİZLİ.

ELMAS SILA ALLI^_^

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.