Fen Lisesini Kazanmak İçin Günde Kaç Soru Çözülmeli?

Fen lisesi kazanmak , fen lisesi için kaç soru çözmekiyim

Sevgili öğrenciler, TEOG'un yerine gelen MİS (Milli İzleme Sınavı) gerçekten de hayatınızın çok önemli bir basamağını teşkil ediyor. Ya bu sınavdan başarılı olarak hayalinizdeki liseye yerleşecek, böylece geleceğe daha emin adımlarla ilerleyeceksiniz ya da bu hayalinizi başka bahara bırakacaksınız.

Peki, hallerinizi gerçekleştirmek adına yapmanız gerekenler nelerdir, MİS sınavıına nasıl hazırlanmalısınız, konu anlatımlarına mı yoksa soru çözmeye mi odaklanmalısınız? İşte, hayalinizdeki Fen Lisesini kazanabilmeniz için dikkat etmeniz gereken tüm hususları bu yazıda size en anlaşılır şekilde aktarmaya çalışacağız.

Fen Lisesi Kazanmak İçin Günde Kaç Soru Çözülmeli?

Öncelikle şunu belirtelim: Her öğrenci kendine özeldir, yetenekleri, ilgileri, yöntemleri farklıdır. A öğrencisi günde 200 soru çözerek Fen Lisesine yerleşebilirken; B öğrencisi sadece 100 soru çözerek de iyi bir Fen Lisesine yerleşebilir. Sizler, kendiniz için ola en uygun yöntemi veya günde çözmeniz gereken minimum soru sayısını kendiniz belirleyeceksiniz. Şimdi gelelim iyi bir Fen Lisesine yerleşmek için günde kaç soru çözülmesi gerektiğine...

1- Tüm Konuları Bitirmiş ve Özümsemiş Bir Öğrenci Günde Kaç Soru Çözmeli?

Şayet içinde bulunduğunuz ana kadar işlediğiniz tüm konuları hakkı ile öğrendiyseniz artık zamanınızın büyük bir bölümünü test çözmeye ayırabilirsiniz. Böyle bir öğrencinin günde 180 ile 240 civarında soru çözmesi gerekir. Durumunuza göre bu sayıyı arttırabilir veya az da olsa düşürebilirsiniz. Ancak Fen Lisesini gerçekten de çok istiyorsanız kesinlikle 120 sorunun altına düşmemelisiniz.

2- Henüz Konuları Bitirmemiş Bir Öğrenci Günde Kaç soru Çözmelidir?

MİS sınavına hazırlanan öğrencilerin yaptığı en büyük yanlışlardan bir tanesi konuları özümsemeden zamanlarının çoğunu soru çözmeye ayırmalarıdır. Bu çok yanlış bir tutum arkadaşlar. Konuları hakkı ile öğrenmeden soru çözmeye geçmek zaman israfından başka bir şey değildir. Bu arkadaşlarımız bir yandan konu eksiklerini tamamlarken, diğer yandan da kavramış oldukları konuların sorularını çözsünler. Bu durumdaki öğrenci günde en fazla 60-100 arasında soru çözmeli, geriye kalan zamanını da konu anlatımlarına ayırmalıdır.

3- Hiçbir Konuyu Bitirmemiş Öğrenci Ne Yapmalıdır?

Aklınız sonra başınıza gelmiş olabilir. Ancak hiçbir şey için geç değildir. Hayallerinize kavuşmanız için geç de olsa elinizden geleni yapmaya başlamanız size hiçbir zarar getirmeyecek; hatta fayda sağlayacaktır. Arkadaşlar, çalışmalara yeni başladıysanız, konular hakkında yeterince fikriniz yoksa kesinlikle soru çözmeye hiç zaman ayırmayın. Tüm zamanınızı konuları öğrenmeye ayırın. Sınavlarda iyi netler çıkarmanın en iyi yolu konuları çok iyi kavramış olmaktır. Konuları hakkı ile öğrenmedikçe ne kadar soru çözseniz de bir taraf hep eksik kalacaktır.

Soru Çözerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Arkadaşlar yukarıda Fen Lisesine yerleşmek için günde çözülmesi gereken soru sayısından bahsederken her dersten şu kadar soru ifadesini kullandık. Aslında bu ifadeyi sadece bir günde ne kadar soru çözmeniz gerektiğini ifade edebilmek için kullandık. Oysa sizin yapmanız gereken şey, ihtiyacınıza göre soru çözmektir. Örneğin her gün her dersten 30 soru çözmek yerine, daha az başarılı olduğunuz derslerin sorularını arttırmanız gerekir. Örneğin atıyorum Din Kültürü testinden zaten hep ful çıkarıyorsanız; ancak Matematik testinden yanlışlarınız çıkıyorsa Matematik sorularına ağırlık vermelisiniz. Örneğin günde 50 matematik, 15 Din Kültürü sorusu şeklinde bir yöntem uygulayabilirsiniz.

Deneme Çözmeyi İhmal Etmeyin!

Konu testlerini bol bol çözün, bununla birlikte ara ara kendi seviyenizi de öğrenmek ve genel bir tekrar yapmak adına deneme kitapçıklarını da mutlaka çözün.

Çıkmış Soruları Mutlaka Çözün!

Kendiniz için yapacağınız en iyi şeylerden bir tanesi daha önce TEOG sınavlarında çıkmış olan soruları çözmektir. Gerek çıkmış soruları gerekse de MEB'in kendi sitesinde yer alan kavrama testlerini mutlaka çözün. TEOG sınavlarda hem kavrama testlerinden hem de çıkmış sorulardan sorular gelebilmektedir.

Sorularınızı Bize Sorabilirsiniz!

Konu ile ilgili aklınızda sorular varsa çekinmeden bize sorabilirsiniz arkadaşlar. Sizlere tek tek yardımcı olacağımızdan emin olabilirsiniz. Hepinize başarılar ve çalışarak hak ettiğiniz Fen Lisesine yerleşmenizi dileriz...

32 yorum

 1. Adsız
  ben ilk dönem orta seviyede çalıştım ve ortalamam 99.4412 geldi. 2. dönem az çalıştıgımı gördüm 1 ay sadece nadiren konu tekrarı yaptım ve düştüğümü farkettim aklım başıma geldi. 1ayda konu tekrarı ile geçti . şuan sınava 1ay 15 gün kaldı ve artık hergün okuldan sonra 1 saat dinlenip 1e kadar çalışıyorum sonra 3 saat uyuyup 4te kalkıyorum ve tekrar 7ye kadar çalışıyorum bunun zararlı olduğunu biliyorum fakat 1.5 ay dayanmam gerekiyor benim için zor olmuyor artık alıştım haftasonlarıda kursa gidiyorum sizce fen lisesini kazanabilirmiyim
  • Adsız
   Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu zamana kadar çalışmadığın için sen bir eziksin. Erken kalkmak insanı zinde tutar madem erken kalkıyosun sabah namazını da kılıyorsundur büyük ihtimalle - kılmıyosanda kıl-ama kendine güvendiğin sürece yapabilirsin. O lanet olası okul müdürüne kendini göstermelisin. Kısacası:ya fen lisesi ya fen lisesi
  • Unknown
   ben okul ikincisiyim ama kimseye kendimi kanııtlama gereği duymuyorum bunun yanında herkesin ilginç bulduğu düzede kendimi anadolu lisesi kazanmaya teivik ediyorum
 2. Adsız
  ???????
 3. Adsız
  6.sınıfa gidiyorum 7.sınıfa geçtim fakat kendimi bir türlü ders çalışmaya veremiyorum dikkatim dağılıyor ve gerçekten çok televizyon izliyorum.Bir türlü ingilizceyi beceremiyorum ne yapmalıyım????
  • Nevin hırçın
   A
  • Unknown
   Suanlik erken bence derslerini işlerken not tut yeter
  • Unknown
   İlk öncelikle merhaba ben her zaman şunu düşündüm 7de 4 yanlışım çıkıyorsa 8de 8yanlışım olucak git gide zorlaşıyor lgsde zor olduğundan o 8yanlış lgsde 16 olur 7yi eksiksiz yaparsan işte 8de rahat edersin kendine bir tablo oluştur ve haftalık hedefini belirle hedefi yapabilmek için soru çözeceksin benden sana tavsiye sadece bir dersten çözersen çabuk sıkılırsın mesala matamatikten 20 soru paragraf 20 böylelikle sıkılmayacaksin bu mesajı 2018de atmışsın daha yeni farkettim ama diğer arkadaşlarımızında görmesi için paylaşıyorum en iyi yeri kazanmışsındır inş bu arada günde 300 soru en ideali
 4. Adsız
  8. SINIF A GECTIM ARTIK SON SENEM NASIL BI CALISMA PLANI YAPMALIYIM YENI SISTEMDEN KORKUYORUM BENCE TUTTURAMAM.
 5. Adsız
  Benim matematiğim çok kötü eğer çalışırsam yapabilirmiyim
  • Unknown
   Benim matematiğimde o kadar iyi değil ama şunu bilki bir şeye gerçekten hakkıyla emek verirsen karşılığınıda alırsın
 6. Adsız
  Eskiden 50 soru çözerken beynim yanardı gittikçe gayret gösterdim günlük 1 yada 2 soruda olsa dahi arttırmaya çalıştım ve şu an 100 sorudan daha fazlasını kolaylıkla zorlanmadan çözebiliyorum size tavsiyem gayret edin gerisi geliveriyo garii :) ;)
 7. Adsız
  Galatasaray lisesi için günde hangi dersten kaç soru çözülmeli
  • Adsız
   Senin çalışmaktan ne kadar verim almana bağlı. Eğer 100 sorunun hepsini doğru yapıp konuları anladıysan sana yeter ama 300 sorudan yanlışlar yapıp dersi anlamadıysan daha fazla çözmelisin. Hiç yanlış yapmadan girebilirsin ancak. Ve sana lafım "Hayallerinin peşinden koşup çalıştıktan sonra insanın yapamayacağı şey yoktur". Ders sayısına gelince sayısalada özellikle Fen dersine ağırlık ver ama Matematiğe de çok çalış, sözelde en çok Türkçe'ye ve diğer derslere eşit miktarda çalış.
 8. Unknown
  arkadaşlar size tavsiyem bir program yapın ve ona uyun ben öyle yapıyorum ve günden güne konu kavrama kapasitem git gite hızlanıyor
 9. Unknown
  bn yaklaşık hergün matematikten en az 120 soru fen en az 150 soru türkçe en az 170-200 civarı soru çözüyorum diger derslerde 60 70 civarı nirşey sizce iyimi
  • Adsız
   Nereyi kazandın 2020 den geliyorum
 10. Adsız
  Bende ders programı hazırladım ve ona göre çalışıyorum.Matematiğim biraz kötü günde 100 soru matematik çözmem uygun mu?
  • Unknown
   Çözer sen coz
 11. Anonim
  Bu yorum yazar tarafından silindi.
 12. Adsız
  ARKADAŞLAR ÇALIŞIRSANIZ HER ŞEY OLUYOR. YETER Kİ ÇALIŞIN EN İYİ OKULU BİLE TUTTURURSUNUZ.KENDİNİZİ KEŞFEDİP O ALANLARA YÖNELİN.KENDİNİZİ KÜÇÜK DÜŞÜRMEYİN.SİZ HER ŞEYİN EN İYİSİNİ YAPARSINIZ YETER Kİ GÜVENİN KENDİNİZE . ÇOK MU YORULDUNUZ? MOLALAR VERİN AMA PES ETMEYİN!
  DAYANACAK GÜCÜN KALMADIYSA KENDİNE ŞUNU SÖYLE " BEN EN İYİSİNİ YAPABİLİRİM ÇÜNKÜ İDEALLERİM VAR ASLA YILMAYACAĞIM ÇÜNKÜ BEN GÜÇLÜYÜM "
  EMİN OL HER ŞEY SENDE GİZLİ.

  ELMAS SILA ALLI^_^
  • Adsız
   Ben de öyle düşünüyorum. Pes eden kişinin işi bitmiş demektir. Çalıştıkça kazanır, çalışmadıkça da kaybeder insan. En kötü ortaokuldan istediği en iyi yeri kazanabilir. 1. olanlar insan ve öğrenci, biz de insan ve öğrenciyiz. Farkımız olmadığına göre bu şekilde çalışarak kazanamayacağımız şey yok
 13. Unknown
  Ya 7 yi erken bitirip 8 e geçtim
  • Adsız
   Şimdi çalışmanın zamanı gelmiş o zaman:)
 14. Unknown
  Evet
 15. Blogger
  Olay çok basit, sadece 20 gün telefonu tableti veya bilgisayarı bırakıyorsunuz. LGS geçtikten sonra istediğinizi yapabileceksiniz, sadece 20 gün dayanın.
  • Adsız
   ����
 16. Unknown
  ben 180 soru çözüyorum 100 mat 50 fen 30 türkçe
 17. Unknown
  Kaynaklarım yetmiyor ve alım gücümuzde pek iyi degil elimden geldigince cozmeye calisiyorum. Aynı anda HTML CSS vs ögrenip web sitesi yapip satmayi dusunuyorum. Sizce uygun mudur?
  • Adsız
   Bence onları satmak için harcayacağın interneti meb in yayınladığı çıkmış sorular denemeler fasiküller var ebada bir sürü etkinlik ve sorular var onları yapabilirsin onları yapman bence senin için daha iyi olur tabi yine de senin düşüncen senin kararın benim ki sadece bir öneri başarılı olman dileğiyle...
 18. Unknown
  bende 8. Sınıfa geçtim ve daha neredeyse 2 konu gördük.n ve 60-100 soru ne ya iyi bir lise icin en az 200 soru ben şuan günde 250 soru çözuyorum
 19. Unknown
  Daha yeni başlamışsın 250 ye gerek yok 90 110 iyidir 2. Dönemde 250 yaparsın ben böyle çalıştım ve maltepe mesleki ve teknik anadlu lisesini kazandım 197 puanım var ve yüzdelik dilimim 97,3 her zaman başarabilirsin merak etme ^^
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.