Türkçe Öğretmeni Maaşları 2018

  Türkçe öğretmenleri, Türkçe Öğretmenliği bölümü okuyanlar veya bu bölümü tercih etmeyi düşünenler için bu mesleğin maaşı hakkında bilgiler verdik. Türkçe öğretmeni maaşı ne kadar?

Öğretmenler, farklı durumlara göre farklı maaşlar almaktadır. Bu durum Türkçe öğretmenleri için de geçerlidir. Göreve yeni başlayan bir öğretmen ile yıllardır görevine devam etmekte olan bir öğretmenin maaşı aynı değildir. Yeni öğretmenler, derece ve kademe durumundan dolayı, eski öğretmenlere oranla daha düşük maaş alırlar. Yani, maaşın miktarına kıdem denilen husus etki etmektedir. Peki, Türkçe öğretmeni ne kadar maaş alır?

   Göreve yeni başlayan Türkçe öğretmenleri 2018 yılı için yaklaşık olarak 3150 lira civarında maaş alırlar. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi kıdemli biri yani örneğin 20 yıldır çalışan biri 3500 lira civarında maaş alır. Öğretmenin maaşı bununla mı sınırlı? Hayır, zaten yazımızın girişinde de farklı etkenlerin, maaşın farklı olmasına sebep olduğunu ifade etmiştir. 3150 lira olan maaş, taban maaştır. Yani her öğretmenin aldığı en düşük maaştır. Bu maaşın daha yüksek olması ise bazı durumlara bağlıdır. Şimdi bu durumları başlık başlık ele alalım:

Türkçe Öğretmeni Ek Dersi


Bir Türkçe Öğretmeni maaşını hak etmek için haftada 15 derse girmek zorundadır. (Gireceği ders yoksa, daha az sayıda derse girse bile taban maaşını eksiksiz alır.) 15 saatten fazla derse girdiğinde ise, girdiği her ders 12 TL civarında hesaplanarak maaşa eklenir. 

Ek Ders Hesaplama

Örneğin haftada 20 saat derse giren bir Türkçe öğretmeninin maaşı şu şekilde hesaplanır: 
20 saatin 15 saati maaş karşılığıdır. Geriye kalan 5 saat ek derstir. Ancak bununla da sınırlı değil. Herhangi bir sınıfın rehberliğini üstlenen öğretmenler 2 ek ders fazladan alırlar. Yani 5+2 oldu 7 saat ek ders. 

Bu kadar da değil. Her 10 saate 1 saat fazla yazılır. Öğretmen 20 saat derse girdiği için 2 ek ders de buradan eklenir. Şimdi 5+2+2 oldu 9 saat ek ders. 9x12=108. Yani haftada 20 saat derse giren bir Türkçe öğretmeni haftalık olarak 108 lira ek ders ücreti alıyor. Bu da ayda 430 lira civarında para demektir. 430 lira, 3150 olan maaşa eklendiğinde, 20 saat derse giren bir Türkçe öğretmeninin maaşı 3580 lira civarındadır diyebiliriz.

2018 Türkçe Öğretmeni Maaşına Etki Eden Diğer Durumlar

- Eşi çalışmayan Türkçe öğretmenine her ay 200 lira kadar para ödenir.
- Üçü geçmemek şartıyla her çocuk için 45-50 lira ödenir.
- Kıdemlı öğretmenin maaşı daha yüksek olur.
- Haftada 3 ek ders, nöbet görevi için verilir.
- Pansiyonlu okullarda veya yatılı okullarda tutulan gece nöbetleri için 4-6 saat ek ders ücreti ödenir.
- Hafta sonlarında görevli olunan ÖSYM ve benzeri sınavlar için ayrıca ödeme yapılır.
- Kurs açan öğretmenlere ayrı ödeme yapılır.
- Ders dışı egzersiz yapan öğretmene yine ayrı bir ödeme yapılır.

1 yorum:

Benim için çok faydalı oldu diyebilirim. Kafamda bir şeyler oluşmasında yardımcı oldu.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.